Bira akciğer kanseri riski artırıyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Bira akciğer kanseri riski artırıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kobe23
  Üye
  Reklam

  Bira akciğer kanseri riski artırıyor

  Reklam  Bira akciğer kanseri riski artırıyor

  Forum Alev
  Kanada'da yapılan bir araştırma, biranın akciğer kanserine yakalanma riskini artırdığını, şarabın ise azalttığını ortaya koydu.

  1980'li ve 1990'lı yıllarda elde edilen veriler ışığında yapılan araştırmaya göre, haftada 6 adet ya da daha fazla bira içenlerin akciğer kanserine yakalanma riski, içmeyenlere göre yüzde 20-50 oranında artıyor. Bira içen, ancak evinde düzenli olarak meyve ve sebze tüketenlerde ise bu oran azalıyor.

  Şarap içmenin ise akciğer kanserine yakalanma riskini erkeklerde yüzde 40, kadınlarda yüzde 70 oranında azalttığını belirten araştırmacılar, bu durumun, bira ve şarabın farklı maddeler içermesine, şarap içenlerin genellikle daha sağlıklı yaşam biçiminin olmasına bağlı olabileceğini savundu.

  McGill Üniversitesi bilim adamlarının, araştırmaya katılanların tütün alışkanlığı hakkında kesin bilgi edinmeleri sayesinde, tütüne bağlı akciğer kanserinin gelişimine neden olan faktörleri alkol tüketiminin neden olduğu faktörlerden ayrı tutmayı başardıkları ve bu sonuca ulaştıkları belirtildi.

  Alkol kullananların genellikle sigara da içtiğini söyleyen araştırmacılardan Andrea Benedetti, alkol ve akciğer kanseri konusunda daha önce yapılan araştırmalarda karşılaşılan en önemli sorunun tütünün oynadığı rolü belirlemek olduğunu ifade etti. Araştırmanın sonuçları "Cancer Causes and Control" adlı dergide yayımlandı.

 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: bira akciğer kanseri riski artırıyor

  Reklam  İnsanlar içki kullanmasa çoğu hastalığı geçirme riskinide azaltacaklar :rolleyes:+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi