Şebinkarahisar Kalesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Şebinkarahisar Kalesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şebinkarahisar Kalesi

  Reklam  Şebinkarahisar Kalesi

  Forum Alev
  Giresun Şebinkarahisar ilçesinde bulunan kale günümüze çok harap ve yıkık bir durumda gelebilmiştir. Kalenin bulunduğu alan ve çevresi bir Bizans yazıtından öğrenildiğine göre Ortaçağ Koloneia yerleşim yerinin bulunduğu yerde kurulmuştur. Bizans tarihçilerinden Procopios, buradaki yerleşim ile kalenin Pompeius tarafından kurulduğunu belirtmiştir.

  Yörede araştırma yapan Cumont kalenin en eski bölümü olarak batıdaki sekiz köşeli küçük kuleyi göstermiştir. VI.yüzyılda Iustinianus, Mengüçoğullarından Behramşah 1201’de bu kaleyi onarmışlar ve daha da genişletmişlerdir.

  Kale iç ve dış kale olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelmiştir. Blok ve moloz taştan yapılmış olan kale dört katlı idi ve dış kale iki, iç kale de tek kapılı idi.

  Evliya Çelebi bu kale ile ilgili bazı bilgiler vermiştir:
  “Yüksek bir dağın tepesinde yedi köşeli bir kaledir. İlk bakışta direksiz ve serensiz bir gemi gibi görünüyor. Yedi tarafından da duvarların yükseldiği yüksekliği yedi ziradır. Yetmiş burç, yüz bedendir. Çevresi 3.600 adımdır. Dört yanında cehennem kuyusu gibi dereleri olduğundan hendeği yoktur. Üç kat, sağlam demir kapıları vardır.”

  İç kalede kale komutanının yaptırmış olduğu bir cami bulunuyordu.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Şebinkarahisar Kalesi

  Reklam  kalenin ne zaman yapıldığı tam olarak belli değildir zaten o kadar zirvedeki düşman o kaleye çıkayım dese yorulur geri döner kale içerisinde birde cami bulunmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi