Miraç Kandilinde Neler Yapmalıyız

+ Yorum Gönder
İslami Resimler ve Kandil Resimleri E-Kartlar Bölümünden Miraç Kandilinde Neler Yapmalıyız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Şem'a
  Üye
  Reklam

  Miraç Kandilinde Neler Yapılabilir

  Reklam  Miraç Kandilinde Neler Yapılabilir

  Forum Alev

  Allaha emanet ol


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Miraç Kandilinde Neler Yapmalıyız

  Reklam  Miraç Kandilinde Neler Yapılır

  Miraç Kandilinde Neler Yapmalıyız

  Bu gece ne yapmalı?

  Eğer kişi, Kur’ân’ın dilinden kalp kulağıyla iman derslerini dinleyip başını kaldırıp vahdete tam yönelse, “kulluğun miracı”yla kemalat arşına çıkabilir. Miraç’ta iman hakikatleri gözle görüldüğü için, bu kandil gecesi imanî konuları ve o konular içinde Miraç’a ait meseleleri derinlemesine okuyup mütalâa etmek lâzımdır. “Mirac-ı imânî” ile âdeta İlâhî mükâlemeye nail olmalıdır. Camilerde cemaatle kılınan akşam ve yatsı namazları ve okunan Kur’ân’larla kıvamını bulan ruhlar, daha sonra evlerine çekilmeli, evlerindeki Mescid-i Haram mesabesindeki odalarından seccade Burak’ına binerek ilham Cebrail’i eşliğinde ihlas Mescid-i Aksa’sına varmalı; orada gözyaşıyla karışık bir kâse mânâ sütü içtikten sonra secdelerin miracıyla yükselip âyetlerin kanatlarında ruhunun mülk ve melekû»t semalarına yelken açmalı, her rek’atta âdeta bir kat yukarılarına doğru yücelmeli, bir noktadan sonra binek değiştirip ihsan Refref’ine binerek kendi kemal sidre-i müntehalarında pervaz etmeli, nihayet insanda arş-ı azam mesabesindeki kalbin derece-i ufkuna urû»ç ile tâ kâbı kavseyne ulaşıp “Et-tahiyyâtü”nün sırrıyla huzur-u kibriya’da sünû»hât ve ilhâmât ötesi bir nevi mükâleme-i İlâhiye ve müşahede-i Rabbâniye’ye mazhar olmalıdırlar.


  Miraç Gecesi Namazı

  Miraç gecesi kılınacak namaz on iki rekattır. İki rekatte bir selam verilerek kılınacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir. Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kılınma zamanı yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa :

  “SübhanAllahi vel hamdülillahi vela ilahe illAllahü vAllahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur.

  Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.

  Miraç Gecesinin Gündüzünde Kılınacak Namaz
  Miraç gecesinin gündüzünde öğlen namazını kıldıktan sonra sonra dört rekat namaz kılınır.
  Bu namazın;birinci rekatında Fatiha’ dan sonra bir kere Felak suresi, ikinci rekattan sonra bir kere Nas suresi, üçüncü rekatta üç kere Kadr suresi, dördüncü rekatta elli kere İhlas suresi okunur.+ Yorum Gönder
miraç kandilinde neler yapılmalı,  mirac kandili neler yapılmalı,  miraç kandilinde neler yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi