Fışkıran Çeşmesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Fışkıran Çeşmesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Fışkıran Çeşmesi (Merkez)

  Reklam  Fışkıran Çeşmesi (Merkez)

  Forum Alev


  Fışkıran Çeşmesi (Merkez)


  Sinop, Cami-i Kebir Mahallesi Fışkıran Sokak’ta bulunan bu çeşme, kitabesinden öğrenildiğine göre h.898 (1500) yılında, Selçuklu döneminde yapılmıştır.

  Kitabe:

  ” Şehr-i Sinop muşabihdir diyenler cennete
  Dirler bu çeşmeye tarihi heza'l selsebil.”

  Çeşme arkasındaki duvara dayalı olup, kesme taştan yapılmıştır. 2.90 m. uzunluğunda, 2.71 m. genişliğindedir. Cephe görünümünün iki yanına taştan destek duvarları yapılmıştır. Ayrıca kabartma silme ile kuşatılmıştır. Cephenin ortasında büyük, yanlarında da küçük birer yarım kubbeyi anımsatan niş meydana getirilmiştir. Ayna taşı dışarıya doğru kabartma şeklinde düz bir blok halindedir. Önünde yalak taşı bulunmaktadır.


  Sinop’ta bu çeşmelerin dışında birçok çeşme daha bulunmaktadır. Bunların arasında Seyit Hacı Ali’nin h.1137 (1724) tarihinde yaptırdığı Arasta Çeşmesi, Çilingir Çeşmesi, Hacı Kaptan Çeşmesi, Hoca Kemal Çeşmesi, Dalbazoğlu Çeşmesi, Gavizade Hasan Bey’in h.1325 (1907) yaptırdığı Hasan Bey Çeşmesi, Softaoğlu Hacı Süleyman’ın h.1178 (1764) Kaleyazısı Çeşmesi, Mektep Çeşmesi, Kaptan Çeşmesi, Kara Hasanoğlu Çeşmesi, Saray Çeşmesi, sarımsaklı (Hacı Ramazan) Çeşmesi, Seyit Bilal Çeşmesi, İsfendiyaroğlu Sultan İsmail’in h.853 (1459) yılında yaptırdığı Sultan İsmail Çeşmesi bulunmaktadır.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Fışkıran Çeşmesi (Merkez)

  Reklam  Sinota bir çok tarihi çeşme bulunmaktadır.Bu çeşmelerden biri olan fışkıran çeşmesi adını bulunduğu sokaktan almaktadır.Selçuklu zamanında bu çeşmenin yapıldığı düşünülmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi