Kadir gecesinde yapılacak ibadetler

+ Yorum Gönder
Sms Sözleri ve Kandil Mesajları Bölümünden Kadir gecesinde yapılacak ibadetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kadir gecesinde yapılacak ibadetler

  Reklam  Kadir gecesinde yapılacak ibadetler

  Forum Alev
  Kadir Gecesinde Yapılacak Dualar
  Kadir gecesini nasıl Geçirmeliyiz  Bu gecede mü'minler mümkün mertebe, vakit ve imkânları ölçüsünde Kadir Gecesini değerlendirmeye çalışırlar. Uyku ve istirahatla geçirmemeye gayret ederler. Çünkü bu gecede herbir Kur'ân harfine otuz bin sevap verilmektedir. Diğer ibadetlerin sevabı da o nisbette artış göstermektedir.

  Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifadeyi arttırmak için namaz kılınır, Kur'ân okunur, Kur'ân tefsirleri mütâlâa edilir. Zikredilir, salavat-ı şerife getirilir. Dualar edilir, Allah'a niyaz ve tazarruda bulunulur. Fakir ve kimsesizler doyurulur, bol bol sadaka verilir. Hâsılı her vesileyle vakit nurlandırılır. Kadir Gecesinin getireceği büyük kazanç hakkında rivayet edilen hadisler en güzel teşvik mahiyetini taşımaktadır.

  "Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir." (Buhari, Siyam: 71, İbni Mâce, Dua)

  Bu geceyi ihya için ilim öğrenmeli, mesela ilmihal okumalı, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölü diri bütün müminlere göndermeli! Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutanın, haccı kabul olanın, bütün günahları affolursa da, namaz, oruç ve kul borçları ödenmiş olmaz. Bunları kaza ederek, ödeyerek borçtan kurtulmak gerekir.
  Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni, okunup dua yapılır.  Bunun dışında rivayet edilen bir Kadir Gecesi Namazı daha vardır.  Bu şerefli gecede, teravihten sonra bir müddet daha ibadette bulunulması, nafile namaz kılınması, bu geceyi ibadetle geçirmek demektir.


  TESBİH NAMAZI kılınır.  Bu gecede nasıl dua edelim?
  Bunu da Hazret-i Âişe (r.a.) vasıtasıyla yine Peygamberimizden, öğrenelim:  "Dedim ki, 'Yâ Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?

  Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam "Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'l-afve fa'fu annî (Allah'ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin' buyurdu".  Ramazanın her gecesini Kadir gecesi bilerek hareket edilirse Kadir gecesine rastlanmış olur. Her gün en az şunlar yapılmalı:  1- Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı.

  2- Kadir gecesi okunacak duayı okumalı.

  3- Bir iki sayfa Kur'an-ı kerim okumalı.

  4- İlmihalden bir iki sayfa okumalı.

  5- Az da olsa sadaka vermeli.

  6- Gece seher vakti, iki rekat namaz kılıp, silsile-i aliyyeyi okuyarak, o âlimlerin hürmetine dua etmelidir.

  7- Gündüzü de gecesi gibi kıymetli olduğu için gündüzleri de değerlendirmelidi 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Kadir gecesinde yapılacak ibadetler

  Reklam  Kadir gecesine özel bir nama olmamakla beraber Müslümanların kaza namazları kılmaları nafile namaz kılmaları ve dualar etmesi en güzel ibadetler arsında yer almaktadır.Bu gecede bol bol Kuran okumak ve kendimizi ve aile bireylerini de ibadete için teşvik etmek gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi