Aslan Torunlar Evi Etnoğrafya Müzesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Aslan Torunlar Evi Etnoğrafya Müzesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Aslan Torunlar Evi Etnoğrafya Müzesi (Merkez)

  Reklam  Aslan Torunlar Evi Etnoğrafya Müzesi (Merkez)

  Forum Alev


  Aslan Torunlar Evi Etnoğrafya Müzesi (Merkez)


  Sinop Kefeli Mahallesi, Kemaleddin Sami Paşa Caddesi’nde bulunan Aslan Torunlar Evi Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılmış, restore edildikten sonra etnografya müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

  Osmanlı sivil mimari örneklerinden olan bu ev, XVIII. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Tapu kayıtlarında ise XIX. yüzyıl başında yapıldığını gösteren bir kayıt bulunmaktadır. Kesme taştan zemin katı üzerine yöresel ahşap çatkı ve arası tuğla dolgulu olarak yapılan ev zemin üstü iki katlıdır. Evin ikinci ve üçüncü katları eli böğründeler ile dışarıya taşırılmış, üzeri çatı ile örtülmüştür. Zemin katından geniş bir kemer ve iki yandaki merdivenlerle üst katlara çıkılmaktadır. Bu katlarda ortadaki sofalara odalar ile eyvanlar açılmaktadır. Evin yapımında ahşap malzeme ağırlık kazanmış, ayrıca iç mekânlar zengin kalem işleriyle bitkisel motiflerle bezenmiştir. Müze oluşundan sonra içerisi devrine uygun eşyalarla düzenlenmiştir.


  Kefeli Mahallesi Kemalettin Sami Paşa Cad.
  Tel; (0368) 261 19 75
  Faks: (0368) 261 61 63
 2. 2
  BELMA
  Bayan Üye

  Cevap: Aslan Torunlar Evi Etnoğrafya Müzesi (Merkez)

  Reklam  Tarihi evlerin müze olması dışında yöre ile bütünleşmiş ve özümsenmiş mimari eserlerin kalıcı olması ve o günleri anımsatması amacıyla müze yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi