Çakırağa Konağı (Of)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Çakırağa Konağı (Of) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çakırağa Konağı (Of)

  Reklam  Çakırağa Konağı (Of)

  Forum Alev


  Çakırağa Konağı (Of)
  Trabzon Of İlçesi’nin Hayrat, Sıraağaç Köyü’nde bulunan Çakırağa Konağı Of’un zengin ağalarından İsmail Ağa tarafından h.1237 (18821) yılında yaptırmıştır. Bu konağın 300–400 m. Aşağısında ise İsmail Ağa’nın mezarı bulunmaktadır.

  Konağa batı, güney ve kuzeydeki kapılardan girilir. Zemin katı tamamen kesme taş olup, kış odası, kiler ve ambar burada yer almaktadır. Ahşap bağdadi kaplamalı ikinci kattaki oda sayısı tam belirlenememiştir. Odaların ara bölmeleri ahşap olduğundan içerisinde değişiklikler yapılmış ve orijinalliğinden uzaklaştırılmıştır.

  Yörede yaşayanlar bu konağın ilk yapılışında 40–50 odası olduğunu ve ağaç işi yönünden de güzel örnekler ortaya koyduğunu söylemektedirler. Çakırağa Konağı 1979 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce kamulaştırılarak onarılmıştır.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Çakırağa Konağı (Of)

  Reklam  trabzonda bu yapılardan halen çokça bulunmaktadır fakat ilgi ve alaka çok azalmıştır hatta çoğu zaman bunlar yılıkılıp yerine yeni taş binalar yapılmaktadır tarihimizi ve mimarimizi korulamalıyız+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi