Meme kanseri önlenebilir mi?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Meme kanseri önlenebilir mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Meme kanseri önlenebilir mi?

  Reklam  Meme kanseri önlenebilir mi?

  Forum Alev
  Meme hastalıkları nedeniyle hekime başvuran hastaların başlıca şikayetleri nelerdir?
  En sık yakınma ele gelen kitle veya sertliktir. Ayrıca meme derisinde kalınlaşma, meme başında içeri doğru çekinti, kalınlaşma, kızarıklık, memenin şeklinde değişiklik, meme başında özellikle kanlı veya kendiliğinden olan akıntı sık görülen şikayetlerdir. Bu şikayetlerin bir kaçı bir arada görülebilir. Memede saptanan her kitlenin kanser olduğu düşüncesi yanlıştır. Bu nedenle memede şüpheli kitle tespit edildiğinde hemen korkup telaşlanmaya gerek yoktur. Hekime başvurulması ve ileri tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Meme ağrısı nadiren meme kanserine eşlik eder ve genellikle iyi huylu bir durumdur(Resim 4).

  .Meme kanseri önlenebilir mi?


  Meme kanserini kesin olarak önleyen bir yöntem yoktur, Erken tanı yaşam süresini ve yaşam kalitesini önemli ölçüde artırır.Meme kanserinin etyolojisi çok kesin olmadığı ve risk faktörleri kontrol edilebilir etmenler olmadığı için meme kanserinden tam korunma söz konusu değildir. Ancak aşağıdaki önlemlerin meme kanseri riskini azaltabileceği düşünülmektedir.
  • Emzirme
  • İlk çocuğun 30 yaş öncesinde doğması
  • Haftada 3 kez egzersiz yapma
  • Tamoksifen Kullanımı(östrojen karşıtı ilaç): Meme kanserinin önlenmesinde başvurulan yöntemlerden biri de tamoksifen kullanımıdır. Yapılan çalışmalar Tamoksifen kullanımının özellikle menapoza girmiş kadınlar ve meme kanseri yönünden yüksek risk taşıyanlarda uygun olduğunu göstermektedir.
  • Profilaktik mastektomi (Memelerin hastalık çıkmadan alınması): Bir diğer yöntem ise profilaktik mastektomidir. Bu yöntemin yüksek riskli kadınlarda meme kanseri gelişimini %90 azalttığı belirtilmektedir.

  .Meme kanseri kalıtsal mıdır? Genetik danışma kimlere yapılmalıdır?


  Meme kanserlerinin %10’nundan azı kalıtsaldır.
  • Kişisel veya ailesel yumurtalık kanser öyküsü var ise
  • 1 inci dereceden herhangi bir akrabası 50 yaşından önce meme kanseri tanısı almış ise veya ikiden fazla 1. derece yakınında meme kanseri olması
  • Üçden fazla 2. derecede yakını meme kanseri hastalığı teşhisi almış ise
  • Birinci veya 2. derece yakınlarında hem meme hem yumurtalık kanseri olması
  • Kendisinde veya 1.yakınlarında her iki memede kanser öyküsü var ise
  • Erkek yakınlarında meme kanseri öyküsü var ise

  Genetik danışma önerilir.
  .Meme kanseri erken nasıl tespit edilebilir?
  20 yaşından sonra her kadın adet dönemi bittikten 3-4 gün sonra kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Kitle veya farklılık saptanması durumunda hekime başvurulmalıdır. 20-40 yaş arasında 3 yılda bir muayene. 40 yaşından sonra hekim muayenesi ile birlikte her yıl mamografi tetkiki ile meme taraması yapılmalıdır.
  .Meme hastalıklarında kullanılan tanı yöntemleri nelerdir?
  Genellikle mamografi, ultrasonografi ve son yıllarda daha çok uygulama alanı bulan manyetik rezonans görüntüleme yöntemleridir. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Meme kanseri önlenebilir mi?

  Reklam  Meme kanserinde kadınların kendilerini sık sık muayene etmeleri ve değişikliklerin yada şişliklerin olması durumunda hemen doktora gitmeleri gerekmektedir.Yalnız bebeği olan kadınların bebeklerini tam olarak emzirmeleri yani en az bir yıl emzirmeleri bu riskin azalmasına neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi