Tekrarlayan (nükseden) Karaciger disi Safra Yollari Kanseri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Tekrarlayan (nükseden) Karaciger disi Safra Yollari Kanseri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Tekrarlayan (nükseden) Karaciger disi Safra Yollari Kanseri

  Reklam  Tekrarlayan (nükseden) Karaciger disi Safra Yollari Kanseri

  Forum Alev
  Tekrarlayan (nükseden) Karaciger disi Safra Yollari Kanseri
  Nükseden karaciger disi safra yolari kanseri, tedavi edildikten sonra tekrarlamis (geri gelmis) kanserdir. Kanser, safra kanalinda veya vücudun baska herhangi bir yerinde tekrarlayabilir.

  Tedavi Seçenekleri Genel Degerlendirme
  • Karaciger disi safra yollari kanseri olan hastalara degisik tedaviler uygulanabilir.
  • Iki standart tedavi yöntemi uygulanmaktadir.
  Cerrahi Radyasyon tedavisi
  Klinik çalismalarda baska tedavi yöntemleri denenmektedir. Bunlar;
  Radyasyon duyarlilastiricilar
  Kemoterapi
  Biyolojik tedavi

  Karaciger disi safra yollari kanseri olan hastalara degisik tedaviler uygulanabilir.
  Karaciger disi safra yollari kanserli hastalara farkli tedaviler saglanabilir. Bazi tedaviler standarttir (su anda kullanilan yöntemler), bazilari ise klinik arastirmalarla denenmektedir. Tedaviye baslamadan önce hasta, bir klinik arastirmada yer almak isteyebilir. Bir tedavi klinik arastirmasi, mevcut tedavi yöntemlerini gelistirmek ve kanserli hastalarin tedavisinde yeni bilgiler edinmek için yapilan arastirma çalismasidir. Bir klinik arastirma, uygulanan yeni yöntemin standart tedavilerden daha iyi oldugunu gösterirse, bu yeni tedavi yöntemi standart tedavi haline gelebilir.
  Iki tip standart tedavi uygulanmaktadir:
  Cerrahi
  Safra kanalinin çikarilmasi: Tümör küçük ve sadece safra yolunda sinirli ise, tüm kanal çikarilabilir. Bu durumda karacigerdeki safra kanali agizlari ile ince barsak birlestirilerek yeni bir kanal olusturulur. Bu islemde çevredeki lenf bezleri de çikarilir ve kanserli hücreler içerip içermemesi açisindan mikroskop altinda incelenir.
  • Kismi hepatektomi: Kanserin bulundugu karaciger bölümünün çikarilmasi islemidir. Çikarilan parça etrafinda saglam bir doku kismi bulunan, bir karaciger kismi, karacigerin bir lobu veya daha genis bir kismi olabilir.
  • Whipple islemi: Pankreasin basi, safra kesesi, midenin bir kismi, ince barsagin bir kismi ve safra kanalinin çevresel lenf bezleri ile çikarilmasi islemidir. Gerekli sindirim salgilari ve Insülin yapmaya yetecek kadar pankreas dokusu birakilir.
  • Cerrahi olarak safranin köprülenmesi (baypas): Tümör tamamen çikarilamiyor, barsagi tikiyor ve safranin kese içinde birikmesine neden oluyorsa, bir köprüleme islemi yapilabilir. Bu islemde, safra kesesi veya safra kanali, tikanikligi asacak sekilde kesilerek baska bir yol olusturmak üzere ince barsakla birlestirilir. Bu islem tikanikliga bagli gelisen sariligin düzeltilmesine yardim eder.
  Radyasyon tedavisi
  Radyasyon tedavisi yüksek enerjili X-isinlari veya diger tip radyasyon kullanilarak kanser hücrelerini öldüren tedavi yöntemidir. Iki tip radyasyon tedavisi vardir. Eksternal (dis) radyasyon tedavisinde vücudun disindan kanserli bölgeye radyasyon gönderen bir cihaz kullanilir. Internal (iç) radyasyon tedavisinde kanserin içine veya hemen yakinina yerlestirilen igne, kateter veya tel gibi malzemelere tutturulmus radyoaktif maddeler kullanilir. Radyasyon tedavisinin uygulama seklinin seçimi, tedavi edilecek kanserin tip ve evresine bagimlidir. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Tekrarlayan (nükseden) Karaciger disi Safra Yollari Kanseri

  Reklam  Karaciğer kanserleri tekrarlanması en çok olan kanser türüdür.Buralarda yapılabilecek cerrahi operasyonlar fazla olmaktadır.Kanser olan insanların hayatlarından ümitlerini kesmeden mücadele etmelerinde fayda vardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi