Yeni Hamam (Safranbolu)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Yeni Hamam (Safranbolu) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yeni Hamam (Safranbolu)

  Reklam  Yeni Hamam (Safranbolu)

  Forum Alev


  Yeni Hamam (Safranbolu)
  Karabük Safranbolu ilçesi, Çeşme mahallesi’nde bulunan Yeni Hamam halk arasında Cinci Hoca Vakfı olarak biliniyorsa da Zonguldak Vakıflar Müdürlüğü kayıtlarında bu hamamın ismi Hamide Hatun Vakfı olarak geçmektedir.

  Osmanlı hamam mimarisinde Çifte Hamam plan düzenindedir. Eski Hamam ile aynı plan düzenindedir. Hamam soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir. Sıcaklık bölümü haçvari plandadır. Bölümlerin üzerleri tromplu kubbelerle örtülmüştür. Yalnızca sıcaklık haçvari planda olduğundan ortasında kubbe, bunun dışında kalan haçın kolları da beşik tonozlarla örtülüdür. Köşelerde kalan bölümlerde küçük kubbeler bulunmaktadır. Hamamın arkasındaki bölümde külhan ve ocaklar yer almaktadır.

  Kadınlar ve erkekler kısımlarının giriş kapıları farklı sokaklara açılmaktadır.

  Safranbolu’da Tabakhane Köprüsü’nün başındaki Kıranköy Hamamı ise yıkılmış, yalnızca duvar kalıntıları günümüze gelebilmiştir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yeni Hamam (Safranbolu)

  Reklam  Yeni Hamam (Safranbolu) özellikle hamam kubbeleeriyle güzel görüntü sergilemektedir çifte hamam şeklinde inşaa edilmiş olup hem bayanlar hem erkekler tarafında kullanın ve farklı bölümlerden giriş çıkış yapacak şekilde inşaa edilmitir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi