Kalp sağlığı için ne zaman yürümeli

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Kalp sağlığı için ne zaman yürümeli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Kalp sağlığı için ne zaman yürümeli

  Reklam  Kalp sağlığı için ne zaman yürümeli

  Forum Alev
  Kalp krizi için en riskli zaman hangi vakitler? Hem kalp hastaları hem de sağlıklı insanlar için yürüyüşe en uygun zaman dilimi hangi saatler arasında..

  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Girişimsel Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, koroner kalp hastalarının her gün yürüyüş yapmaları gerektiğini belirtti.

  Sabah saatlerinde değil havanın serin olduğu akşam saatlerinde yürüyüşü önerdiklerini ifade eden Prof. Dr. Özdemir, "Hastalarımıza saat 19.00 gibi yemek yemelerini, bir iki saat dinlendikten sonra saat 21.00’de yürüyüş yapmalarını öneriyoruz. Böylelikle çok fazla tok karınla yürümemiş de oluyorlar. Sadece sıcakların yoğun olduğu yaz aylarında değil kış mevsiminde de sabah saatlerinde yürüyüş önermiyoruz. Sabah saatleri kan akışının en az olduğu, tansiyonun en yüksek olduğu dönemdir" dedi.

  Tansiyonu olan hastaların sıcak havalarda tuzlu yemekten kaçınmaları, bol bol sıvı almaları gerektiğini ifade eden Özdemir, "İkinci önemli faktör de sigara. Sigara doğrudan sıcakla bağlantılı olmayabilir ama sıcak havalarda sigaranın azaltması gerekiyor" diye konuştu.

  Şeker hastalarının meyve yerken dikkat etmeleri gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Özdemir, "Meyvelerden aldığımız şekerin şeker hastalarına zarar vermediği kabul edilir ancak yine de dozunu kaçırmamak gerekir" dedi.
  Kolesterolün de risk faktörlerinden olduğuna işaret eden Özdemir, şöyle konuştu:
  "Yaz aylarında sık sık piknik yapılıyor. Koroner kalp hastaları makul beslenmeli, kırmızı et yemeli ancak yağsız kısmından yemeli. Sıcakların bunaltıcı etkisiyle damarlar genişliyor."
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Kalp sağlığı için ne zaman yürümeli

  Reklam  Önemli bir paylaşım...
  Emeğinize sağlık...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi