Kalp Krizi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Kalp Krizi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  cxc_007
  Üye
  Reklam

  Yalnizken Kalp Krizi Nasil Atlatilir?

  Reklam  Yalnizken Kalp Krizi Nasil Atlatilir?

  Forum Alev
  Yalnızken Kalp Krizi Nasıl Atlatılır?

  Diyelim ki mesai saati bitti ve siz de akşam 18.30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabi ki tek başınıza) arabanıza binip evinizin yolunu tuttunuz. Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın, müthiş gergin ve sinirli bir haldesiniz. Birdenbire göğsünüzde, kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç bir ağrı hissediyorsunuz. En yakın hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz. Ne yapacaksınız?

  İlk yardım kurslarına katılacak kadar aklı başında biriydiniz ama kurstaki eğitmen, sizin başınıza birşey geldiginde ne yapacağınızı öğretmedi! Yalnız başınızayken kalp krizi geçirirseniz nasıl hayatta kalırsınız? Pek çok insan kalp krizi geçirdiği sırada tek başına oluyor; etrafta yardım edecek kimse bulunmuyor. Kalp atışları düzensizleşen ve kendisini bayılacakmış gibi hisseden birisinin bilincini yitirmeden önce yalnızca 10 saniye kadar zamanı vardır, bu durumdu ne yapması gerekir?

  Paniğe kapılmadan üst üste öksürmeye başlayın. Öksürmeden önce her seferinde derin bir nefes alın; öksürükleriniz güçlü olsun,derinden gelsin ve uzun sürsün.Tıpkı göğsünüzde birikmiş balgamı atmaya çalışır gibi öksürün. Her iki saniyede bir derin nefes alıp öksürün ve bunu ya yardım gelene dek ya da kalp atışlarınız tekrar normalı dönene dek sürekli yapın. Neden?

  Derin nefes almak ciğerleri oksijenle doldurur.Öksürmek kalbe tazyik yapar ve kan dolaşımını rahatlatır.Kalbe uygulanan bu tazyik, kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır.Bütün bunlar size,bilincinizi kaybetmeden önce hastahaneye yetişecek zamanı tanır. Bu konuda mümkün olduğunca çok kişiyi bilgilendirin. Bu bilgi sayısız insanın hayatını kurtarabilir. Asla, "benim başıma gelmez !" diye düşünmeyin.Hayat tarzımızın epeyce değiştiği bu son yıllarda her yaşta insan kalp krizi geçiriyor. 2. 2
  Federal Ajan
  Üye
  Reklam  Saol güzel bir bilgilendirme olmuş eline sağlık . 3. 3
  jilet316
  Yeni Üye
  paylaşım için saol güzel çalışma olmuş 4. 4
  ๒ü$ђяα
  Yeni Üye
  Güsel olmuş...Tşkler paylaşımın için...

 5. 5
  g.cakay
  Yeni Üye
  arkadaşım bizi bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim gerçekten çok yararlı bilgiler sunmuşun

 6. 6
  @unk_n_own@
  Usta Üye
  okul arkadaşım kalp krizinden vefat etti gençlerin kalp kriznden kurtulma olangda cok azmış bildiğim kadaryla paylaşım için saol...

 7. 7
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Kalp krizi ile ilgili bilinmesi gerekenler...
  Çok önemli bir paylaşım...
  Teşekkürler...

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi