Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı

  Reklam  Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı

  Forum Alev


  Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı
  Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda, Cumhuriyetin kuruluşundaki mücadeleyi tanımlayan heykel grubu ile Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonulu kadınların İnebolu’dan Ankara’ya kağnılarla silah ve malzeme taşımalarını simgeleyen anıt bulunmaktadır. Bu anıt Heykeltıraş Prof.Tankut Öktem tarafından yapılmış ve 1990 yılında da meydandaki yerine konulmuştur.

  Bu anıtta tasvir edilen Şehit Şerife Bacı Seydiler’de dünyaya gelmiş, Milli Mücadele sırasında İnebolu’dan Ankara’ya malzeme taşıyan kadınlar grubuna katılmıştır. Aralık 1921’de zorlu kış şartlarının hüküm sürdüğü günlerde sırtında çocuğu, önünde kağnısı ile İnebolu’dan cephane taşırken Kastamonu kışlası önünde donarak şehit olmuştur.

  Şerife Bacı’nın bu anıttan başka, doğum yeri olan Seydiler Belediye Başkanlığı’nın önüne Cumhuriyetin 50.Yılında (1973) röliyefi yaptırılmış, ayrıca ana caddeye de ismi verilmiştir. Kastamonu’daki Öğretmen Evi başta olmak üzere bazı kurumlara Onun ismi verilmiştir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı

  Reklam  yeni tarihli bir yapı en azından şimdilerde eskiler gibi bu tür kalıcı eserler çat pat yapılıyor kurtuluş savaşının gönüllü kadınları ve erkekleri anısına yapılmıştır yıl ise 1990+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi