Eski Sıhhat Mektebi (Çorum)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Eski Sıhhat Mektebi (Çorum) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Eski Sıhhat Mektebi (Çorum)

  Reklam  Eski Sıhhat Mektebi (Çorum)

  Forum Alev


  Eski Sıhhat Mektebi (Çorum)
  Çorum il merkezinde bulunan ve Çorum Müzesi olarak kullanılan bu yapı Sıhhat Mektebi olarak Neo-Klasik üslupta yapımına l908 yılında başlanmış, l914 yılında da tamamlanmıştır.

  Yöresel sarı renkli kum taşından olan bina dikdörtgen planlıdır ve doğu-batı yönünde uzanmaktadır. Yapının dış cephe köşelerinde kat yüksekliklerini belirten bölümler ile pencere araları kum taşından,bunu dışında kalan duvarlar ise harçlı kırma taş örgülüdür.Ayrıca yapının ön cephesine iki,arka cephesine de beş çıkma eklenmiştir.

  Üzerindeki kitabesinde:
  “l332 Kanunu Evvel l335 Sefer 21 Emraz-i Umumiye Hastahanesi Çorum Sancağının hakimiyetinden ahalisinin ve Evkaf-ı Hümayun Nezarete celilesinin izmar ve muavenetiyle inşa olunmuştur” yazılıdır.

  Bu yapı Ziraat Mektebi, Sanat Okulu, Ticaret Lisesi, Makine Meslek Yüksek Okulu ve Atatürk Lisesi olarak kullanılmış, l986 yılında Milli Eğitim Bakanlığından Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Bodrumu ile birlikte üç katlı olan bu yapı l998 yılında yangın geçirmiş ve onarılmıştır. Bundan sonra Çorum Müzesi olarak kullanılmıştır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Eski Sıhhat Mektebi (Çorum)

  Reklam  sıhhat mektebi denen yer sağlık memuru galiba ilginç isimi var şimdilerde müze olsada sağlık alanında eğitim veren bir yer olması tercih edilebilirdi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi