Soru & Cevap Bölümü

+ Yorum Gönder
Online Oyunlar ve İstanbul Kıyamet Vakti Bölümünden Soru & Cevap Bölümü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  OR@L
  Usta Üye
  Reklam

  Soru & Cevap Bölümü

  Reklam  Soru & Cevap Bölümü

  Forum Alev
  GM/Gözlemci Nedir? - Hesap Hakları - Dolandırma/Dolandırılma - Şikayet

  SORU: Oyun içerisinde tepesinde [GM] yazan karakterler görüyorum. Biz en fazla 29 Lvken bunlar 50 Lv falan geziyorlar. Bişey söylüyorum çoğu zaman cevap bile vermiyorlar (çok artis tipler), bide konuştuklarında {YÖNETİCİ} yazan tipler var. Kimdir bunlar?

  CEVAP: [GM] tagı gördüğünüz kişi (Game Master - Oyun Uzmanı) sıfatıyla İKV Dünyalarında genel hükme sahip, oyun tasarımcıları/yazılımcıları ile koordineli/beraber çalışan insanlardır (ki bende bunlardan biriyim). Tüm İKV dünyalarında toplamda 2 adet GM bulunmaktadır. Bunlar Abura ve MaDTurK'tür. Bunların haricinde efsanevi karakterler olan Zwartan ve FevziBey'e de rastlayabilirsiniz. Genelde aynı anda yüzlerce ÖM veya davet aldığımızdan hiçbirine cevap vermemeyi uygun görüyoruz

  {Yönetici} tagı kullanan kişilerse İKV Yönetimine bağlı gözlemcilerdir. Gözlemciler büyük fedakarlıklar ile İKV Dünyasında genel düzenden sorumlu oyunculardır. Dönemsel alımlar ile gerek kullanıcı tepkileri, gerekse geçmiş deneyimleri göz önünde bulundurularak göreve getirirler. İKV Dünyalarındaki her oyuncunun gözlemci olma şansı bulunmaktadır ve eşittir.

  SORU: Uzun uğraşlardan sonra tamamladığım meteor setim ile birlikte 29 seviye savaşçımı satışa çıkardım hatta bununla ilgili forumda birde konu açtım. Sonra oyuna girmeyi denedim ancak hesabım bloklanmıştı. Foruma da erişemedim. Başka bir hesap alıp konuyu kontrol ettiğimde hesabımın süresiz banlandığını öğrendim. Hiçbirşey yapmadım, kimseye küfürde etmedim! Lütfen yardım edin, hesabımı geri istiyorum!

  CEVAP: Kullanıcı sözleşmenizde de belirtildiği üzere İKV Dünyalarında karakterlerinizin tüm kullanım hakları TAŞINAMAZ ve DEVREDİLEMEZ şekilde sizlere aittir. Tüm hesaplar ve İKV Dünyalarının tamamındaki materyaller ise bizlerindir.

  Bu bağlamda hesabınızı hiçbir şekilde bir başkası ile değiştiremez, hiçbir ticaret konusu yapamaz veya İKV Yönetimi onayı haricinde yaptırımda bulunamazsınız. Aksi tüm durumlar süresiz banlanma ve toplu yapılan hesap kapatımlarında süresiz bloke ile sonuçlanır.

  İKV Yönetimi diğer tüm yaptırımlarında olduğu gibi bu tip durumlarda da GERİYE DÖNÜK İŞLEM YAPMAMAKTADIR.

  SORU: Merhaba, ben kuklanıcı sunucusu oyuncusuyum. Oyun içerisinde birine reçeteleri yapması için materyal verdim ama aldı kaçtı. Bütün materyallerim onda ve şimdi elimde hiçbirşey yok! Lütfen yardım edin, çok zor durumdayım. Ayrıca bir arkadaşımda kasması için şifresini oyun içerisinden tanıdığı birine vermişti ama o verdiği kişi hem hesabındaki tüm malzemeleri paraları aldı kaçtı hemde şifresini değiştirip uzun bir süre çıplak gezdirdi charını. Şimdi geri aldık ama onunda charı bomboş lütfen yardım edin. benim mynet hesabım: ******* arkadaşımın mynet hesabı: ******** şimdiden teşekkürler.

  CEVAP: Merhaba. Oyun içerisinde karakterinizin tüm yönetim/denetim hakları sizin kontrolünüzdedir. Bizim bu noktada yapabileceğimiz herhangi birşey bulunmamaktadır. Dolandırma olayları hakkında İKV Yönetimi olarak genel bir davranış tarzımız vardır; Güvenip/güvenmeyeceğiniz kişileri sizlerin tayin etmeniz. Bunu gerçek dünyada birinin aniden sizi soyup, çok hızlı bir şekilde kaçması gibi düşünebilirsiniz. Tabii ki gerçek dünyada yardım isteyebileceğiniz kişiler bulunmakta ancak Kıyamet'te olduğumuzu da unutmamamız gerekmekte.

  Hesap yönetiminiz ile ilgili de tüm diğer hükümler aynen geçerlidir.

  SORU: Bu en az 10. mailim! İsmini 200 kere söylediğim adam hala oyunda ve küfür ediyor! Neden ilgilenmiyorsunuz. Bak tekrar diyorum adamın adı ******** adam ana avrat sövüyor önüne gelenin özeline! bana da sövdü! ilgilenin aryık yaw!!!!!!!!

  CEVAP: Sık Sorulan Sorular kısmında da belirttiğimiz üzre şikayetleriniz belirli bir formatta yapılmalı aksi takdirde değerlendirilmeyecektir. Bu format ise özetle DEĞİŞTİRİLMEMİŞ EKRAN GÖRÜNTÜSÜ (görüntü üzerinde hiçbir oynama yapılmamış ayrıca dosya ismi de örn; EKRAN_08-03-07_16.14.03.JPG şeklinde), şikayet konusunun gerçekleştiği sunucu adı ve şikayet edilen karakter adı.

  Bir diğer husus ise özel mesajlar konusunda tepkime vermememiz. Kişisel özgürlükleriniz ayrıca mahramiyet anlayışımız sebebiyle özel mesjalarınız hiçbir şekilde kaydedilmemekte aynı zamanda incelenmemektedir. Kişi size özel mesaj ile herhangi uygunsuz bir davranışta bulunduğu zaman lütfen engelleyin.

  Son olarak; camia iletişim adresini gereksiz yere işgal ettiğinizden dolayı oyun ve forum hesaplarınız 10 gün süre ile durdurulmuştur.

  Bilginize. 2. 2
  OR@L
  Usta Üye

  --->: Soru & Cevap Bölümü

  Reklam  Müzikler - Lag - Grafik Hataları - Genel Hatalar - Yaratıklar - Örs - Arkadaş Listesi.

  SORU: Oyun müzikleri hala çıkmadı. Bence bu tür bir oyuna orkestral ve
  film müziği tadında,heyecanlı bir müzik iyi gider. isterseniz size
  yapabilirim.

  CEVAP: Oyun müzikleri yaklaşık 3 hafta önce aldığımız bir karardan sonra kapatıldı ve meteor eklentisi ile beraber bölgelere göre çalması için tekrar düzenlenip yeni eklentilerle aktive edilecek.
  SORU: lag çok büyük bir sorun. oyunun kritik hata vermesi de genelde lag'dan
  oluyor. ya mynet'in server'i yavaş, ya da 1000 oyuncuyu kaldıracak kadar
  server yok. lütfen server ekleyin ya da hızlandırın, çünkü oyun
  oynanmayacak kadar laga giriyor.labirent kalabalıkken her 20 sn'de bir
  takılıyor ve çekilmez hale geliyor.sürekli ölüyorumbu oyun
  motorundan ve veri iletişim protokollerinin algoritmalarından da
  olabilir,bilemiyorum

  CEVAP: Sunucu-oyuncu bağlantılarında herhangi bir gecikme (LAG) söz konusu değildir ancak mevcut İKV client'ı normalin biraz üstünde performans istediği için kimi aksaklıklar yaşanabiliniyor. Tüm sunucularımız TR lokasyonlu olup, direkt TTNET omurgası üzerindedir. Client optimizasyonu ile ilgili çalışma en kısa süre içerisinde tamamlanıp yayımlanacaktır.

  SORU: grafik motorunda hatalar var:
  a)labirentte sıklıkla ışık gidiyor ve bu yüzden sürekli ölüyorum
  b)yere yatınca adam yerin içine giriyor.
  c)yaratıklar duvarın içinden çıkıyor.koridorlardan gelmeleri gerekir.
  d)bazı silahlarda adam koşarken kılıcı elinde değil 1 metre önünden
  gidiyor.

  CEVAP: Grafik motoru Intel tarafından ödüllendirilen ancak az öncede bahsettiği kimi optimizasyonlara ihtiyaç duyan bir oyun motoru ile entegre çalışmaktadır. Tespit edilen hatalar en kısa süre içerisinde düzeltilecektir.
  a. Labirentte ekranın kararması hata değildir. Labirent duvarlarına yaklaştığınızda görüntünüz bir anda kararmaktadır. Bunu labirent bölümünün bir cilvesi olarak nitelendirebilirsiniz ve tamamiyle kurgu içerisinde yer almaktadır.
  b. Farklı zeminler içerisinde yere uzantığınızda görüntünüz kaybolabiliyor. Zaten yere uzanma genellikle ölü taklidi veya saklanma amacı ile kullanılmaktadır.
  c. Yaratıkların duvarların içerisinden geçmesi problemi tüm oyun alanları içerisinde yaşanan bir problemdir. Client optimizasyonu esnasında değerlendirilecektir.
  d. Tespit edilen ve yine optimizasyon ile düzeltilecek, farkında olduğumuz bir problemdir.

  SORU: oyunu çekilmez yapan durumlar var:

  a)bir madenin başına 5 kişi oturuyor ve çok hızlı maden alarak
  kimsenin almasına izin vermiyorlar. bu insanlar 24 saat maden
  başındalar,başkalarına şans tanımıyorlar. ya madenlerin çıkma
  süresini çok kısa süreye indirin, ya da sayısını 10 katına
  çıkarın.
  b)bazı bölümlerde görev yok. ben bir çok frp oynadım,frp oyunlarında
  görev çok bol oluyor ve isteyen istediğini seçebiliyor. lütfen her
  level için 1'den fazla görev koyun. ayrıca görevleri kimin
  dağıttığını da bir düzenleyin, hepsini tek tek dolaşmak zorunda
  kalıyoruz. görevsiz bölümlerde yaratık öldürerek level up olmak
  kadar kötü ve sıkıcı birşey yok.
  c)madenlerin eskiden alındıktan sonra parçalarının yerde kalması daha
  iyiydi. en azından nerde maden var nerde yok anlayabiliyorduk. şimdi
  yerlerini bulamıyoruz.

  CEVAP:
  a. Madenlerle ilgili düzeltmeler üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Planlanan büyük değişikliklerden önce farklı etkilere kullanıcıların verdiği tepkimeleri ölçüyoruz. Genel anlamda madenler tüm oyun sunucusunun kullanımına ait olduğundan dolayı müdahale söz konusu olmuyor zira bahsettiğiniz gibi bu tamamiyle deneyimle alakalı bir olay. Madenleri çok hızlı kullanan oyuncuları "çok deneyimli olduğunuz için şu kadar süre şu şekilde cezalandırıldınız" şeklinde bir ithamla da baş başa bırakamayız değil mi?
  b. İKV diğer MMO oyunlarına oranla aynı ve hatta bir çoğundan daha fazla göreve ve görev zincirlerine sahiptir. Özellikle görev zincirleri sizin oyun içerisindeki eşya-bölge ve yaratıklarla tanışmanızı ayrıca oyun hikayesine genel adaptasyonunuzu arttıracağından sıklıkla kullanılmıştır ancak bu tarz görevleri yapabilmek için tamamını bitirmeniz gerekiyor. Yeni eklentilerden sonra görevlerle ilgili herhangi bir sıkıntı olacağını da düşünmüyoruz.
  c. Son düzenleme en azından deneyimsiz oyuncularında madenlerden yararlanması için yapılmıştır. Eski sistemde deneyimli oyuncular madenleri direkt ezbere bildiklerinden dolayı daha verimli kullanırken bu şekilde bir değişiklik ile işlerini biraz daha zorlaştırdık. Genel eşitliğin sağlanması için yapılmış bir değişikliktir.

  SORU: kurtadam kalmamış,bir yerlerde kurtadamlar da olmaya devam
  etsin. onları sevmiştik

  CEVAP: Tepegöz etkinliği sebebiyle kurt adamlar belirli bir süre bizlerle birlikte olamayacaklar ancak etkinliğin tamamlanmasını müteakip eski mekanlarına geri dönecekler. İKV Dünyalarının tamamını kapsayan etkinliklerde kimi zaman bu tarz değişiklikler olabiliyor.

  SORU: örsün paralı olmasına bir çok insan karşı çıktı. sitede
  yaptığınız açıklama da oyun mantığı açısından uygun değildir.
  isteyen istediği kadar örste tamir olup ölüme koşma hakkına
  sahiptir.ayrıca ücretsizken örs sayesinde paranın başka yere
  aktarılmasından ne kasdettiğinizi de anlayamadım. ölmek isteyen
  ölür,bu oyunun doğasında var.

  CEVAP: Örs'ün parasız olduğu bir başka oyun daha yoktur. Biz oyuncularımızın geçiş-uyum evresine biraz daha yardımcı olmak amacıyla bu tarz bir uygulamaya gitmiştik fakat farklı sonuçlar doğurduğundan bu uygulamayı planladığımızın daha erken bir vaktinde bitirdik. Orda işaret edilen nokta kullanıcıların istediği kadar ölmeye hakları olmadığı değil; arkadaşları ile yaptıkları takaslarla üzerlerindeki tüm parayı devrettikten sonra gerek klan savaşlarında gerekse diğer etkinliklerde öldüklerinde herhangi birşey kaybetmemeleriydi. Bu tamamiyle oyun doğasına aykırı, bizim haksız kazanç uygulaması olarak tabir ettiğimiz bir durumdur.


  SORU: arkadaş listesi düzgün çalışmıyor. online olan arkadaşlar listede
  online görünmüyorlar. tam tersi de oluyor, online olmayan arkadaşlar
  listede online kalıyorlar. belki bu lagdan olabilir, ama sakinken de oluyor.

  CEVAP: Arkadaş listesinin durumu henüz inceleme altında. Kimi kullanıcılarımız herhangi bir problem yaşamadan kullanabilirken, sizin gibi kimi kullanıcılarımızda problemler yaşabiliyorlar. Gerekli incelemenin tamamlanmasını müteakip uygun düzeltme yapılacaktır.

  SORU: konuşulan bir kişiye sağ tıklayıp fısıltı yollamak, listeye/gruba
  çağırmak için onun bize yazdığı cümleyi bulmak zorunda kalmayalım.
  bizim ona yazdıklarımızda da sağ düğme çalışıyor olsun. çünkü
  bazen yazdıkları yukarda kalıyor ve pencereyi yukarıya kaydırmak lag
  varken dakikalar alıyor.

  CEVAP: Geliştirme aşamasında dikkate alınacaktır. Teşekkürler.


  SORU: oyun ekibinde yer almak/yönetici olmak isterim. commodore 64'den beri
  bilgisayar dünyasının içindeyim. size kesinlikle faydam olacağına
  inanıyorum.

  CEVAP: Prensiplerimiz gereği periyodik gözlemci alımları haricinde başvuru kabul etmiyoruz. Alım duyuruları esnasında başvurmanız halinde olumlu değerlendirilirse gözlemci olabilirsiniz. Gözlemci olmak için herkez eşit hakka sahiptir.

  SORU: Elektrik kesintisi olduğunda serverlar kapanıyor. Lütfen ups veya
  jeneratör alın. online bir oyunun servarlarının uzun süre kapanması
  dünyada sadece sizde var!

  CEVAP: Elektrik kesildiğinde sunucularımız kapanmıyor ancak genel şebekelerdeki problem sebebiyle sunucularımıza erişimde sıkıntı olabiliyor. Böylesine bir yapımda bu tarz bir altyapı eksikliğinin olması düşünülemez bile Bunun takibi için web sitemizden kontrol sağlayabilirsiniz zira web sitemizin sunucularıda oyun sunucularımız ile veri bilgi odasında bulunmaktadır.


  SORU: grup lideri gruptan biri ayrıldığında başkasını davet edemiyor.
  biri ayrıldığında lider olduğum halde "bu işlemi yapabilmeniz için
  grup lideri olmanız gereklidir" gibi bir mesaj alıyorum. bu önemli bir
  hatadır,lütfen düzeltiniz. çünkü grubu bozup tekrar herkesi tek tek
  almak zorunda kalıyoruz.

  CEVAP: Gruplarla ilgili bir düzeltme yapıldı. Problemin devam etmesi durumunda ek bir düzeltme ile giderilecektir. 3. 3
  OR@L
  Usta Üye
  Yeni Yetenek Sistemiyle ilgili

  SORU: Ben bir savaşçıyım, eskiden hasarım daha fazlaydı. Şimdi ancak 200-300 vuruyorum.

  CEVAP: Artık yetenek puanları oyunda çok etkili bir hale gelmiştir. Yetenek puanı dağıtmadan oynarsanız yüksek hasarlar görmeniz imkansızdır.
  Uygun dağıtılmış yetenek puanları ile ise eskisinden daha fazla hasar verebiliyor savaşçılar.

  SORU: Özellik dağıtmayınca artık herkes tek tip olmuyor mu?

  CEVAP: Önceden özellikleri herkes sınıfına göre aynı şekilde dağıtıyordu. Örneğin tüm savaşçılar bünye ve beceriye yükleniyordu. Yani önceden de özellik puanlarını dağıtma imkanı vermek çeşitlilik yaratmıyordu.
  Artık bunun yerine yeni yeteneklerle oluşturabileceğiniz yüzlerce karakter tipi kombinasyonu ile çok çok daha fazla çeşitte savaşçı, büyücü ve şifacı olabilmekte.
  Örneğin: Tank savaşçı, hasar savaşçısı, anti büyücü savaşçı, anti şifacı savaşçı gibi başlıcalarını sayabileceğimiz çok farklı sayıda başarılı yetenek dağılımı yapılabiliyor.
  Bunlardan bizim keşfetmediklerimizi keşfetmek ise sizlere kalmış.

  SORU: Özellik dağıtmayı neden kaldırdınız?

  CEVAP: Özellik dağıtma çeşitlilik yaratmak yerine kestirilmesi ve dengelemesi zor karakter yapılandırmaları yarattırabildiği için bunu kaldırıp otomatik bir hale getirdik. Savaşçılara ihtiyaçları olması gereken güç, beceri, bünye ağırlıklı, büyücülere zeka, beceri, bünye ağırlıklı ve şifacılara da daha dengeli bir dağılım hazırladık.
  Bu sayede artık çok farklı etkileri olan yetenekleri dengelemeyi büyük ölçüde başardık.

  SORU: Yetenekler tam dengeli mi? Bundan sonra ne olacak?

  CEVAP: şu an yeteneklerde bilinen bir dengesizlik yoktur. Her kombinasyonu alt edebilecek başka bir kombinasyon oyuncular tarafından yaratılabilmektedir. Fakat ön görmediğimiz dengesiz yapılandırma kombinasyonları olursa buna geçmişte de yaptığımız gibi müdahale ederiz.

  Çünkü oyundaki güç dengesi en çok önem verdiğimiz konulardandır.
  Ayrıca yeni seviyelerin eklenmesiyle gelecek yeni yetenekler de olacaktır ve bunların dengelenmesinde de aynı hassasiyet gösterilecektir.

  SORU: Savaşçıyım(Büyücüyüm,Şifacıyım) puanlarımı nasıl dağıtmalıyım?

  CEVAP: Öncelikle fareyi yeteneklerin üzerine getirdiğinizde çıkan açıklamaları iyi okuyun. Ne tip bir karakter elde etmek istediğinizi düşünün. Örneğin: Grupların aranan tank savaşçısı, grupların baş şifacısı, çevresel hasara yönelip eşya toplayacak bir büyücü, zehir üstadı veya düşmanı güçsüzleştirici.
  Yüksek puanlarda neler kazandırdıklarına bakıp, her seviyede 2 yetenek puanı kazandığınızı da unutmadan kendinize uzun vadeli bir plan yapmanızı öneririz.
  İdeal yetenek kombinasyonu diye birşey ise mevcut değil.
  Bir anlamda çok etkili görünen bir yetenek dağılımını başka bir yetenek dağılımıyla alt etmek mümkün olabilir. 4. 4
  OR@L
  Usta Üye
  Meteor tipi gibi hasar eklentisi veren efsunlarla ilgili

  Soru: Meteor tipi neden 132 max hasar gösteriyor ama daha az hasar ekliyor?

  Cevap: Meteor tipi gibi efsunlar birçok değişik eşyaya gelebiliyor ve elinizdeki herhangi bir silahla da kullanılabiliyor.
  Örneğin 3 saniyede bir vuran bir balyozumuz bir de 1 saniyede bir vuran bir palamız var ve ikisinde de meteor tipi +132 max hasar var.
  132 hasarı silah hızına bakmaksızın eklersek pala ile savaşırken balyoz ile savaştığımızın 3 katı hasar veririz ki bu da çok yanlış olur.
  Çünkü silah tiplerinin birinin diğerine bariz bir üstünlüğü olmamalıdır. Aynı seviyedeki silahların ortalama hasarları aynı olmalıdır. Sadece oyuncu değişik durumlar ve değişik düşmanlar için elinde farklı tipte silahlar bulundurmalıdır. Aksi takdirde herkes hızlı olanı tercih eder ve bütün savaşçıların ellerinde aynı silahı görürsünüz (Örneğinala, pençe)

  Örneğin bir savaşçı kaçarak oynayan bir büyücü ile savaşırken yavaş silah tercih eder ki vurduğunda hasarı tam versin. Nasılsa ikinciyi vurana kadar rakip kaçacaktırgibi.

  Bu sebeple silah hızına göre hasar eklentileri değişmektedir. 3 saniye hızındaki silahlarda etkiyi tam görürken 1,5 asniye hızındaki bir silahta yarı oranda görürsünüz ve böylece ortalama hasarınız aynı olur.

  SORU: O kadar meteor eşya dizmiştim şimdi bunlar boşa mı gitti???

  CEVAP: Kesinlikle hayır. Hala oyundaki en güçlü hasar veren eşyalara sahipsiniz. O kadar emek verip topladığınız eşyaları değiştirip de değersiz bir hale getirmeyiz. Bu seviyede hasar artısı bakımından hala meteor tipinden daha iyisi yok. Sadece yukarıda anlatıldığı gibi tüm hasar artısı veren eşyalarda yapılması gereken bir ayarlama yapılmıştır.

  SORU: Peki meteor tipi hep en güçlü max hasar efsunu mu olacak?

  CEVAP: Hayır. Yeni seviyeler açıldıkça çoğunlukla bu yeni seviyelerde eskisinden daha güçlü yeni efsunlar gelecektir. Takdir edersiniz ki 30. seviyede gelecek olan max hasar artırıcı 25 seviye olan meteor tipinden daha güçlü olmak zorundadır.
  Yani biz 30. seviye efsunları eklediğimiz zaman meteor tipi en güçlü efsun olma özelliğini yitirecek ki bu böyle olmak zorunda. Çünkü üst seviye yenilikler hep daha iyisini sunmalıdır bizce.
  Umarız bu gerçekleşince bunun oyun gelişiminde doğal olduğunu görür ve daha önce toplayıp tadını çıkardığınız ve yeni seviyelerde ilerlerken de işinizi kolaylaştıracak olan eskimiş efsunlarınızın "boşa gittiğini" düşünmezsiniz.

 5. 5
  yeahcomenbaby
  Yeni Üye
  beyler ben oyunu yeni indirdim launcher e tıklıyorum bağlanıyor die bi yazı cıkıor bekliyorum 1 dk sonra sunucuya erişilmiyor internet bağlantınızı kontrol edin dior yardım edin beyler işin içinden cıkamadım :((

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi