Samsun,Çarşamba

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Samsun,Çarşamba ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  wody
  Emekli
  Reklam

  Samsun,Çarşamba

  Reklam  Samsun,Çarşamba

  Forum Alev
  Samsun,Çarşamba

  Çarşamba, Orta Karadeniz Bölümü'nde Samsun ilinin nüfusu bakımından 2. büyük ilçesidir. Merkez bucağı dışında 1 bucak; 105 köyü vardır. Merkezi Samsun'un 33 km doğusundadır.
  Yeşilırmak 'ın Çarşamba ovası'na çıktığı yer yakınında, ırmağın iki yakasında kurulmuş olan ilçe merkezinin adıdır.
  Samsun,Çarşamba Tarih

  Çarşamba yöresi MÖ. 4000'lerden itibaren bir yerleşim merkezidir ve Hitit,Frig egemenlikleri altında kalmıştır Grek kaynaklarına göre MÖ 8. yüzyılda Amazonların (Kadın savaşçıların ) yaşadığı rivayet edilmektedir Selçuklu döneminde Rüknettin Süleyman Şah tarafından yönetilen yöre Selçuklu imparatorluğunun dağılmasından sonra Canik beylerinden Taceddinoğulları tarafından yönetilmiştir Çarşamba Canik beylerinin merkezi durumundaydı,1071 Malazgirt savaşından sonra Porsukoğulları tarafından yönetilmiştir,1428 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu'na katılmıştır. Büyük önder Atatürk ilçeyi 20 Ekim 1924 ve 24 Kasım 1930 da olmak üzere iki kez ziyaret etmiştir. Çarşamba Osmanlı döneminde Arım sancağı olarak merkezi idarede yer almıştır.Osmanlı döneminde donanmanın gemi yapımı için gereken kerestesi Çarşamba (Arım)dan Sinop tersanesine sevkedilirdi ayrıca donanmanın halat ,urgan , kalafatlama için gereken kendir ihtiyacı da buradan temin edilirdi.

  Toprakların İşlenmesi

  Geniş, verimli ve sulak topraklara sahip olan ilçe, hertürlü tarım ürününün yetiştirilmesi mümkündür Günümüzde çeşitli tarım ürünleri (Soya, Mısır, Şekerpancarı, Her türlü yaş sebze ve meyve yetiştirilen ve son yıllarda sebze ve meyve fiyatlarının üretimin maliyetini karşılayamaması ana pazar olan Marmara bölgesi ne uzaklığı sebebi ile daha verimsiz ve engebeli arazilerde yetiştirilmesi mümkün olan Fındık üretimine yönelinmiştir,İlçede fındık üretimine dayalı sanayi gelişmiş Tarım ürünlerinde önemli oranda ihracata dayalı Fındık kırma tesisleri bulunmaktadır.mazot fiyatlarının artışıyla beraber kavak ağacı yetiştiriciliği de son zamanlarda hızla yaygınlaşmıştır

  Enerji


  Doğalgaz Hattı

  Mavi akım (Botaş) doğalgaz hattının Rusya'dan karaya çıktığı yer Çarşamba nın Demirli köyü ne bağlı Durusu Mevkiidir. İlçemiz 2005 yılının sonunda Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin ve İtalya Devlet Başkanı Silvio Berlusconi tarafından da ziyaret edilmiştir.

  Samsun,Çarşamba Barajları

  Yeşilırmak üzerinde kurulu bulunan 2 tane baraj vardır.Bunlar;
  • Hasan Uğurlu Barajı
  • Suat Uğurlu Barajı
  Abdal Deresi üzerine kurulu bulunan 1 tane baraj; *Çakmak Barajı vardır. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Samsun,Çarşamba

  Reklam  çarşambayı sel aldı bir yar sevdim el aldı şarkısı burdan geliyor galiba , samsun deyince bafra ne ise çarşambada odur büyük ilçelerindendir. geniş, verimli ve sulak topraklara sahip bir ilçemizdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi