Yemek Duası - İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden Yemek Duası - İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Yemek Duası - İslami Sözlük

  Reklam  Yemek Duası - İslami Sözlük

  Forum Alev
  YEMEK DUÂSI

  Hz. Peygamber (a.s), yemeklerden sonra pek çok dua yapmıştır. Bu sebeple yemek duası ile ilgili oldukça çok hadis-i şerifler mevcuttur. Bu duaların bir kısmını birleştirerek okumakta fayda vardır şöyle ki:

  "Bize yediren, içeren, Müslüman olmayı nasib eden Allah'a hamdolsun." (Ebû Dâvud III, 475). Âllah'ım! Bize bu yediğimiz yemek sebebiyle bereket ver, hakkımızda bu yemeği mübarek kıl. Bize bu yemekten daha hayırlı olanını yedir." (Tirmizî, Daavat, 55) "Bize rızık ver, sen rızık verenlerin en hayırlısını." (Maide, 5/114). Allahım! Biz senden nimetin tamamını, kusursuz ümmeti ve ayetin devamını istiyoruz." (Ebu Davud III, 501).

  Enes b. Mâlik (r.a) anlatıyor: Rasûlüllah (a.s) şöyle buyurdu: "Yemeğini yedikten sonra şu şekilde duâ eden kimsenin geçmiş günahları bağışlanır"

  "Sarfedilen güç ve kuvvet bana ait olmadığı halde bu nimeti bana yediren, bana rızık olarak takdir buyuran Allah'â hamd olsun"(Tirmizî, Daavât, 56).

  Mefail HIZLI
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yemek Duası - İslami Sözlük

  Reklam  yemekten öce yapılan peygamberimizin pek çok kez değişik şekillerde yaptığı allaha şükrü anlatan verilen nimetlere karşı teşekkürümüzün ifade edildiği duaya denilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi