İçki İçme Cezası (hadd-ı şürb)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden İçki İçme Cezası (hadd-ı şürb) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  İçki İçme Cezası (hadd-ı şürb)

  Reklam  İçki İçme Cezası (hadd-ı şürb)

  Forum Alev
  İÇKİ İÇME CEZASI (HADD-I ŞÜRB)

  Içki içmek Mâide suresi 90. âyetle kesin olarak yasaklanmıştır. Fakat cezası Hz. Peygamberin sünneti ve uygulamasıyla sabittir. Hz. Peygamber ve Hz. Ebû Bekir, içki içene 40 sopa (celde) vurdular. Hz. Ömer zamanında içki içenler çoğalınca o, arkadaşlarıyla istişare etti. Haddin en az miktarı olan 80 değnek vurulmasını kararlaştırdılar (bk. Dârimî, Hudûd,10; A. b. Hanbel, IV, 389).

  Içki içme cezası uygulanabilmesi için içen kimsenin akıllı, ergin müslüman ve konuşabilen bir kimse olması lâzımdır. Sarhoş olarak yakalanan ve içki içtiği şahidler vasıtasıyla tesbit edilen kimseye bu ceza uygulanır.

  "Rasûlullah (s.a.s)`a şarab içmiş bir adam getirdiler. Rasûl-i Ekrem: "Ona hadd vurunuz" buyurdu. Ebu Hüreyre demiştir ki: Bizden bir kısmı eliyle, (bazıları da) ayakkabısı ve elbisesiyle dövdüler. (Dayaktan sonra) çekilip gidince: Allah seni rüsvay etsin!` dediler. Peygamber (s.a.s): "Böyle söylemeyiniz, ona karşı şeytana yardım etmeyiniz` buyurdu" (Buhârî, Hudûd, 4; Müslim, Hudûd, 35; Ebû Dâvud, 35, 36; Tirmizî, Hudûd,14,. 15).

  İslam Fıkhı Ansiklopedisi
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Içki Içme Cezası (hadd-ı şürb)

  Reklam  içki içmenin toplumda cezası yok bırakın cezayı bir dönem içki içmiyorum bile demeniz abesti dinimizde haram zaten yasaklanmıştır cezasını peygamberimiz belirlemiş olmakla birlikte uygulamada kırk değnek seksen değnek gibi cezalar kalmadı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi