Düşük yapan kadınlarda 'diyabet' tehlikesi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Düşük yapan kadınlarda 'diyabet' tehlikesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Düşük yapan kadınlarda 'diyabet' tehlikesi

  Reklam  Düşük yapan kadınlarda 'diyabet' tehlikesi

  Forum Alev
  Hamileyken bebeklerini kaybeden veya ölü doğum yapan anne adaylarının diyabet hastalığına yakalanma riski daha yüksek

  Hamilelik döneminde bebeğini düşük yaparak kaybeden veya ölü doğum yapan anne adaylarının halk arasında "şeker hastalığı" olarak bilinen diyabete yakalanma riskinin yüksek olduğu belirtiliyor.

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin ve Metabolizma Ana Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, gebelik döneminde kadında fiziksel ve hormonsal değişikliklerin ortaya çıkması sonucu özellikle kandaki şeker oranının yükseldiğini ve bunun da düşük tehlikesini beraberinde getirdiğini söyledi.

  Tetiker, bebeklerini kaybeden kadınlarda şeker oranı yüksekliğinin devam etmesi halinde diyabet hastalığının ortaya çıkabileceğini belirterek, "Bebeğini aniden sebepsiz yere kaybeden hamileler uzmanlara başvurmalı ve diyabet testi yaptırmalı. Aksi takdirde hastalığın çok fazla ilerlemesine neden olabilirler" dedi.

  Birçok anne adayının bu nedenle düşük yaptığı ve şeker hastalığına yakalandığını vurgulayan Tetiker, şunları kaydetti:

  "Düşük yapan kadınlar, ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrardan yakınma, nedensiz yere kilo kaybı, özelikle geceleri oluşan ellerde ve ayaklarda iğnelenme veya karıncalanma gibi rahatsızlıkları olanlar büyük bir ihtimalle şeker hastalığına yakalanmış olabilirler. Bu nedenle sorunları yaşayan kadınlar uzmanlara başvurmalı diyabetin ilerlemesini sağlayacak önlemler almalı."

  Kadınları hamilelik döneminde düzenli egzersizler yapmalarını öneren Tetiker, dünyada diyabet hastalığının artmasının en büyük nedeninin hareketsizlikten kaynaklandığının unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi. 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Düşük yapan kadınlarda 'diyabet' tehlikesi

  Reklam  düşük olayı bir kadın için hem fiziksel hemde ruhsal olarak çok sarsıcı bir durumdur bu rahatsızlıklara maruz kalan kadınların diyebet yeni şeker hastalığı riski taşıdığı söylenmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi