Hamile bayanların midesi neden bulanır

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Hamile bayanların midesi neden bulanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Hamile bayanların midesi neden bulanır

  Reklam  Hamile bayanların midesi neden bulanır

  Forum Alev
  Hamile bayanların midesi neden bulanır

  Gebelikte görülen bulantı ve kusmanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte psikolojik faktörlerle hormonal değişimlerin ortak ürünü gibi görülmektedir.
  Kanda betahcg ve estrogen hormonlarının yüksek oranda bulunduğu gebeliklerde bulantı ve kusma da çok daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

  Merkezi sinir sistemindeki bulantı merkezinin hassasiyeti artar ve daha önceki yaşamda etkili olmayan pek çok uyaran ile bulantı ve kusma tetiklenir hale gelir.
  Bunlar arasında kokular besin maddelerinin tatları ağız boğaza değen fırça gibi yabancı cisim uyaranları en sık rastlananlardır.

  Halk arasında bulantı ve kusmanın sağlıklı gebelik işareti olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Bu tam anlamı ile doğru olmamakla birlikte fetusun yaşamadığı gebeliklerde betahcg seviyelerinin düşmesine bağlı bulantılarda hızlı bir azalma yaşandığı da bir gerçektir. Ancak bulantının ne zaman geçeceği her gebeliğe özel olduğundan bulantıların bitmesini kesinlikle fetusun yaşamadığı yönünde yorumlamak da doğru olamaz.

  Bulantı ve Kusmadan Kurtulmak İçin..

  Gebelik bulantı ve kusmasının tedavisinde iki basamak vardır. Bunlardan ilki gebeyi bulantı uyaranlardan mümkün olduğunca uzak tutmaktır. Rahatsız eden kokular (yemek sigara parfüm v.s.) mutfak ortamı hatta kendi ev ortamından uzaklaştırmak bile gerekebilir.
  Mümkün olduğunca az ve sık öğünler sabah saatlerinde kuru gıda tüketimi erken gebelikte sağlıklı beslenme konusunda ısrarcı olmamak ve bulantı uyaran yiyecek maddelerini bir dönem tüketmemek çok gerekli olmadıkça multivitamin ve kan ilacı benzeri mide irritasyonu yapacak ilaçların kullanılmaması mide yanma ve ekşimelerinin yoğun olduğu dönemlerde soda ve soğuk içeceklerin tüketimi işe yarayabilir.
  İkinci sırada doktorun uygun gördüğü dozda B6 vitamini bulantı önleyici ve mide asidini azaltıcı ilaç tedavileri gelir.

  Aşırı Gebelik Kusmasına Dikkat

  Aşırı gebelik kusmasında ise durum çok farklıdır. Her gebede görülmesi doğal olan bulantı ve kusmalar aşırı olduğunda vücutta doku ve hücre içi suyunun azalmasına yol açacak bir boyuta erişebilir ve bu durum tüm sistemleri ciddi şekilde olumsuz etkileyen hastane koşullarında tedavi gerektiren ciddi bir gebelik komplikasyonu haline dönüşür.
  Vücuttaki tüm sistemlerin çalışmasında sıvı ve elektrolit dengeleri çok önemli rol oynar. Tüm kasların düzenli kasılmaları kalbin çalışması iç organ fonksiyonlarının sürdürülmesinde sıvı - elektrolit dengesi esas olup aşırı gebelik kusması zamanında müdahale edilmediği takdirde çok ağır sonuçlara yol açabilecek bir hastalık durumudur.
  Aşırı kilo kaybı kan potasyum düzeyinin azalması karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve kan pH'sının alkaliye kaymasına kadar yol açabilen ağır hiperemesis gravidarum tablosu gebeliklerin yaklaşık binde ikisinde görülmektedir.
  Hiperemesis gravidarum tespit edildiğinde hasta hemen hastaneye yatırılarak tedaviye başlanır. Ağızdan beslenme tamamen kesilerek kan biokimyası ve elektrolit düzeylerindeki dengesizlikler değişik serum kombinasyonları ile düzeltilmeye çalışılır.
  Bu arada merkezi sinir sistemi üzerinde etkili güçlü kusma engelleyici ilaçlar ile sıvı kaybının engellenmesine çalışılır. Kardioloji iç hastalıkları gastroenteroloji ve psikiyatriden hastanın yönlendirilmesinde yardım alınır.
  Bu sırada aşırı kusmaya yol açabilecek diğer sistemleri ilgilendiren hastalıkların da incelenmesi gerekir. Bunlar arasında en sık rastlananlar peptik ülser safra kesesi taşı ya da kolesistit pankreatit piyelonefrit ve hipertiroidi sayılabilir.
  Hastanın şikayetleri tamamen ortadan kalkıp ağızdan beslenmeye başlanmadan ve kilo kaybı durmadan hastaneden taburcu etmemek gerekir.
  Genellikle yoğun bir tedavi protokolü ile ortadan tamamen kalkan ve gebeliğin devamında bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi görülmeyen hiperemesis gravidarum çok nadir vakalarda anne hayatını kurtarmak için gebeliğin sonlandırılmasını gerektirecek kadar ciddi boyutlarda ortaya çıkabilir. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Hamile bayanların midesi neden bulanır

  Reklam  Bayanların hamile olduğu zaman mide bulantıları fazla olmaktadır.Bunun nedenleri arasında halk arasında bebek saç çıkarıyor derler ama alakası yoktur.Annelerin hormon dengeleri değiştiği için mide bulantıları meydana gelmektedir.+ Yorum Gönder
hamilelikte neden mide bulanır,  hamileyken neden mide bulanır,  hamilelikte mide neden bulanır,  hamile kadınların neden midesi bulanır,  hamile kadının midesi neden bulanır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi