Rize / Pazar

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Rize / Pazar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Rize / Pazar

  Reklam  Rize / Pazar

  Forum Alev
  Rize / Pazar


  rize-pazar-0.jpg

  Karadeniz Bölgesi’nde, Rize İline bağlı bir ilçe olan Pazar, doğuda Ardeşen ve Çamlıhemşin, güneybatı ve batıda Çayeli ilçeleri, kuzeyinde de Karadeniz ile çevrilidir. İlçe toprakları dar bir kıyı şeridi ile bunun hemen ardında yer alan ve akarsu vadileri ile parçalanmış dağlardan oluşmuştur. Kuzeyden güneye doğru yüksekliği artan Doğu Karadeniz Sıradağlarının ilçedeki yükseltileri; güneyde Kaçkar Dağı (3.737 m.), Verçenik, Altıparmak ve Hipot Dağı’dır. Kito, Ambarlı, Kızılhaç, Çelmeç, Verçenbek, Kaleibala, Başyayla, Çiçekli, Elevit, Kelevit, Palovit ve Samistal yaylaları ilçenin belli başlı düzlükleridir.

  İlçe topraklarını Pazar Deresi, ilçenin doğu sınırını oluşturan Fırtına Deresi, Merdivenli Deresi, Kalecik deresi, Bodaçavi Deresi ve Ocak Deresi sulamaktadır.Rize’ye 37 km. uzaklıktaki ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği 10 m.dir. Yüzölçümü 315 km2, toplam 29.793’tür.

  rize-pazar.jpg

  İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmekte olup, yazları az sıcak, kışları az soğuk geçer. Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesindedir. Yılda ortalama 2332 mm yağış almaktadır.
  İklimin yağışlı olmasından ötürü bitki örtüsü bakımından çok zengindir. İlçe bütün yıl yeşillikler içindedir. dağlık alanlarda kızılağaç, gürgen, meşe, kestane, ladin, köknar ağaçlarından oluşan ormanlar bulunmaktadır. Alçak alanlarda teraslar halinde çay plantasyonları, yeşil otlar vardır. Ayrıca,yabani kara yemiş, böğürtlen, eğrelti otları orman altı formasyonu olarak dikkat çeker.
  İlçe ekonomisi çay üretimi ve balıkçılığa dayalıdır. İlçe ekonomisinde en büyük payı çayın alması yüzünden tarla ziraatı ve bağ-bahçecilik çok küçük alanlarda, aile ihtiyacının karşılanma ihtiyacına yönelik yapılmaktadır. Tarımsal ürün olarak az miktarda puroluk tütün, armut, mısır ve fasulye yetiştirilmektedir. İlçe arazisinin engebeli olmasından dolayı hayvancılık ahır hayvancılığı şeklinde olup aile içi tüketime yöneliktir. Kıyı kesimlerinde balıkçılık yapılmaktadır.Geleneksel el sanatlarından dokumacılık ve sepet örücülüğü günümüzde de devam etmekte olup, halkın geçim kaynaklarından biridir. Sepetlerin el sepeti, gamal ve kaşıklık gibi türleri vardır.

  MÖ.VII.yüzyılda Miletoslular tarafından bir ticaret kolonisi olarak kurulmuştur. MÖ.547 yılından sonra Anadolu’nun büyük bir bölümü ile birlikte burası da Perslerin yönetimi altına girmiştir. MÖ.334’te Büyük İskender Pers egemenliğine son vermiştir. MÖ.301-MS.117 arasında Perslerin Pont Satraplığının devamı olan Pontus Devleti buraya egemen olmuştur. MÖ.63’te Roma İmparatoru Pompeius’un Pontus Kralı Mithridates’i yenmesinden sonra bölge Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir. Romanın ikiye ayrılmasından sonra yöre, Bizans topraklarının içerisinde kalmıştır. İstanbul’un Latinler tarafından 1204’te işgal edilmesinden sonra, Alexios Komnenos Gürcülerden de yardım alarak Trabzon’da bağımsız bir Trabzon-Rum Devleti kurmuştur (1204-1461). Bu dönem içerisinde Rize ve çevresi de Trabzon devletinin sınırları içerisinde kalmıştır.

  Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra Rize ve çevresi Selçukluların hakimiyetine girmişse de daha sonra Trabzon Rum Devleti buraya yeniden hakim olmuştur. Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de Trabzon’u ele geçirmesi ile birlikte Osmanlı topraklarına katmıştır.

  XVI.yüzyılda Abaza ve Gürcü korsanların saldırısına uğrayan yöre, Osmanlı döneminde 1877’ye kadar Batum sancağına bağlı bir yerleşim yeri iken, XIX.yüzyılın sonlarında Trabzon vilayetinin Lazistan Sancağına bağlı bir kaza olmuştur. I.Dünya Savaşı’nda 5 Mart 1916’dan Mart 1918’e kadar Rus işgali altında kalmıştır.

  Eski adı Atina olan ilçenin adı 1928’de Pazar olarak değiştirilmiş, 2 Ocak 1936’ya kadar Çoruh iline bağlı olan Pazar, Çoruh ilinin kaldırılmasından sonra Rize’ye bağlı ilçe konumuna getirilmiştir.

  İlçede günümüze gelebilen tarihi eserler arasında;

  Kız Kalesi
  Kalecik-Sivri Kale
  Cihar Kale
  Yücehisar Camisi bulunmaktadır
 2. 2
  CaRaMeLa
  Bayan Üye

  --->: Rize / Pazar

  Reklam  Pazar

  kiremit rize pazar tutunculer.jpg 3. 3
  mrnmrn
  Üye
  rizenin her yeri güzel!+ Yorum Gönder
rıze pazar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi