Kimler mide kanseri olur

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Kimler mide kanseri olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kimler mide kanseri olur

  Reklam  Kimler mide kanseri olur

  Forum Alev
  Mide kanseri - Kimler mide kanseri olur - Mide kanseri riski - Mide kanseri belirtileri - Mide kanserine neden olan yiyecekler


  Sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen uzmanlar, aşırı tuz ve çikolata tüketiminin mide kanseri riskini artırdığı, kan grubu A olanlarla erkeklerin ve sosyo-ekonomik durumu düşük kişilerin de risk altında bulunduğu uyarısında bulundu.

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özkan, dünyada mide kanseri görülme sıklığının, akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer aldığını bildirdi.

  Avrasya Gastroenteroloji Derneği Başkanı ve Hepato-Gastroenteroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Özkan, her 10 kanser vakasından birinin mide kanseri olduğunu belirterek, ’’Türkiye’de en sık görülen sindirim sistemi kanseri olan mide kanseri, ülkelere göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin, Japonya’da ve Latin Amerika’da mide kanserine diğer ülkelerden daha sık rastlanıyor. Japonya’da bu nedenle işçilerle memurlara 40 yaşından sonra 5 yılda bir endoskopi şart koşuluyor’’ diye konuştu.

  Özkan, mide kanseri görülmesinde beslenme ve yaşam şeklinin çok belirleyici olduğunu ifade ederek, genç yaştan itibaren kanser yapıcı bir maddeye maruz kalmanın kanser oluşumunda çok etkisi bulunduğunu, bu maddenin ne olduğu bilinmemekle birlikte, beslenme şeklinin sorumlu olabileceği üzerinde durulduğunu kaydetti.

  Nişasta, turşu, yanık yağda kızartılmış ve pişirilmiş gıdalar, tuzlanmış et ve balık gibi yiyeceklerin mide kanserleriyle ilişkili olduğunun düşünüldüğünü vurgulayan Özkan, süt, taze sebze, turunçgiller, C vitamini ve soğuk gıdalarla beslenenlerde mide kanserinin daha az görüldüğünü kaydetti.

  Lifli Gıdalar Riski Azaltıyor
  Alkol ve özellikle sigaranın mide kanserine neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özkan; ’’Lif oranı düşük gıda alımı kanser riskini azaltır. Fazla miktarda çikolata ve tuz tüketiminin ise mide kanseri riskini artırdığına ilişkin bulgular mevcut’’ uyarısında bulundu.

  Mide kanseri riskini artıran diğer etkenlerle ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Özkan, ’’Kan grubu A olanlarla erkeklerde ve sosyo-ekonomik durumu düşük kişilerde de mide kanseri riski artıyor’’ diye konuştu.

  Kan grubu A olanlarda riskin artmasının ve bazı ailelerde mide kanserinin sık görülmesinin genetik yatkınlık ihtimalini artırdığına işaret eden Özkan, ’’Mide kanseri ayrıca erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla ve 50-70 yaşlar arasında daha sık görülür’’ diye konuştu.

  Prof. Dr. Hasan Özkan, mide kanserinde en önemli belirtinin mide bölgesinde ağrı olduğunu, ağrıyla birlikte iştahsızlık, anemi, reflü, yutma zorluğu ve kilo kaybının da sık görülen bulgulardan olduğunu kaydederek, erken tanının diğer sindirim sistemi kanserlerinde olduğu gibi hayat kurtarıcı olduğuna dikkati çekti.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kimler mide kanseri olur

  Reklam  Mide kanseri olanların genel bir özellik gösterdikleri söylenemez.Fakat genetik yapıya sahip olanların yatkınlıkları bu hastalığın önemli nedenleri arsında yer almaktadır.+ Yorum Gönder
mide kanseri kimlerde görülür
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi