Rahim ağzı kanseri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Rahim ağzı kanseri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Rahim ağzı kanseri

  Reklam  Rahim ağzı kanseri

  Forum Alev
  Rahim Ağzı Kanseri
  Rahim ağzı kanseri ve rahim kanserinden sonra kadında en sık rastlanan kanserdir. Ortalama 45 yaşında görülür. Erken dönemde teşhis edilebilen vakaların yüzde 95’inden fazlası iyileşebildiğinden erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Rahim ağzı kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kansere yatkınlığı arttıran nedenler arasında çok eşlilik, cinsel temasın 20 yaşından önce başlaması, viral ve bakterial enfeksiyonlar, çok doğum yapmak, düşük sosyoekonomik düzey, sigara içmek, vitamin C eksikliği, erkek eşin sünnetli olmaması, siyah ırkdan olmak ve hastanın bağışıklık sisteminin baskılanması gibi bazı faktörler vardır.

  - Rahim ağzı kanserinin klinik bulguları;
  Erken evre kanserler genelde bulgu vermezler. Kanseri erken dönemde teşhis edebilmek için yıllık rutin smear testi ve muayene gereklidir. İlerlemiş kanserin klinik bulguları; adetler arası kanama, ilişki sonrası kanama, tek taraflı kasık ağrısı, kilo kaybı ve kansızlıktır.

  -Tanı ve Tedavi
  Rahim boynu kanserinin ilerlemesi bazen çok hızlı olabildiğinden, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için gebeler de dahil olmak üzere tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmalarının büyük önemi vardır. Hastalık bulgu vermeye başladığında çoğunlukla ilerlemiş safhadadır. Kanserin tanısı jinekolojik muayene ve alınan örneklerin patolojik incelemesiyle yapılır. Erken evre kanserlerin tedavisinde sadece rahim boynu veya rahmin alınmasıyla başarılı sonuç elde edilirken, ilerlemiş kanserlerde büyük ameliyatlar ve bunlara ek olarak radyoterapi ve kemoterapi tedavileri gerekir.

  Rahim Kanseri
  En sık görülen jinekolojik kanserdir. Çoğunlukla menopoz sonrasında ve ortalama 61 yaşında görülür. Kanama hastalığın erken evre bulgusudur ve tanınmasını kolaylaştırır. Aşırı ve uzun süre östrojene (kadınlık hormonu) maruz kalmanın rahim kanserine neden olduğu ileri sürülür.

  - Kanserin başlamasını kolaylaştıran risk faktörleri;
  Şişmanlık, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, östrojen hormonu kullanımı, Polikistik Over Hastalığı (yumurtalıklarda kistler ve yumurtlamama ile karakterize bir hastalık), östrojen salgılayan tümörler, adetlerin erken yaşta başlaması, menopoza geç girilmesi, bağışıklık sisteminin bozulması, hiç doğum yapmamış olmak, birinci derece akrabalarda rahim kanseri olması ve diğer kanserlerin varlığıdır.

  - Rahim kanserinin klinik bulguları;
  Düzensiz kanamalar, özellikle menopoz sonrası görülen kanamalar en önemli klinik belirtidir. Bu nedenle kanama düzensizlikleri ciddiye alınmalı ve tanısal testler yapılmalıdır. Ağrı nadir bir bulgudur.

  -Tanı ve Tedavi;
  Kanserin tanısı jinekolojik muayeneyi takiben rahim içinde alınan parçanın patolojik incelemesiyle yapılır. Tanının desteklenmesinde ultrason gibi diğer görüntüleme metodlarından da faydalanılabilinir.

  Kanser erken dönemlerde sadece rahmin alınmasıyla tedavi edilebilirken, ileri dönemlerde büyük cerrahi girişimlerle beraber hormon tedavisi, kemoterapi ve radyoterapi de uygulanır. Her yaştaki ve özellikle menopozdaki kadınların karşılaştıkları anormal kanamalarda hemen doktora başvurması rahim kanserinin erken teşhis edilmesini sağlayarak hayat kurtarıcı olur.

  Yumurtalık Kanseri
  Yumurtalık kanseri herhangi bir belirti vermeden ileri evrelere ulaştığı için jinekolojik kanserler içinde en çok korkulan kanserdir. Düzenli jinekolojik muayene dışında erken tanıda kullanılabilecek bir yöntem yoktur. Jinekolojik kanserlerin yüzde 25’ini oluşturur, 50 - 60 yaşları arasında ve gebe kalmamış kişilerde daha sık görülür. Bazı aileler de ise genetik yatkınlık vardır.

  - Bulgular
  Karın ağrısı ve karın şişliğidir. Bu aşamada tümör 12 - 15 cm boyundadır ve karında sıvı birikimi vardır. Tümörün çevre organlara yaptığı bası nedeniyle idrar yollarına ve mide - bağırsak sistemine bağlı yıkanmalar ortaya çıkar. Hormon salgılayan tümörlerde adet düzensizliği ve anormal kanama şikayetleri de görülür.

  - Tanı ve Tedavi
  Jinekolojik muayene, laparoskopi, ultrasın, doppler ultrason, tomografi, manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemleri ve kandaki tümör belirteçlerinden faydalanılır.
  Tedavide cerrahi girişim en etkin tedavi yöntemidir. İlerlemiş evrelerde cerrahi tedaviye radyoretapi de eklenir.

  Yumurtalık Kistleri
  - Fonksiyonel kistler;
  Yumurtlamadaki bozukluklara bağlı geçici olarak oluşan, genellikle ağrı yapmayan ve kendiliğinden kaybolan kistlerdir. Ağrıya neden oluyorsa veya büyüyorsa cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

  - Dermoid kistler;
  En sık 20’li yaşlarda görülen bu kistler deri, diş ve saç gibi değişik dokular içerir. Bu kistlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

  - Endometriomas;
  Endometriozis hastalığında görülen, içi kahverengi koyu bir sıvıyla dolu olan kistlerdir.
  Yumurtalık kistleri kasık ağrısı ve düzensiz adetlere neden olabilir. Bu kistlerin tanısı genital muayene ve ultrasonografik incelemeyle konur.

  - Yumurtalık kistlerinin tedavisi;
  Çapı 5 cm’den küçük kistler genellikle 1 -3 ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu kistlerin küçülmesini sağlamak amacıyla doğum kontrol hapları kullanılabilir. Kaybolmayan kistler ameliyatla çıkarılır. Menopozdan sonra oluşan kistler daha dikkatli değerlendirilmelidir.

  - Polikistik over hastalığı;Şişman kadınlarda daha çok görülen bu hastalığa yumurtalık ve böbrek üstü bezlerinden fazla salınan erkeklik hormonu neden olur. Bu hastalarda yumurtalıklar büyür ve kistler oluşur, düzensiz kanamalar, tüylenme ve kısırlık görülebilir. Tedavide doğum kontrol hapları kullanılır.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: rahim ağzı kanseri

  Reklam  Her kadının belli aralıklar ile rahim ağzı kanseri tahlilini yaptırmaları gerekmektedir.Günümüzde artık bu devlet hastanelerinde bile yapılabilmektedir.Bu nedenle ihmal etmeden ve utanmadan bu kontrollerin yapılması gerekir.+ Yorum Gönder
rahim kanseri ağrı yaparmı,  rahim kanseri karın ağrısı yaparmı,  rahim kanseri agri yaparmi,  rahim ağzı kanseri ağrı yaparmı,  rahim kanseri kanama yaparmı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi