Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) (Merkez)

  Reklam  Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) (Merkez)

  Forum Alev  Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) (Merkez)

  Trabzon il merkezi, Zeytinlik Caddesi, Uzun Sokak’ta bulunan bu yapı 1917 yılında Aleksi Kostaki tarafından yaptırılmıştır. Milli Mücadele yıllarında karargâh olarak kullanılan, 1924 yılında Atatürk’ün kalması için düzenlenen, 1937–1987 tarihleri arasında Kız Meslek Lisesi olarak kullanılan Kostaki Konağı 22 Nisan 2001’de Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

  Konak, bodrum üzerine üç katlı olarak inşa edilmiştir. Ana yapı malzemesi taş olan binanın dış duvarlarına, pembemsi dikdörtgen taşların eklenmesi ile zengin bir görünüm kazandırılmıştır. Mimari dış cephe uygulamasında simetriden kaçınılmış, bu nedenle de farklı çatı yükseltileri ortaya çıkmıştır. Yapının dış cephesi çini panolar, sütunlar, sütunçeler; pencere silmelerindeki sitilize bitkisel kabartmalarla bezenmiştir. iç kısımlarda da ahşap kabartma bezeme ile kalem işi desenlere yer verilmiştir. Konağın bazı odalarında alçı kabartma çerçeveler içerisine manzara resimleri yapılmıştır.

  Müzenin bodrum katı arkeolojik eserlere ayrılmıştır. Zemin katta ise XX. yüzyılın başında yapılan bu konağın mimari yapısı, burada geçen tarihi olaylar ziyaretçilere kronolojik olarak tanıtılmıştır. Birinci katta Trabzon’un yöresel etnografyasını tanıtan objeler sergilenmiştir.


  Zeytinlik Caddesi Uzun Sokak
  Tel : (0462) 322 38 22
  Faks : (0462) 326 18 88
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) (Merkez)

  Reklam  Zaman içerisinde bir çok alanlarda kullanılan tarihi bir eserdir.Trabzon merkezde olan ve günümüzde müze olarak kullanılan bu binanın tam olarak yapım tarihi 1917 yılıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi