Çukur (Yağbasan) Medrese (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Çukur (Yağbasan) Medrese (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çukur (Yağbasan) Medrese (Merkez)

  Reklam  Çukur (Yağbasan) Medrese (Merkez)

  Forum Alev


  Çukur (Yağbasan) Medrese (Merkez) Tokat, Sulu Sokak’ta, Takyeciler Camisi’nin güneyinde bulunan bu medrese Selçuklu Sultanı II.İzzeddin Keykavus’un tahta çıkışı nedeniyle 1247 yılında onarılmıştır. Yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber, Danişmendliler tarafından XII. Yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

  Medrese moloz taştan dikdörtgen planlı olup, en büyük özelliği de üzerini örten 14 m. çapındaki tromplu kubbedir. Bu kubbenin 10 m. ye yakın kısmının üzeri açıktır. Bu tür üzeri açık kubbeli medreseye Niksar ve Bosra’da rastlanmaktadır. Medresenin basit bir girişinden sonra girilen avlusunun iki yanında eyvanlar ve tonozlu odalar bulunmaktadır.

  Osmanlı döneminde göçmenler buraya yerleştirilmiş, 1939 yılı depreminde büyük hasar görmüş, kubbe ve tonozları çökmüştür. Günümüzde kısmen toprağa gömülü bir haldedir.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Çukur (Yağbasan) Medrese (Merkez)

  Reklam  Tokat ilinde bulunan sayısız tarihi eserlerden biridir.Medreseler ili yuvaları olarak inşa edilmiştir.Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen ve çeşitli zamanlarda restore edilen bu eser halen korunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi