Philips Dynamic/Sonic Edge PSC 604/5 Donanım İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden Philips Dynamic/Sonic Edge PSC 604/5 Donanım İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Philips Dynamic/Sonic Edge PSC 604/5 Donanım İnceleme

  Reklam  Philips Dynamic/Sonic Edge PSC 604/5 Donanım İnceleme

  Forum Alev
  Her ne kadar piyasada çok çeşitli özelliklere sahip, farklı marka ve modellerde donanım seçenekleri bulmak mümkün olsa da, ses donanımları konusunda piyasada aynı çeşitlilikten bahsetmek maalesef mümkün değil. Özellikle, sanırım adını anmakta herhangi bir sakınca yok, Creative'in ses donanımı ve sistemleriyle piyasada aslan payını aldığını söylemek mümkün. Bu durumun tabi ki çeşitli sebepleri var. Öncelikle bu firmanın kalitesinde ürün çıkaran firmalar nerdeyse yok denecek düzeyde. Ayrıca firmanın sahip olduğu pazar payının çok yüksek olması diğer girişimci firmaları da olumsuz yönde etkiliyor. Durum böyle olunca günümüz oyunlarındaki ses standartlarının çoğunu (EAX gibi) Creative belirliyor. Pazarın tümünü etkileyen bir başka konu ise artık anakart üreticilerinin entegre ses çözümlerini nerdeyse tüm sistemlerinde standart olarak sunmaları. İlk örnekleri pek kaliteli olmasa da günümüzde bu entegre çözümler kalite ve kullanışlılık açısından gittikçe ilerlemekte. Yeni nesil anakartlarda artık 6+1 desteği, dijital çıkışları ve donanımsal hızlandırma desteğini görmek mümkün. Ancak AC'97 gibi adlarla anılan bu tür bütünleşik çözümler sistem üzerine ağır bir yük getirmeleri ve ses kalitesi açısından özellikle bir oyuncunun beklentilerini karşılamakta yetersiz kalabilmeleri açısından sorgulanabilir. Bu durumdaki birçok kullanıcı yeni bir PCI ses kartı ile bütünleşik ses arasında seçim yapmak zorunda.


  Zor seçim: halihazırda bulunan entegre ses ya da yeni bir PCI kart

  Çoğu kullanıcı bu durumda çok yüksek bir harcama yapmadan, ancak kaliteden de mümkün olduğunca ödün vermeyecekleri ürünler arayacaklardır. İşte bu sırada karşımıza fiyat kalite ve performanslarıyla göz dolduran Philips PC ses bileşenleri çıkıyor.

  Philips'in bilgisayar ses donanımı konusunda, özellikle de ses kartı konusunda uzun denebilecek bir tecrübesi olduğunu söylemek güç olsa da ürettikleri ürünlerin gerek sunum, gerek kalite ve performans açısından gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. İnceleyeceğimiz iki ses kartı da birbiriyle benzer özelliklere sahip olduğundan ikisini de tek çatı altında incelemeyi uygun bulduk. Philips Dynamic Edge 4.1 ve Sonic Edge 5.1'in ilk göze çarpan özellikleri fiyat açısından makul olmaları. Buna rağmen Philips'in bu kartlarla sunduğu ekstra yazılım ve teknik destek gerçekten takdire değer nitelikte. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Philips Dynamic/Sonic Edge PSC 604/5 Donanım İnceleme

  Reklam  Ürün, benzerleriyle karşılaştırıldığında nispeten büyük bir kutu içerisinde satılıyor. Görsel açıdan gayet iyi tasarlanan kutunun beraberinde ses kartı, dokümanlar, sürücü ve yazılım CD'si ve analog cd player bağlantı kablosu geliyor. Ürünün siyah PCB üzerine üretilmesi özellikle şeffaf kasalara sahip oyuncular için kartı görsel açıdan ideal kılıyor. Ürünün arkasında ön arka ve merkez/lfe (Sonic Edge 5+1) girişleri line in ve mikrofon girişi ve Gamepad girişinin yanı sıra harici Dolby Digital/DTS çözücülere bağlanabilmesi için Dijital S/PDIF çıkışı bulunuyor. Böylece evinizde bulunan herhangi bir reciever'a ya da ev sinema sistemini kullanarak karttan ses çıkışı almak mümkün oluyor. Paketleme ve sunum açsından baktığımızda ürünün gayet iyi korunduğunu ve lanse edildiğini söylemek mümkün.


  Kutu görece büyüklüğüyle çevrecilerin hoşuna gitmeyebilir

  Kartı bilgisayarımıza eklemeden önce olası çakışmaları önlemek ve performans darboğazından kurtulmak için on-board ses özelliğini bios ayarlarından kapatmamız gerekiyor. Kartımızı taktıktan sonra bilgisayarımızı açıp yönergeler doğrultusunda yeni donanımızın sürücülerini yüklüyoruz ve kartımız kullanıma hazır hale geliyor.

  Bu aşamada donanımızı denemeye başlıyoruz. Belirgin olarak gördüğümüz ilk değişiklik bilgisayarın ses kontrolleri için Philips'in Qsound ses laboratuarları işbirliğiyle özel olarak ürettiği Sound Agent 2'nin görev çubuğundaki logosu oluyor.


  Sound Agent 2 Göze ve kulağa hitap etmesinin yanında aynı zamanda bir o kadar kullanışlı

  Bu yazılım zamanla sıkıcı olabilen standart Windows ses denetimlerine alternatif olarak ses kartınızın tüm özelliklerini ayarlayabileceğiniz görsel açıdan da gayet kaliteli bir arabirim. Ayrıca gerek açılışta gerekse arka planda çalışırken fazla sistem belleği kullanmaması ürünün ayrı bir artısı. Bu arabirimi kullanarak temel ses ayarlarını değiştirebildiğiniz gibi kartın eşsiz birçok özelliğiyle ilgili kontrolleri de buradan yapmak mümkün. Qsound Labs tarafından lisanslı bu özelliklerden bahsetmek gerekirse;

  Reverb: Ses sistemine çeşitli ortamları simule ederek (15 farklı ortamı; konser alanı, oditoryum gibi) daha zengin bir ses deneyimi sağlıyor. Daha önce birçok ses sisteminde rastladığımız bu özelliği Dynamic Edge ve Sonic Edge çok daha başarılı ve net bir biçimde gerçekleştiriyor. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Qsizzle, Qrumble: Daha doygun bass ve tiz sesleri duyabilmek için kullanılıyor. Bu işlemi gerçekleştirirken herhangi bir bozulma gerçekleşmiyor. Seviye olarak her iki seçenek'te ayarlanabiliyor. Qsizzle tiz sesler tabir edilen orta ve yüksek frekanstaki sesleri güçlendirirken, Qrumble özelliği düşük frekanstaki bass diye de tabir edilen sesleri zenginleştiriyor. Bu ayarlar seçtiğiniz önceden belirli 'preset'lere göre en ideal ayarlara otomatik olarak geçiyor. Özellikle çok güçlü olmayan ses sistemlerinde bu özellik gerçekten belirgin bir biçimde etkili.

  Normalization: Ses kaydında bulunan yüksek ve alçak seslerin seviyesini aynı düzeye getiriyor. Özellikle düşük kalitedeki kayıtları internet radyo yayınların dinlerken daha net ses almanıza yardımcı oluyor. Ayrıca bu özellik Philips'in DVD playerlarında kullandığı 'DRM Late Night Listening' fonksiyonunda olduğu gibi yükselip alçalan (bass'lar gibi) bütün sesleri aynı seviyede sınırlıyor. Böylece geç saatlerde komşularınızı rahatsız etmek zorunda kalmıyorsunuz.


  Tüm kontroller tek yazılımla elinizin altında

  3D Effects: Kartın en iddialı olduğu noktalardan biri. Bu özellik sayesinde kartınız mp3 gibi herhangi bir stereo kaydı 4+1 ya da 5+1 kanala ayırıyor. Bu işlemin diğer ses kartlarından farkı ise stereo sesin tüm hoparlörlere olduğu gibi dağıtılması yerine altı farklı kanaldan da ayrı ayrı sesi dağıtması. Bu özellik aktif hale geldiğinde ses kartınız ses kaynağına göre bunu değerlendiriyor ve beraberinde getirdiği QMSS, Qsurround, Qxpander teknolojilerinden en uygun olanı seçiyor. Üstelik bunu sadece kayıttan mp3 çalma esnasında değil oyunlarda, DVD gösteriminde, internetten radyo dinlerken ve hatta midi dosyalarını çalarken bile gerçekleştiriyor. Bu özellik aktif olduğu zaman kartın halihazırdaki EAX 1.0/2.0 desteğine ek olarak özellikle 3d oyunlarda QMSS denilen zenginleştirme efektlerini duymanız mümkün oluyor. Üstelik oyunun bunu desteklemesine gerek bile kalmıyor. Bu özellik testlerimizde üst sınıf ses kartlarında görebileceğimiz EAX 4.0 ya da 'Panning' gibi efektlere tam olmasa da yakın bir deneyim yaşattı. Bu, açıkçası bu fiyattaki giriş seviyesi bir karttan beklenmeyecek kadar iyi bir özellik. Hatta EAX desteği olmayan daha eski oyunlarda dahi bu sistem başarılı bir şekilde görevini yerine getiriyor.

  Ayrıca sadece stereo hoparlöre sahip olan kullanıcılar da unutulmamış ve Qsound3D interactive ve Surround efektleri sayesinde bu kullanıcılara daha kaliteli çevresel ses desteği verilmiş.

  EQ: 10 bant genişliğinde (31Hz � 16kHz) ve gayet etkili bir biçimde çalışan equaliser. Daha ileri kullanıcıların ince ses ayarlarını yapabilecekleri duyarlı ve oldukça başarılı bir sistem. Ayrıca seçtiğiniz müzik türüne göre de otomatik olarak kedisini uyarlıyor. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Dynamic ve Sonic Edge kartlarıyla gelen yazılımlar sadece Qsound labs'ın Sound Agnent 2 yazılımıyla sınırlı kalmıyor. CD içerisinde müzik CD'lerinizi mp3 formatına çevirmek CD yazmak ve medya çalıcısı olarak kullanabileceğiniz MusicMatch Jukebox Plus, fotoğraflarınızı ve mp3lerinizi kullanarak sesli müzik videoları hazırlayabileceğiniz AudioPix ve başarılı müzik üretim yazılımı Acid Express 3 kullanıcının beğenisine sunulmuş. Bunun dışında kurulum ve kullanım hakkında detaylı teknik destek veren kılavuzlar .pdf formatında cd'de bulunuyor. Özellikle kullanıcıya gerek donanımın bilgisayara yerleştirmesinde ve yazılımsal kurulum hakkında detaylı görsel videolar sayesinde bu kartı donanım ve yazılım adına nerdeyse hiçbir bilgisi olmayan bir kullanıcı dahi kolayca kurabiliyor. Bu konudaki tek eksik ise Türkçe kullanma kılavuzunun bulunmaması.  Donanımsal açıdan baktığımızda Philips'in gayet kaliteli bir ürün ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Mimarisi açısından ergonomik olan her iki üründe de girişlerin yerleri gayet özenli bir şekilde yerleştirilmiş. Ayrıca kartın iç kısmında fazladan cd, aux ve s/pdif in soket girişlerinin bulunması da birden fazla medya okuyucuya (cd rom, cd-r/w, dvd/rw) sahip kullanıcıları memnun edecektir. Bir başka artı kabul edebileceğimiz yön ise on-board bir sistemin aksine özellikle yüksek ses seviyelerinde meydana gelen hışırtıları ve gürültüleri 32bit PCI yapısında üretilen bu kartta rastlamak mümkün değil. Bu durum bazı on-board sistemlerde o kadar belirgin gerçekleşiyor ki özellikle ortalamanın üzerindeki ses seviyelerinde fareyi hareket ettirdiğinizde bile hoparlörünüzden bilgi akışını dinlemek mümkün oluyor. Gerek müzik dinlerken gerekse oyunlarda özellikle yüksek ses seviyelerinde ses kalitesi ve tutarlılığı açısından kartın performansı gayet olumlu. Kulaklık, Stereo, 4+1 ve 5+1 gibi ses sistemlerin tümünde gayet iyi performans gösteren ürün beraberinde amplifikatör olmayan kulaklıklar ve küçük taşınabilir hoparlörler için ise yine detaylı Sound Agent 2 menüsünden ayarlanabilen 'preamp' özelliği sayesinde daha doygun ve yüksek ses çıkışı almanıza olanak sağlıyor.

  Ürünün ilk göze çarpan özelliği fiyatı olacaktır. Dynamic Edge ülkemizde ortalama 25$'lık fiyattan son kullanıcıya ulaşıyor. Nerdeyse aynı özelliklere sahip olan kartın 5+1'lik versiyonu ise 35$ civarında. Özellikle benzerleriyle karşılaştırıldığında gerek beraberinde gelen yazılımlar gerekse donanımın kalitesiyle bu ürünün fiyat/performans açısından diğer kartları geride bıraktığı bir gerçek. Sonuç olarak baktığımızda ses donanımı için fazla harcama yapmaktan kaçınan ancak kaliteli ürün arayan kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek kartlar Dynamic Edge ve Sonic Edge. Philips'in ses donanımı ürün yelpazesi de bu arada sadece bu iki ürünle sınırlı değil. Özellikle profesyonel ses işleme ve stüdyo programları kullanan ileri düzey kullanıcılar ise Seismic/Acoustic Edge gibi Philips'in diğer profesyonel çözümlerinden yararlanabilirler. Bu ürünler de yine inceleme fırsatı bulduğumuz 60X (Dynamic, Sonic Edge) kartlar gibi fiyat performans açısından göz kamaştıran ürünler.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi