ZÂVİYE Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden ZÂVİYE Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  ZÂVİYE Nedir İslami Sözlük

  Reklam  ZÂVİYE Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  ZÂVİYE:
  1. Eskiden büyük kervanların geçtiği ıssız yollarda veya köy ve kasabalarda; dînî ilimlerin, İslâm ahlâkının ve fen ilimlerinin öğretilmesi, yolcuların barınması maksadıyla kurulan yer; küçük tekke. (Bkz. Hânekâh, Tekke)
  Türkiye Selçuklu Devleti'nden sonra kurulan Osmanlı Devleti zamânında Anadolu'nun çeşitli yerlerinde zâviyeler kuruldu. Osman Bey, sık sık hocası Şeyh Edebâlî'nin zâviyesine gider, sohbetlerini dinlerdi. (Âşıkpaşazâde)
  Zâviyeye devâm eden genç, orta yaşlı, ihtiyar her zümreden insan, gerekli dînî ilimleri okuyarak ve yaşayarak öğrenir, güzel ahlâk sâhibi ve herkes tarafından sevilen, topluma faydalı bir kişi olarak cemiyete katılırdı. (İslâm Târihi Ansiklopedisi)
  ... Zâviyeye bir yolcu geldiği zaman, eşyâ ve hayvanları yerleştirildikten sonra hamama sokuluyor, güzelce yıkanıyor,sonra bir odaya alınıp, yiyecek ve içecek ikrâm ediliyordu. Akşam namazından sonra zâviyede Kur'ân-ı kerîm okunuyor ve gece teheccüd namazına kalkılıyordu... (İbn-i Battûta)
  2. Tasavvufta bulunan kimselerin, ibâdet için çekildiği tenhâ yer.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: ZÂVİYE Nedir İslami Sözlük

  Reklam  küçük tekke anlamında düşünülebilir cumhuriyet yıllarında tekke ve zaviyeler kapatılmıştır amacı dışına sapmadığı sürece fen bilimlerinin dini ilimerin öğretildiği yer çok güzel bir yer olsa gerek+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi