Medieval II: Total War Kingdoms İzlenim

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden Medieval II: Total War Kingdoms İzlenim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Medieval II: Total War Kingdoms İzlenim

  Reklam  Medieval II: Total War Kingdoms İzlenim

  Forum Alev
  Tarih severlere bir müjdemiz var. Tarihin derinliklerine ineceğiz birazdan. Medieval II: Total War'u duymayan kalmamıştır. Dünyanın en büyük oyun sitelerinde kimi zaman en iyi strateji oyunu kimi zamanda en iyi grafiklere sahip strateji oyunu seçildi. Hatta TrGamer Toplist'de neredeyse oyun piyasaya çıktığından beri her ayın birincisi olarak boy gösteriyor. Medieval II: Total War'nin ihtişamı oyun alemini titretirken ek paket Kingdoms duyuruldu. Duyurulmasından bu güne kadar oyun hakkında bilgiler birikmeye başladı bizde size güzel bir ön inceleme sunmaya karar verdik. Çıkan ek paketle Tarihe mercek tutuyoruz. Genel Ortaçağ bakış alanından çıkıp bölgelere iniyoruz. Peki tarihin derinliklerine inmeye hazırmısınız...


  Dünya Tarihinden 4 Dilim Pasta  Bu güne kadar Medieval ve Medieval II'de tarihe göre Avrupa, Anadolu, Kuzey Afrika ve Kuzey Rusya bölgelerine hakim olmuş, merkezi güçleri yönettik. Örneğin Medieval II de Kutsal Topraklar diye adlandırdığımız bölgeye Mısırlılar sahipken Anadolu'ya Türkler hakimdi. Peki bu milletler buralara nasıl hakim oldular. Tarihte "ben de varım" diyebilecek güce nasıl ulaştılar bilmek istemez misiniz? Kingdoms ile bu soruya cevap bulurken aynı zamanda bulduğumuz cevabı yaşayacağız. Tarihi tarih yapan, dünyanın milletlerinin kaderlerini doğrudan etkileyen savaşların olduğu bölgelere mercek tutuyoruz şimdi. Anadolu ile Kutsal Topraklar, İskandinavya ile Baltık Denizi, Britanya ile İrlanda ve Orta Amerika. Bu bölgelerde hakimiyeti kurmaya çalışacağız.  Medieval II'ye ek olarak Kingdoms ile birlikte gelen ve göze batan özellikler şunlar: 4 yeni kampanya, 13 yeni devlet, özel komutanlar (Salahaddin Eyyubi, Herman Cortes vs. ) ile özel komuta güçleri, savaşta birden fazla orduyu komuta etme, komutanların kurabildiği garnizonları kale haline getirebilme, yeni görevler, yeni tarihi olaylar, hotseat sayesinde çok oyuncu(multiplaye) ile strateji haritasında oynayabilme, araziye göre kale tipleri ve yaklaşık 150 yeni birim. Yazarken bile heyecan içerisinde olduğum bu özellikler Total War oyunlarının kusursuzluğa yaklaştığını gösteren en büyük kanıtlardır.

  Britanya  Britanya adası ve çevresine gözünü dikmiş merkezi otoriteyi sağlamaya çalışan İngiltere, İrlanda, İskoçya, Galler ve Norveç lordlarını yöneteceğiz. İngilizler adada herkese gücünü gösterirken Galler ve İrlandalılar, İngilizlerin güçlenmesini engellemeye çalışacak. İskoçlar kuzeyden akınlar yapacak. Norveçliler ise adadaki bu çekişmeyi fırsat bilip, adayı işgale gelecek. İşte tam bu durumda 5 ülke arasındaki Britanya paylaşmazını çözmeye çalışacağız.

  Amerika  Aztekler, Mayalar, Apaçhi Kabileleri, Çiçimeka, Tlaxkalanlar ve Taraskanlar kendi aralarında gül gibi geçinirken İspanyolların ateşli silahlarla adayı işgal etmesi ile kardeş kardeşi vurur. İspanyollar herkese saldırır ve Amerikan yerlilerin arasının açılmasına neden olur. Yeni kıtada keşif edilecek bir sürü şey vardır. İspanyollar bu keşifleri yaparken bir yandan yerlileri ezmektedir. Bunun dışında bilinmeyen güzellikleri elde etmek için gelen Fransız ve İngilizlerle de uğraşmak zorunda kalan yerliler çok zor durumdadır. Bizde oyunda bu hüzünün bir parçası olcağız. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Medieval II: Total War Kingdoms İzlenim

  Reklam  Teton Seferleri  Kuzey Avrupa'da Hristiyanlık ve Paganizm çatışması başlamış. Bu duruma dur demek içim başlatılan Haçlı seferine savaşçı bir Hristiyan tarikatı olan Teton Şovalyeleri öncülük eder. Dinlerine sıkı sıkıya bağlı Litvanyalılar savunmaya geçerler. Danimarkalılar ise İskandinavya'da birlik arayışındadırlar. Tetonlar ise önlerine kim çıkarsa çıksın amaçlarının dışına çıkarak gaddarlaşırlar etrafı yakıp yıkarlar. Tetonik Tarikatı, Lituanya, Danimarka, Novgorod, Polonya ve Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu arasında kalan Kuzey Avrupa savaşlarla yıpranır. Bu bölgelere barış getirmeye çalışacağız.

  Haçlı Seferleri  Zenginlik içindeki İslam alemine gözünü diken Roma, Papa'nın çağrısı ile başlayan seferlere milyonlarca Hristiyan katılır ve İslam coğrafyasına sefere başlarlar. Bizans dahil olmak üzere Avrupa�da oluşturulan karma ve büyük bir orduya direnen Selçuklu Türkleri çok yıpranır. Mezhep sorunu yaşayan Araplar birbirlerine zarar verirler. Bu durumda Haçlılar Kutsal Toprakları birer birer ele geçirir. Kudüs ve Antakya prensliklerini kurarlar. İslam birlik içinde olmalı ve en başından beri kendilerine ait olan toprakları geri almalılardır. Bizde bu birliği kurup, Kutsal Toprakları ya İslam�ın elinde yada Hıristiyanların savunmasında tutacağız.


  Kırık Kılıç  Bölgelerin güç dengelerini gördük. Bizleri zorlu savaşlar ve anlaşmalar bekliyor. Oyunda teknik olarak yeniliklerin yanında gene aynı grafiklerde ama daha detaylandırılmış görüntüler bizleri mutlu edecek gibi. Resimlerden anlaşılabileceği gibi birimler daha detaylı. Ek paketlerde grafiksel olarak bir beklenti içerisinde olmak zaten yanlış olur. Bunun dışında Total War'cıların arasında konuşulanlar, oyuna eklenen tarihi karakterler. Belli başlı her milletin birer Komutanı(hero) var. Fakat duyumlarımıza göre Türkler'in yokmuş ve Total War Türkiye'den yetkili arkadaşlar bu duruma etki etmeye çalışıyorlarmış Umarım başarılı olurlar çünkü böyle bir eksik hele ki Türkler'de çok büyük bir eksiklik olur. Eksiklikten öte tarihe saygısızlıktır. Çünkü Kılıç Arslan sayesinde haçlılar ordularının yarısını kaybettiler. Bu gibi tercihlerin oyunu oynayan kitlenin hoşnut kalması için yapıldığı açık.
  Fakat bu gibi global oyunların objektif bir şekilde yapılması bir zorunluluktur. Oyunun Türkiye'de hatrı sayılır bir kitlesi olsaydı bu uğraşlara gerek kalmayacaktı diye düşünüyorum. Buna rağmen oyun oynamaya değer. Oyunun Eylül ayının başında çıkması bekleniyor.
  Sega'nın dağıtımını üstlendiği ve Creative Assambly tarafından yapılan Medieval II: Total War Kingdoms bizi uzun süre meşgul edecek gibi. Total War hayran kitlesinin çıkardığı modifikasyonları düşünemiyorum bile. Oyun çıktığı zamanki incelemede görüşmek üzere. Total War oyunları bilgisayarımızda yüklüyken "bilgisayar başından kalkmak ya da kalkmamak" işte bütün mesele bu...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi