Taşkale (Kale Camisi) Camisi (Vezirköprü)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Taşkale (Kale Camisi) Camisi (Vezirköprü) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Taşkale (Kale Camisi) Camisi (Vezirköprü)

  Reklam  Taşkale (Kale Camisi) Camisi (Vezirköprü)

  Forum Alev


  Taşkale (Kale Camisi) Camisi (Vezirköprü)
  Samsun Vezirköprü ilçesi, Mehmet Paşa Mahallesi’nde bulunan bu camiyi yanındaki hamam ile birlikte Köprülü Mehmet Paşa’nın eşi Ayşe Sultan 1659 yılında yaptırmıştır.

  Günümüze özgünlüğünü koruyarak gelen cami, kesme taştan kare planlıdır, İbadet mekânının üzerini sekizgen yüksek kasnaklı basık bir kubbe örtmektedir. Caminin önünde birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlanmış dört sütunun taşıdığı üç bölümlü bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Kemerlerin üzerindeki duvarlar iki renkli taşların alternatifli olarak sıralanmasıyla gösterişli bir konuma getirilmiştir. Son cemaat yeri 1945 yılından sonra camekânla kapatılmıştır. Giriş kapısının sağında minareye açılan bir kapı, solunda da kadınlar mahfiline çıkan bir dehliz bulunmaktadır.

  İbadet mekânındaki mihrap yedi köşeli olup mukarnas dolguludur. Günümüzde yağlı boya ile boyanmış mihrabın altındaki izlerden orijinal mihrabın bezemeli olduğu anlaşılmaktadır. Geç dönem işçiliği göstermesine rağmen mihrap ağaç işçiliğinin güzel örneklerinden olup yan yüzeyler bitkisel ve geometrik bezemelerle kaplanmıştır. Kıvrık dallar, çiçekler, baklava motifleri sık sık kullanılmıştır. Son cemaat yerinden çıkılar minare dikdörtgen taş kaide üzerine yuvarlık gövdeli ve tek şerefelidir. Günümüze gelen minare 1945 depreminden sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden yapılmıştır.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Taşkale (Kale Camisi) Camisi (Vezirköprü)

  Reklam  Samsun'un en güzel ilçeleri arasında yer alan Vezirköprü bir çok tarihi eseri de bünyesinde barındırmaktadır.Bunlardan biri de Taşkale camisidir.Köprülü paşanın eşi tarafından yapılmış olan cami tadilatlar ile günümüze kadar gelebilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi