Karadeniz Bölgesi Meşhur Yerleri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Karadeniz Bölgesi Meşhur Yerleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Karadeniz Bölgesi Meşhur Yerleri

  Reklam  Karadeniz Bölgesi Meşhur Yerleri

  Forum Alev
  Karadeniz bölgesinin meşhur mekanları

  Başlı başına bir turizm merkezi olan Abant, yazın temiz suyu ve ormanlarının çam kokulu havası ile on binlerce kişiyi çekerken, kışın da ideal bir kayak merkezi haline gelir. Bolu'nun güneybatısındaki Mudurnu ve Göynük, Türk kültür tarihinin önemli merkezleri arasındadır. Osmanlı döneminin en güzel eserlerinden biri olan Akşemsettin Türbesi Göynük'tedir. Mengen ilçesi de yemekleriyle ve yetiştirdiği aşçılarla ün yapmıştır.

  Zonguldak'ın doğusundaki Bartın, eski ahşap evleri ve doğal güzellikleri ile tanınan bir Batı Karadeniz kentidir. Çilekleri ile ünlü olan ilde her yıl Çilek Festivali düzenlenir. Kentin güneyinde sanayi kenti Karabük ve tarihi evleriyle bir açık hava müzesini andıran Safranbolu yer alır.

  Amasya ilinin tarihi Hititlere kadar uzanır. Özellikle Osmanlılar zamanında büyük önem kazanan kent, 15 ve 16. yüzyıllarda Osmanlı şehzadelerinin ve pek çok ilim adamının yetiştiği Anadolu?nun beş büyük kültür merkezinden biri haline gelmiş ve Avrupalı turistler tarafından Anadolu nun Oxford u olarak nitelendirilmiştir. II. Murat ve Yavuz Sultan Selim burada doğmuştur. Amasya, Kurtuluş Savaşı tarihinde de önemli bir yere sahiptir.

  Samsun, Doğu Karadeniz'in önemli bir limanıdır. Sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra, bir sanayi kentidir. Kent, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Anadolu topraklarına ilk ayak bastığı yer olarak tarihe geçmiştir. Atatürk'ün şaha kalkmış atı üzerindeki heykeli, kentin en görsel anıtıdır. Atatürk Müzesi ve Kütüphanesi, Milli Mücadele'yi adeta gözler önüne sermektedir. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Karadeniz Bölgesi Meşhur Yerleri

  Reklam  meşhur yerlere çokça örnek verilebilir yakın dönemde çokça turist çeken karadeniz bölgesi batı karadenizde tarihi evler ile doğu karadenizde meryemana kilisesi ile pek çok örnekleri mevcut+ Yorum Gönder
karadeniz bölgesinin neleri meşhurdur,  karadeniz bölgesinin neyi meşhur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi