Memiş Ağa Konağı (Sürmene)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Memiş Ağa Konağı (Sürmene) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Memiş Ağa Konağı (Sürmene)

  Reklam  Memiş Ağa Konağı (Sürmene)

  Forum Alev
  Memiş ağa konağı trabzon
  Memiş Ağa Konağı (Sürmene)
  Trabzon Sürmene İlçesi’ne 4 km. uzaklıkta olan bu konağın yapım tarihi bilinmemektedir. Yörede araştırmalarda bulunan Y.Mimar Sedat Hakkı Eldem XVIII. yüzyıl, D.Winfield ise XIX. yüzyıl tarihleri üzerinde durmuşlardır. Arkasını küçük bir ormana veren, yüksek bir yamaçtaki Memiş Ağa Konağı denize yönelik olup, Trabzon’a gelen birçok araştırmacının ilgisini çekmiştir.

  Yörede hüküm süren ve etkili olan bir ağa evinin tüm özelliklerine sahiptir. İki katlı kargir evin birinci katı muntazam yontma taştan duvarları işlenmiş, dışa çok fazla sarkan saçakların yardımıyla cepheler yağmurdan korunmuştur. Zemin katta aşhane bölümü diye isimlendirilen mutfak, kiler ve kemerli ocakları yer almıştır.

  Konaktaki asıl yaşam birinci katta olup, buraya üzeri kapaklı düz bir merdivenle çıkılmaktadır. Kuzeydeki sofanın sağ ve solundaki odalar selamlığa, güneydeki iki oda ise hareme aittir. Zengin bir ağaç işi bezemesine sahip olan konağın kapı kanatları, pencere parmaklıkları görülmeye değer güzelliktedir. Özellikle sofanın tavanı, oda kapıları, selamlığı, döner tavanı Trabzon yöresindeki en gelişmiş ve ince oyulmuş ağaç işçiliğini göstermektedir. Buradaki geometrik ve bitkisel kompozisyonlar karışarak oldukça ilginç bir görüntü vermiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Memiş Ağa Konağı (Sürmene)

  Reklam  Memiş Ağa Konağı Trabzon'un Sürmene ilçesinde bulunur. Yapılış tarihi bilinmeyen konağın ağaç işiçiliğiyle dikkat çekmiştir. Konakta geometrik şekiller kullanılarak yapıya özellik katılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi