Kadinin Çaglari-Kadinin Yasam Evreleri-Kadinlar Hakkinda

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Kadinin Çaglari-Kadinin Yasam Evreleri-Kadinlar Hakkinda ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Kadinin Çaglari-Kadinin Yasam Evreleri-Kadinlar Hakkinda

  Reklam  Kadinin Çaglari-Kadinin Yasam Evreleri-Kadinlar Hakkinda

  Forum Alev
  Kadinin Çaglari-Kadinin Yasam Evreleri-Kadinlar Hakkinda


  Kadin, dogasi geregi yasamin basindan sonuna kadar farkli evrelerden geçer. Bu evrelere damgasini vuran hormonal, bedensel ve ruhsal degisikliklere göre kadin hayati birbirinden farkli özellikler tasiyan çesitli dönemlere ayrilabilir.
  Yazida bu evrelere çag adi verilmistir.
  Bir çagdan digerine geçisin kimde hangi yasta olacagini belirleyen en temel etken anne ve babadan alinan kalitsal özellikler olmakla beraber yasanan yer, beslenme özellikleri ve çesitli aliskanliklar (sigara kullanimi gibi) etkili olabilir.
  Kadinin çaglari asagidaki sekilde bölümlenir:
  * Çocukluk Çagi
  * Puberte ve Ergenlik Çagi
  * Üreme Çagi
  * Menopoz Çagi


  ÇOCUKLUK ÇAGI
  Çocukluk çagi dogumla baslar. Çocukluk Çagi kadinlik hormonlarinin henüz etkin olmadigi, erkek ile kiz çocugu arasindaki bedensel ve ruhsal farkliliklarin belirgin olmadigi ve üremenin henüz mümkün olmadigi zaman dilimini temsil eder.
  Kiz çocugu yasama ilk çigligini attiginda ortaya çikan en önemli hormonal degisikliklerden biri, rahim içinde gebelige ait yapilar tarafindan üretilen hormonlarin kanda hizli bir sekilde azalmasidir. Bu hizli azalma bazi kiz çocuklarinda vajinadan az miktarda kan gelmesine neden olabilmektedir.
  Yine kiz çocugunun rahim içi dönemdeyken, gebelikte üretilen yüksek miktarlarda östrojen hormonuna maruz kalmis olan meme dokusu bazi durumlarda görünüm olarak oldukça belirgin olabilir ve bazi kiz çocuklarinda dogum sonrasi ilk günlerde meme baslarindan süte benzer bir salgi olabilir.
  Çocukluk çaginin büyük kisminda kiz çocugunun bedenindeki "kadinlik hormonu" üretme mekanizmalari bir "suskunluk" içerisindedirler ve bu nedenle çocukluk çaginin son yillarina kadar nispeten yavas bir boy uzamasi ve buna paralel nispeten yavas olan bedensel ve ruhsal gelisme disinda bir degisim olmaz.


  PUBERTE VE ERGENLIK ÇAGI (ADOLESANS)
  Çocukluk çaginin sonlarina dogru cinsel farklilasmanin ilk belirtileri ortaya çikmaya baslar: "Kadinlik hormonu" salgilarinin yavas yavas artmaya baslamasiyla 9-10 yaslarinda meme dokusunda büyüme baslar, 10-11 yaslarinda önce genital bölgede takiben koltukalti bölgesinde killanma ortaya çikar.
  11-12 yaslarinda boy uzama hizi belirgin olarak artar ve yillik boy uzamasi 8 santimetreyi bulabilir.
  Menars, yani ilk adet kanamasi 11-15 yaslar arasi herhangi bir zamanda, ortalama olarak 12.5 yasinda ortaya çikar.
  Ilk adet kanamasinin ortaya çiktigi yas kalitsal özelliklerden etkilenir. Dünya genelinde yüzyil öncesine göre ilk adet kanamasi yasi yaklasik 4 yil geri gelmis durumdadir.
  Ilk adet kanamalari genellikle yalnizca östrojen hormonu etkisinde ortaya çikan siklikla düzensiz kanamalardir. Yumurtlama henüz devreye girmediginden kiz çocugu adet kanamasini beklenmedik zamanlarda görebilir.
  Ilk adet kanamasindan ortalama 2 yil sonra yumurtlama olayi da devreye girer ve adet kanamalari düzenli hale gelirler.
  Hizli boy uzamasi genellikle ilk adet kamasindan sonra yavaslamaya baslar.
  Bedensel, ruhsal ve cinsel olarak kadin yönünde farklilasma ortalama olarak 18 yasina kadar devam eder ve bu yastan itibaren kadinsi özelliklerin tümü kazanilmis olur.
  Özetlenecek olursa, kiz çocugunda meme dokusunun gelismeye baslamasiyla puberte baslamis olarak kabul edilir. Puberte çaginin ilk belirtileri bazi kiz çocuklarinda yapisal özelliklere bagli olarak 13-14 yasina kadar gecikebilir.


  Ergenlik çagi, kadinsi özellikleri yaratacak olan hormonlarin salgilarinin basladigi ve giderek kadin olma yönünde özelliklerin kazanildigi bir zaman dilimidir. Erkek ve kiz çocugu arasindaki farkliliklar bu süre içerisinde giderek belirginlesir ve bedensel, ruhsal ve cinsel kimlik ortaya çikmaya baslar. Gebe kalma bu dönemde ender olarak da olsa mümkün olabilir. Çocukluk çagindan ergenlik çagina geçisin ilk belirtisi kisiden kisiye degismekle beraber genellikle memelerin büyümesidir. Resimde meme dokusunun yasla birlikte gelisimi ve süt salgi bezi ve kanallarinin ortaya çikisi gözlenmektedir.  ÜREME ÇAGI
  Üreme çagi kadinliga özgü hormonal, bedensel, ruhsal ve cinsel tüm özelliklerin olgunlastigi ve üreme, yani gebe kalarak bebek sahibi olma özelliginin kazanildigi ve sürdürüldügü zaman dilimidir. Ergenlik çagindan üreme çagina geçisi belirleyen sinir yumurtlama olayinin devreye girmesidir.


  MENOPOZ ÇAGI
  Menopoz (menapoz ve menepoz yanlis kelimelerdir) çagi üreme özelliginin bittigi, kadinliga özgü hormonal salgilarin yavasladigi ve adet kanamalarinin kesildigi zaman dilimini temsil eder. Türk kadinin ortalama menopoza girme yasi 49 olarak kabul edilir.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kadinin Çaglari-Kadinin Yasam Evreleri-Kadinlar Hakkinda

  Reklam  Kadınların ergenlik çağları başladıktan sonra gerek hormonal gerek ise fiziki yapılarında değişiklikler olmaya başlamaktadır.Kadınların bundan sonra bebek yapabilme kabiliyetleri gelişmekte ve insanların nesillerini sürdürmesi için gerekli şatların hazırlanması başlamaktadır.+ Yorum Gönder
kadın hayatının çağları,  kadın hayatının evreleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi