Meme kanseri ilaçlarının rahim kanserine etkisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Meme kanseri ilaçlarının rahim kanserine etkisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Meme kanseri ilaçlarının rahim kanserine etkisi

  Reklam  Meme kanseri ilaçlarının rahim kanserine etkisi

  Forum Alev


  Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, meme kanseri tedavisinde kullanılan ve östrojen hormonunu baskılama özelliği taşıyan bazı ilaçların rahim kanserine yol açabildiği için bu tür tedavi alan hastaların, 6 ayda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca da muayene edilmesi gerektiğini söyledi. bildirildi.

  İtil, bu tür ilaçların rahmi kalınlaştırarak rahim kanserine neden olabildiğini söyledi. Bu tür ilaçları kullanan meme kanseri hastalarının, rahim kanserine yakalanma riskinin binde 2 olduğunu belirten İtil, ''2 yıldan uzun süre bu tür ilaçları kullanan hastalarda rahim kanseri riski, kullanmayan hastalara göre 2-3 kat daha fazladır.  5 yıldan daha uzun süre bu tedaviyi alan hastalarda ise bu risk 5 kat daha fazla olduğu belirtilmiştir'' dedi. Genellikle meme kanserine odaklanıldığı, çoğu zaman ilacın yan etkilerinden hastaya bahsedilmediği için hastaların genellikle jinekolog muayenesinden geçmediğini ifade eden İtil, östrojen baskılayıcı ilaç tedavisi gören meme kanseri kadınların, onkoloji hekiminin yanı sıra mutlaka her 6 ayda bir jinekolog tarafından da muayene edilmesi gerektiğini vurguladı.

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen de bu tür ilaçların 5 yıl kullanılması halinde meme kanserinin tekrarlaması ve yeni bir kanser oluşması riskini yüzde 50 oranında azalttığını ve kemik erimesini önlediğini anlatan Özmen, bu tür ilaçların yan etkilerinden ziyade

  yararlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Özmen, ''Bu tür ilaçlar, meme kanseri tedavisinde vazgeçilmez öneme sahiptir. Mutlaka kullanılmalıdır.

  Hekimin önerisi olmadan bu ilaç kesilmemeli veya değiştirilmemelidir. Burada önemli olan yan etkisinin ne olduğunu bilmek ve jinelog tarafından düzenli yapılacak muayenelerle, olası yeni bir hastalıktan korunmaktır'' uyarısında bulundu.

  Özmen, "50 yaşının üzerinde olan ve bu ilaçları kullanan kadınlarda toplar damarlarda pıhtılaşma gelişme riski yaklaşık 2 kat artmaktadır.

  Bu nedenle, bu ilaçları kullanan kadınlar, düzenli egzersiz yapmalı ve gerektiğinde kan sulandırıcı olarak aspirin kullanmalıdır.


  Bu ilaçları kullanan yaşlılarda binde 3 oranında katarak gelişme riski vardır. Bu nedenle göz muayeneleri de yaptırılmalıdır. Ayrıca kadınlarda, sıcak basması ve vajinal akıntı gibi yan etkiler de görülebilir" diye konuştu.

 2. 2
  tontiş
  Usta Üye

  --->: Meme kanseri ilaçlarının rahim kanserine etkisi

  Reklam  güzel bilgilerdi. ben artık ezberledim bnları emeğine sağlık toprak 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Bu bilgileri tüm bayanların bilmesi gerekli bence :o
  Paylaşım için teşekkürler+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi