Ordu Ordu Kaya Mezarları ve Yerleşimleri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Ordu Ordu Kaya Mezarları ve Yerleşimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ordu Ordu Kaya Mezarları ve Yerleşimleri

  Reklam  Ordu Ordu Kaya Mezarları ve Yerleşimleri

  Forum Alev


  Ordu Ordu Kaya Mezarları ve Yerleşimleri
  Ordu il merkezi ve Mesudiye ile Ünye ilçelerinde kaya mezarlarına rastlanmaktadır. Bu mezarlar anıtsal büyüklükte olup, Helenistik ve Roma dönemlerine tarihlendirilmektedir.

  İl merkezine 10 km. uzaklıktaki Delikkaya Kaya Mezarları tek odalı mezarlar olup, önlerinde çift sütunlu girişleri bulunmaktadır. Ayrıca Büben Köyü sınırları içerisinde de kaya mezarlarına rastlanmaktadır.

  Mesudiye ilçesi Konacık Köyü Yeşilce yolu üzerinde günümüze son derece iyi durumda gelebilmiş bazı Kaya Mezarları bulunmaktadır. Bu mezarların ön cephelerinde tek ve çift sütunlu girişleri olup, içeride kareye yakın planlı mezar odaları vardır.

  Ünye ilçesinin Gürpınar Köyü, Tozkoparan mevkiinde ve Cevizdere'de bulunan kaya mezarları Helenistik dönemden kalmışlardır. Anıtsal büyüklükteki bu mezarlar son derece iyi durumda olup, önlerinde girişleri, arkalarında da kayalara oyulmuş olarak mezar odaları bulunmaktadır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Ordu Ordu Kaya Mezarları ve Yerleşimleri

  Reklam  görüntü olarak amasyadaki mezarlara benziyor helenistik dönemden kaldığı sanılan mezarlar oldukça ihtişamlı görünümdeler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi