ZİLHİCCE Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden ZİLHİCCE Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  ZİLHİCCE Nedir İslami Sözlük

  Reklam  ZİLHİCCE Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  ZİLHİCCE:
  Kamerî senenin ayları olan Arabî ayların sonuncusu.
  Zilhicce ayının onuncu günü Kurban bayramı günüdür. Her kim o gün bayram namazından gelip kurbanını boğazlayıncaya kadar bir şey yemeyip kurbanının böbrekleri ile iftâr edip, iki rek'at namaz kılsa, o kimsenin kurbanının kanı yere düşmeden, kendi günâhı ve ana-babasının günâhları, ehl-ü evlâd ve akrabâlarının günahları sevâba çevrilir. (Hadîs-i şerîf-Riyâd-un-Nâsihîn)
  Her kim Zilhicce-i şerîfin son on günü ve Muharrem ayının birinci günü oruç tutarsa, o senenin tamâmını oruç tutmuş gibi fazîlete mazhâr olur. Her kim, Zilhicce'nin on günü içinde fukarâya yardım etse, peygamberlere (aleyhimüsselâm) ta'zim etmiş olur . Bu on gün içinde, her kim bir hasta ziyâret eylerse, Hak teâlâ hazretlerinin dostları olan kullarının hâtırını sormuş ve ziyâret etmiş gibi olur. Bu on gün içinde yapılan her ibâdet, sâir günlerde edâ edilen ibâdetlerden çok daha üstün ve pek fazla sevâba vesîle olur. (Süleymân bin Cezâ)
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: ZİLHİCCE Nedir İslami Sözlük

  Reklam  zilhicce bir ay adıdır Hicri takvime göre yılın onikinci veya sonuncu ayına verilen ad İslam dininin beş temel gereklerinden olan hac ibadetinin yapıldığı aydır aynı zamanda+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi