İnvaziv meme kanseri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden İnvaziv meme kanseri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  İnvaziv meme kanseri

  Reklam  İnvaziv meme kanseri

  Forum Alev
  İnvaziv meme kanseri
  İnvaziv meme kanseri her iki tip meme kanseri içinde en ciddi olanıdır. Lobüllerin ya da kanalların içindeki anormal hücreler çevre meme dokusuna yayıldığında ortaya çıkmaktadır. Bu süreç kanserin lenf düğümlerine, daha ileri evrelerde ise karaciğer, akciğer ve kemik gibi alanlara yayılmasını olanaklı kılmaktadır.
  Daha önceki varsayım; meme kanserinin meme dokusunda çok küçük bir tümör olarak ortaya çıktığını ve zamanla büyüdüğünü; öncelikle yakın lenf düğümlerine ardından uzak lenf düğümlerine yayıldığını ve sonunda vücudun diğer kısımlarında metastaz oluşturduğunu öne sürüyordu. Bugün hekimler, kanser hücrelerinin, her zaman ayakta kalmayı başaramasalar da, kan ve lenfatik sistem aracılığıyla hastalığın erken evrelerinde memeden diğer alanlara yayılabildiğini düşünmektedir.
  Hekiminizden duyabileceğiniz bir ifade “lokal olarak ilerlemiş” meme kanseri terimidir. Bu terim genellikle vücutta başka bir bölgeye yayılmamış kanser için kullanılmaktadır. Bununla birlikte aşağıdaki durumlar gözlenebilir:
  • Memedeki kanser 5 santimetreden büyük olabilir
  • Kanser göğüs derisine ya da kasına yayılmış olabilir, ya da
  • Kol altındaki lenf düğümlerinde kanser görülebilir. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: İnvaziv meme kanseri

  Reklam  Meme kanserinde önemli olan erken tanıdır.Bu nedenle kadınların kendilerini sık sık elleri ile muayene etmeleri ve ellerine gelebilecek olan bit yumru var ise hemen kadın doğum yada genel cerrahlar gitmesi gerekmektedir.+ Yorum Gönder
invaziv meme karsinomu,  invaziv meme kanseri,  invaziv tümör nedir,  invaziv karsinom nedir,  meme kanseri invaziv
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi