Çayırköy Mağarası (Çaycuma)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Çayırköy Mağarası (Çaycuma) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çayırköy Mağarası (Çaycuma)

  Reklam  Çayırköy Mağarası (Çaycuma)

  Forum Alev


  Çayırköy Mağarası (Çaycuma)
  Zonguldak ili Çaycuma ilçesi Çayırköyü’nde bulunan bu mağaranın Çaycuma’ya olan uzaklığı 10 km. dir. Çayırköy Mağarasında ilk araştırmayı İsveçli K.Lindberg 1951 yılında yapmıştır. Bundan sonra Barcelona kentinden Türkiye’ye gelen Juan Ullastre başkanlığındaki üç İspanyol speolog 1970’te ikinci araştırmayı yapmıştır. Bu araştırmacıların yaptıkları İspanya’da yayınlandıktan sonra buraya çok sayıda araştırmacı gelmiştir.

  Mağara II. Zamanın Üst Kretase kalkerleri içerisinde yer almıştır. Çayırköy’ün 2 km. güneybatısında, Sofular ve Eğridere’nin birleştiği bir çöküntü alanı içerisindedir. Yerin altından 1,5 km. uzunluğundaki su Çayırköy Mağarasını meydana getirmiştir. Mağaranın çıkış ağzına yakın bir yerde de büyük bir kuyu bulunmaktadır.

  Mağaranın giriş kotu yaklaşık 200 m. çıkışı da 165 m. dir. Uzunluğu 1,5 km. olam mağaranın içerisi oldukça düzdür. İçerisinde yeraltı deresi olduğundan tam orta kısmında bir de sifon bulunmaktadır.

  Mağara girişinden çıkan suyun bir bölümü Roma döneminde yapıldığı sanılan bir kanalla çevredeki değirmene ulaştırılmıştır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Çayırköy Mağarası (Çaycuma)

  Reklam  zonguldakta mağaradan bol bir şey yok Çayırköy Mağarasıda bu mağaralardan biridir mağara 1,5 km uzunluğa sahiptir nedense bizim mağaralarımızı isveçli yada ispanyollar araştırıyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi