Miyom nedir neden oluşur

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Miyom nedir neden oluşur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Miyom nedir neden oluşur

  Reklam  Miyom nedir neden oluşur

  Forum Alev
  Miyom nedir neden oluşur
  Miyom, rahimin normal yapısında bulunan ve bu organın kasılmasını sağlayan düz kas dokusundan kaynağını alan iyi huylu kitleye verilen isimdir. Miyon halk arasında miyom için yanlış kullanılan kelimedir.

  Her 100 kadından yaklaşık 15'inde çapı ufak veya büyük, az sayıda veya çok sayıda, belirti veren veya vermeyen miyomlara rastlamak mümkündür.

  Miyomlar sıklıkla 30-40 yaş grubu kadınlarda saptanırlar. Ergenlik çağından önce teorik olarak miyomlara rastlamak mümkün olmakla beraber bu durum enderdir. Miyomlar menopoz çağında vücutta östrojen hormonu salgısının azalmış olmasıyla birlikte gerileme gösterirler ve bu nedenle üreme çağında miyom tanısı almış kadınların çoğunda menopoza girdikten belli bir süre sonra miyomların hızla küçüldüğü ve hatta kaybolduğu gözlenir.

  Miyom Neden Olur
  Neden bazı kadınlarda miyom gelişip diğerlerinde gelişmediği konusunda yapılan çalışmalar halen devam etmektedir. Siyah ırkta beyaz ırka göre miyom sıklığının 5 kat yüksek olması, aile içinde bir bireyin miyom tanısı alması durumunda (özellikle anne, kız kardeş veya abla gibi birinci derece akrabalarda) diğer bir aile bireyinde miyom görülme sıklığının artması, hastalığın kalıtsal yönünün güçlü olduğunu göstermektedir. 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Miyom nedir neden oluşur

  Reklam  Miyon rahim duvarında veya farklı yerlerında oluşmaktadır.Büyümesi idrar torbasına baskı yapacağından sıkıcı, rahatsız edici bir hal oluşturmaktadır menopoz evresinde küçülebilmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi