Kalp masajı hayat kurtarıyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Kalp masajı hayat kurtarıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Kalp masajı hayat kurtarıyor

  Reklam  Kalp masajı hayat kurtarıyor

  Forum Alev
  Kalp masajı hayat kurtarıyor
  "Kalp masajı, kalbin durmasını önleyerek hayati organları oksijensizlikten kaynaklanabilecek hasarlardan korur."

  Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Davutoğlu, kalp krizinde bilinçli yaklaşımın hayat kurtaracağını belirterek, "Her yetişkinin kalp masajı yapmayı öğrenmesi, hatta kalp masajı yapmayı öğrenmek için kurs alması gerekir" dedi.

  Davutoğlu, yaptığı açıklamada, kalbi durmuş bir kişide 4 dakikadan sonra hayati organlarda, özellikle beyinde değişik derecelerde hasar oluştuğunu belirterek, bu nedenle zaman kaybetmeden kalp krizi geçiren kişinin emniyetli bir yere alınması ve ambulans gelene kadar kalp masajı uygulanması gerektiğini söyledi.

  Kalp masajının hayati önem taşıdığını vurgulayan Davutoğlu, "Kalp masajı, kalbin durmasını önleyerek hayati organları oksijensizlikten kaynaklanabilecek hasarlardan korur" diye konuştu.

  Kalp masajının, göğüs kafesine iki el ayasının üst üste gelecek ve dakikada 100'ün altında olmayacak şekilde göğüs kafesine 4-5 santimetre kompreson uygulanarak yapılacağını bildiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

  "Kalp masajında dolaşımın durup durmadığını anlamak önemlidir. Boyundaki atar damar nabzına bakılması gerekir. Ciddi risk faktörleriyle iç içe yaşanan, kroner damar hastalıklarının yaygın olduğu toplumlarda her yetişkinin kalp masajı yapmayı öğrenmesi gerekir. Her yetişkinin kalp masajı yapmayı öğrenmesi, hatta bunun için kurs alması gerekir. Okullarda öğrencilere bu konuda eğitim verilmeli, hastanelerde halka açık bilgilendirme toplantıları düzenlenmelidir." 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Kalp masajı hayat kurtarıyor

  Reklam  kalp krizi geçiren insanlara yapılan masajdır kalp masajı aslında bu masajı öğrenmemiz gerekiyor çünkü kalp krizinden ölümlerin sıkça görüldüğü toplumumuzda karşımıza çıkma şansı çok yüksektir alacağımız ufak bir eğitim belki bir canın kurtulamasına sebep olacaktır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi