Artvin / Yusufeli Genel Bilgi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Artvin / Yusufeli Genel Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Artvin / Yusufeli Genel Bilgi

  Reklam  Artvin / Yusufeli Genel Bilgi

  Forum Alev
  Doğu Karadeniz Bölümünde, Artvin il merkezinin güneybatısında yer alan Yusufeli İlçesi’nin doğusunda Erzurum’un Olur ve Oltu ilçeleri, güneyinde yine Erzurum’un Tortum, Uzundere ve İspir ilçeleri, batısında Rize’nin Çamlıhemşin ve Ardeşen ilçeleri, kuzeyinde ise Artvin Merkez, Arhavi ve Murgul ilçeleri yer alır.

  İI merkezine olan uzaklığı 85 km.dir. İlçe merkezi Çoruh Nehri ve Barhal Çayının birleştiği dar bir vadide kurulmuştur.

  Coğrafi konum itibariyle çok engebeli, dağlık ve kayalık bir alana sahiptir. Bölge arazisi Altıparmak sıradağlarından, kuzeyden batıya uzanmış şekliyle belirginleşir.
  Ayrıca Gâvur
  Dağları’nın silsilesi, Aradağ’ı ve Karadağ’ı meydana getirmektedir.

  Yüksekliği 3.428 metre olan Mersis kayalığı, 3.515 metre yüksekliğindeki Demirdağ ile 3.537 metre yüksekliğindeki Güngörmez Dağı ilçenin başlıca yüksek rakımlı dağlarıdır. İlçenin yüzey şekillerini genellikle doğu-batı doğrultusunda uzanan dağlarla, bu dağları birbirinden ayıran vadiler meydana getirir.

  İlçenin en büyük akarsuyu Çoruh Nehri’dir. Bunu Barhal ve Tortum Çayları takip eder. Çoruh Vadisinin uzunluğu Yusufeli sınırlarında 100 km.dir. Yüzölçümü 2.327 km2 olup, denizden yüksekliği 560 m.dir. 2000 Yılı genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 29.133'tür.

  İlçe ekonomisi tarım, ormancılık ve hayvancılığa dayanmaktadır.Ayrıca arıcılık, seracılık da yapılmaktadır. Dağlardaki ormanlık alanlarda Çam, Ladin, Köknar, Karaağaç, Meşe ve Yabanı Kavak cinsleri bulunmaktadır.

  İlçe, nehir turizmi, dağ turizmi, yayla turizmi, av turizmi ve inanç turizmi açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir.

  Yeni bir kent oluşundan ötürü, yörede yeterince tarih öncesi araştırmaları yapılmamıştır. Bu nedenle İlkçağ tarihi ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır.

  İlçenin ilk kuruluşu Erzurum sancağına bağlı 1879 yılında “Kiskim” (Alanbaşı Köyü) adı ile gerçekleştirilmiş, İlçe merkezi bir süre sonra Öğdem’e nakledilmiş, 1894 yılında da Ersis’e (bugünkü Kılıçkaya Beldesi) alınmıştır.

  İlçe merkezi 1926 yılında tekrar Öğdem’e nakledilerek Artvin’e bağlanmıştır.1933 yılında Artvin’in ilçe olmasıyla Yusufeli yeniden Erzurum’a bağlanmıştır.
  1936 yılında merkezi Artvin olmak üzere kurulan o günkü adı ile Çoruh Vilayetine bağlanmış,
  daha sonra 1950 yılında, bugünkü yerine nakledilerek Yusufeli İlçe Merkezi haline getirilmiştir.

  İlçe, bugünki adını 1912 yılında Dahiliye Vekaletinin emri gereğince “Kiskim ve Keskin” isimleri karıştırıldığından Veliaht Yusuf İzzettin Efendinin ismine izafeten almıştır.

  İlçede günümüze gelebilen tarihi eserler;


  Barhal Kilisesi
  İşhan Manastırı (Kanlı Kilise)
  Altıparmak Manastırı (Kilise Camisi)
  Dağyolu Manastırı
  Dört Kilise Kalesi
  Aşbişen Kalesi
  Erkinis Kalesi
  Ersis Kalesi
  İşhan Kalesi
  Nihah Kalesi
  Oşnak Kalesi
  Ögdem Kalesi
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Artvin / Yusufeli Genel Bilgi

  Reklam  doğu karadenizde olmasına karşın pek kültürel olarak o bölgenin yapısnı yansıtmaz Yusufeli, artvine bağlı bir ilçedir il merkezinin güneyinde yer alır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi