Atatürk Evi ve Müzesi (Havza)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Atatürk Evi ve Müzesi (Havza) ile ilgili Kısaca Bilgi
  1. 1
    Fatal
    Özel Üye
    Reklam

    Atatürk Evi ve Müzesi (Havza)

    Reklam    Atatürk Evi ve Müzesi (Havza)

    Forum Alev
    Ataturk Evi ve Muzesi.png

    Atatürk Evi ve Müzesi (Havza)
    Samsun Havza ilçesinde, Medrese Mahallesi Ankara Caddesi’nde bulunan Ali Baba’nın Mesudiye Oteli, Atatürk’ün 25 Mayıs 1919’da Havza’ya gelişinde Kaymakam Fahri Bey tarafından Atatürk’e tahsis edilmiştir. Atatürk bu otelde 25 Mayıs–13 Haziran 1919 tarihleri arasında 18 gün kalarak karargâh olarak kullanmıştır.

    Konak üç katlı bir yapı olup birinci katında bir orta sofa ve bunun çevresinde dört oda; ikinci katında sofaya açılan beş oda bulunmaktadır.

    Atatürk’ün kalmış olduğu oda eşyaları ile birlikte korunarak “Gazi Odası” olarak ziyaret edilmiş, diğer bölümler Havza Belediyesi’nin hizmet birimleri tarafından kullanılmıştır. Samsun İl Özel İdaresi’nin maddi desteği ile Havza Kaymakamlığı evin tamirini yapmış ve ziyarete açmıştır. Kültür Bakanlığı 2001 yılında binayı bütünüyle restore etmiş ve “Atatürk Evi” olarak İl Özel İdare Yönetiminde 2002 yılında yeniden ziyarete açılmıştır.

    Atatürk Evinin alt katı sergi salonu haline getirilmiş ve burada yöresel el sanatları sergilenmiştir. İkinci katta Atatürk’ün çalışma odası, yatak odası ve dinlenme odası o dönemde kullanılan eşyalarla birlikte düzenlenmiştir.

    Müzenin üçüncü katında Milli Mücadelenin ön hazırlıklarının yapıldığı sırada illerle yapılan bağlantılar, o dönemdeki çalışmalar, resimler ve belgeler sergilenmektedir. Ayrıca Atatürk'ün çalışma masasında balmumu heykeline yer verilmiştir. Salonlarda ise yöresel etnoğrafik eserler sergilenmiştir.

    Medrese Mahallesi, Atatürk Caddesi
    Tel: (0362) 714 18 19
    Faks: (0362) 714 18 19
  2. 2
    Yoncalar
    Bayan Üye

    Cevap: Atatürk Evi ve Müzesi (Havza)

    Reklam    Atatürk'ün kalması nedeni ile müze haline getirilen ev aynı zamanda Atatürk tarafından karargah olarak kullanılmıştır.Aynı zamanda tarihi bir eser özelliği de taşımaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi