ZÎ RAHM-İ MAHREM Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden ZÎ RAHM-İ MAHREM Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  ZÎ RAHM-İ MAHREM Nedir İslami Sözlük

  Reklam  ZÎ RAHM-İ MAHREM Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  ZÎ RAHM-İ MAHREM:
  Bir erkeğin ve kadının nikâhlanıp hiç evlenmeyeceği, kan ile olan nesebten (soydan) akrabâsı.
  Zî rahm-i mahrem şunlardır:
  Erkekler: 1) Baba, 2) Baba ve annesinin babası, 3) Oğlu, oğlunun oğlu, 4) Erkek kardeşi, 5) Erkek kardeşinin oğlu, 6) Kız kardeşinin oğlu, 7) Amca, dayı.
  Kadınlar: 1) Anne, 2) Anne ve babasının annesi, 3) Kızı, kızının kızı, 4) Kız kardeşi, 5) Kızkardeşinin kızı, 6) Erkek kardeşinin kızı, 7) Hala, teyze. (İbn-i Âbidîn)
  Amca, dayı, hala ve teyze kızı ve yenge yâni kardeş zevcesi (hanımı) zî rahm-i mahrem değildir. Yâni bu beş kadın yabancı demek olup, bunların açık yerlerine bakmak, başı, kolu açık iken konuşmak, halvet etmek (yalnız bir arada kalmak) harâmdır. (M.Zihni Efendi)
  Âkıl ve bâliğ olmayan (akıllı ve ergenlik çağına gelmemiş) oğlan ve her yaştaki evlenmemiş veya dul kız ve hasta veya kör adam fakîr olup, babaları yok ise, nafakalarını vermek zengin olan zî rahm-i mahremleri üzerine mîrâs miktârı ile farz olur. (Ubeydullah bin Mes'ûd)
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: ZÎ RAHM-İ MAHREM Nedir İslami Sözlük

  Reklam  zirahmi mahrem Amca, dayı, hala ve teyze kızı ve yenge yani kardeş zevcesi hanımı zirahmi mahrem değildir.bu beş kadın yabancı demek olup, bunların açık yerlerine bakmak, başı, kolu açık iken konuşmak, halvet etmek haramdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi