Alfabetik sırada köpek ırkları burada...

+ Yorum Gönder
10. Sayfa BirinciBirinci ... 79101113 ... Sonuncu8Sonuncu9
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Alfabetik sırada köpek ırkları burada... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 109
  hasantek
  Üye
  Reklam

  --->: alfabetik sırada köpek ırkları burada...

  Reklam  Fin Tazısı

  Temel Özellikleri

  Orta büyüklükte, güçlü bir köpektir. İnsan dostudur, av sırasında çok enerjiktir. Evde uyuması gerekir. İyi huyludur. Koklayarak iz sürer. Dayanıklı ve çeviktir.

  Neler Yapar?
  Yaz aylarında yabani tavşan ve tilki avında kullanılır. Kış aylarını aileyle birlikte geçirir. Finlandiya?da çok aranan bir köpektir. Başka yerlerde pek tanınmaz.

  Kökeni
  1700?lerden beri bilinen bu cins 18. yüzyılın sonunda Finlandiya?da çok yaygındı.

  Familya: Koku avcısı, avı işaret eden köpek
  Diğer Adları: Finnish Hound, Suomenajokoira
  Rengi: Siyah, baş, karın, uyluklar ve bacaklarda parlak lekeler vardır.
  Çıkış Yeri: Finlandiya
  Çıkış Tarihi: 1700'ler
  Orjinal İşlevi: Yaban tavşan ve tilki avı.
  Günümüzdeki İşlevi: Yabani tavşan ve tilki avı, son zamanlarda arkadaş köpek.
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 23-27/23-27 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 55-61/52-58 cm


  Onuncu Sayfa --->: alfabetik sırada köpek ırkları burada... isimli Yazı

 2. 110
  hasantek
  Üye
  Finnish Spitz

  Finnish Spitz Finlandiya'nın tilkiye benzer görüntüsüyle ünlü ulusal köpeğidir. Genel görünüm itibariyle gerçekten de bir tilkiyi andıran Finnish Spitz, anavatanında halen popüler olan usta bir av köpeğidir. Genellikle küçük av hayvanları ve kuş avında kullanılan bu ırk havlayarak işaret verir ve avcıyı yönlendirme görevi yapar. Daralarak sivrileşen burun yapısı, dik kulakları, kalın çift katmanlı kürkü ve kıvrık kuyruğuyla tam bir kuzeyli görüntüsüne sahiptir. En önemli karakteristik özelliği, kare görünümlü dengeli ve simetrik bir vücuda sahip olması, parlak kızıl-altın renklerinde gösterişli kürkü ve ahenkli hareketleridir. Burun ve dudakları siyah, gözleri badem şeklinde ve koyu renklidir. Finnish Spitzin yavruları koyu renkli doğar, kızılımsı rengini daha sonra kazanır.

  Karakter
  Finnish Spitz cesur, canayakın, enerjik ve zeki bir ırktır. Oyuncu bir karaktere sahip olan Spitz, insanlarla iletişim halinde olmaktan ve dikkat çekmekten hoşlanır. İtaat eğitimi için biraz sabırlı olmak gerekir. Koruyucu içgüdüleri yüksektir. Her yaştan insanla, özellikle çocuklar ve yaşlılarla iyi anlaşır. Bazen yabancılara karşı çekingen davranabilir, erkek köpeklerde diğer köpeklere karşı dominant agresyon görülebilir. Genellikle diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Finnish Spitz geç olgunlaşır. Ancak 3,5 - 4 yaşlarında tamamen erginliğe ulaşan Finnish Spitz sabır, anlayış ve kararlılık gerektiren bir ırktır. Eğitimi sırasında bu faktörler göz önünde bulundurulursa sahibini gerçekten tatmin eden bir pet olabilir. Bekçilik iç güdüsüne sahip olduğu pek söylenemez. Gelen yabancıları haber verebilir, fakat fazlası beklenmemelidir. Finlandiya'da "havlayan kuş köpeği" olarak adlandırılmaktadır çünkü dakikada 160 kez havlayabilir. Yüzyıllarca havlama özelliği dikkate alınarak yetiştirilmiş bir köpek ırkı olması nedeniyle havlama ve çıkarabildiği diğer seslerden rahatsız olamayacak biri tarafından sahiplenilmelidir. Özellikle ev dışında kaldığı sürelerde her an ve her şeye havlama eğilimi daha fazladır.

  Yaşam Ortamı
  Yeterli egzersiz yaptırıldığı takdirde bahçesi olmayan bir apartman dairesinde bakılabilir. Ev içinde fazla hareketli olmayan bir ırktır. Kuzey orijinli bir ırk olduğu için daha çok serin iklimleri tercih eder.

  Egzersiz İhtiyacı
  Finnish Spitz oldukça fazla egzersize ihtiyaç duyar. Yeterli egzersiz yaptırıldığında akşam memnun bir şekilde ayaklarınızın dibine yatacaktır. Spitz mükemmel bir spor arkadaşıdır.

  Bakımı
  Finnish Spitzin kürkü diğer kutup ırklarının çoğu gibi kendi kendini temizleme özelliğindedir. Ölü tüylerden arındırılması amacıyla düzenli taranması ve fırçalanması yeterli olur. Kürkünde köpeklere has koku yoktur. Mevsimsel olarak yoğun tüy dökülmesi yaşarlar.

  Kökeni
  Finnish Spitz yaklaşık 2000 sene önce Rusya'nın merkezinde Volga Nehri bölgesinden avcı kabileleri tarafından günümüzde Finlandiya olarak bilinen bölgeye getirilmişlerdir. Finlandiya'nın ulusal köpeği kabul edilen Finnish Spitz, şarkılarda ve marşlarda bile yer almaktadır. İskandinav ülkelerinde oldukça popüler bir ırktır. Standartları 1812 yılında belirlenmiş olan bu ırk genellikle Finlandiya dışında ev köpeği olarak sahiplenilmektedir. Finnish Spitz, AKC tarafından ilk kez 1987'de resmi olarak kabul edilmiştir ve AKC kayıtlarındaki 130. ırktır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Orta
  Yükseklik Erkekde 38 - 51 cm
  Yükseklik Dişide 38 - 51 cm
  Kilo Erkekde 14 - 16 Kg
  Kilo Dişide 14 - 16 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
  Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, Gür, Yünlü, Yumuşak.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Parlak Kızıl - Altın.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Dominant, Cesur, Canayakın, Enerjik, Zeki.
  Kötü Huyları -
  Yetenekli Olduğu Görevler Avcı, İz sürücü.
  Yaşadığı iklim Soğuk İklim
  En uygun yaşam alanı Orta Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Diz kapağı çıkığı, Epilepsi, Nadiren Progressif Retinal Atrofi.
  Yaşam Süresi 12 - 15 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Sportif olmayan
  Diğer İsimleri Suomenpystykorva, Finsk Spets.
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 5), KC (GB), UKC
  Kökeni Finlandiya

 3. 111
  hasantek
  Üye
  Flat Coated Retriever

  Düz Tüylü Retriever, tüylü bacak, göğüs ve kuyruğu ile orta uzunlukta siyah ya da ciğer rengi zarif bir ırkdır. Alın çıkıntısı neredeyse hiç belirgin olmayan uzun başı, zarif ve geniş bir burun kısmına sahiptir. Gözler koyu kahve ya da ela rengidir. Orta büyüklükteki kulakları kafaya yatık taşınır. Siyah tüylülerde burun siyah, ciğer rengi tüylülerde kahverengidir. Göğsü derin ve geniştir. Sırtı kısa ve güçlüdür. Bacaklar adaleli ve yere diktir. Patiler oval ve güçlüdür.

  Karakteri
  Düz Tüylü Retriever çocuklarla arası mükemmel ideal bir aile köpeğidir. Zeki, aktif, dost canlısı ve insana doğal sevgisi olan bir ırktır. Bazıları biraz fazla dost canlısı olabileceğinden misafirler bu ilgi ve sevgiden sıkılabilir. Bu, oyundan hoşlanan hareketli köpek, yavruyken biraz fazla hareketli ve talepkardır. Yine de erişkin olduklarında dışarıda çok enerjik içerde ise sessizdirler. Bu sosyal ırk ailesinden çok fazla ilgi ve sevgi bekler. Düz Tüylü Retriever diğer köpekler ve ev hayvanları ile iyi anlaşır. İtaatkar ve eğitilebilirliği oldukça yüksektir. Ancak çabuk sıkılır. Eğitim seansları kısa ve eğlenceli tutulmalı uzun tekrarlardan kaçınmalıdır.

  Yaşam Ortamı
  Düz Tüylü Retriever apartman hayatı için tavsiye edilmez. Bol bol koşturabileceği orta büyüklükte bir bahçeye gereksinim duyar. Ailesiyle yakın olmak ister bu nedenle en ideali içerde yaşayıp dışarda oynayabileceği bir hayat tarzıdır.

  Egzersiz İhtiyacı
  Bu ırkın yoğun bir günlük egzersize ihtiyacı vardır. Özellikle avdan ve yüzmekten hoşlanır. Düz Tüylü Retriever mükemmel bir koşu arkadaşıdır.

  Bakımı
  Düz Tüylü Retriever'ın uzun tüyleri haftalık tarama ve bazen az da olsa makasla düzeltme gerektirir. Orta düzeyde tüy döker.

  Kökeni
  Düz Tüylü Retriever, İrlanda Setter'i, Labrador, Su Köpeği ve St. John's Newfoundland gibi yerleşik ırkların 1800'lerde çaprazlanmasından oluşturulmuş bir ırktır. Bir kaynak Collie'nin de bu çaprazlamaya katıldığından bahsetmektedir. Birinci Dünya Savaşı başlarında oldukça popüler bir ırktı. Daha sonra Golden ve Labrador Retriever'ın gölgesinde kalmıştır. Düz Tüylü Retriever, sadece mükemmel bir su kuşu köpeği olmasının yanı sıra aynı zamanda ideal de bir aile köpeği olduğundan daha fazla ilgiyi hakketmektedir. Bu köpeklerin sezgileri çok güçlüdür ve mükemmel koku alma yetenekleri vardır. Düz Tüylü Retriever, sık çalı ve ağaçlıklı araziler de dahil her alanda mükemmel bir av köpeğidir. İyi yüzücüdür ve bataklık arazide de iyi çalışır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Büyük
  Yükseklik Erkekde 56 - 58 cm
  Yükseklik Dişide 56 - 58 cm
  Kilo Erkekde 27 - 32 Kg
  Kilo Dişide 27 - 32 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
  Tüy Yapısı Tek tabakalı, Düz, İpeksi, Parlak.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Yılda 1 - 2 kez tüylerini düzenlemek amacıyla traş yapılmalıdır. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Siyah, Kızıl

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Zeki, Aktif, Dost canlısı, Enerjik, İlgi ve Sevgi bekler.
  Kötü Huyları -
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Avcı, Arama, İz sürücü.
  Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kanser, Kalça displazisi, Progressif Retinal Atrofi (PRA), Epilepsi, Şeker hastalığı.
  Yaşam Süresi 10 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Sportif
  Diğer İsimleri -
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 8), KC (GB), UKC
  Kökeni İngiltere

 4. 112
  hasantek
  Üye
  Fox Terrier (Smooth)

  Temel Özellikleri
  Smooth Fox Terrier, doğa tarafından pek çok saldırı silahıyla donatılmıştır: Güçlü çeneler, çok iyi gelişmiş dişler, hiddet, fiziksel güç ve en önemlisi cesaret. Sağlam yapılı, zarif bir köpektir.

  Smooth Fox Terrier, görünüşünden de belli olduğu gibi canlı, hareketli ve sevimli bir köpektir. Bazen öteki köpeklerle dövüşme eğilimi vardır. Bununla birlikte oyun konusunda özellikle çocuklarla olursa, isteklidir. Aile üyelerine son derece bağlıdır, ancak kıskançlık söz konusu olduğundan bu duygusunu gizlemek için çaba harcamaz.

  çok dinamik bir köpektir, fazla enerji harcar. Bu nedenle beslenme rejiminin özellikle besleyici olması gerekir.

  Neler Yapar?
  Esas olarak avlarını inlerine kadar takip edebilen ve tilkilerle eşit koşullarda dövüşebilen bir av köpeği cinsidir. Smooth Fox Terrier ismi hakkında anlatılan öykülerden kaynaklanır. Günümüzde bile avcılık içgüdüleri gayet canlıdır.

  İnsana eşlik eden arkadaş köpek olarak da kullanılabilir. Zeki, cesur ve kavgacıdır. Ailenin bütün faaliyetlerine katılır. Havlayan bir köpektir. Bu özelliği nedeniyle apartmanların ve otomobillerin korunması için bekçi köpeği olarak da kullanılabilir.

  Kökeni
  Terrier türü köpeklerin tarihi çok eski zamanlara uzanır. Pliny'lerin yaşlısı Natural History (Doğal Tarih) adlı kitabında, İ.ö. 55 yılında Romalılar Britanya'yı işgal ettiğinde, avlarını inine kadar izleyen küçük köpekleri görüp şaşırdıklarını yazar. Marco Polo da benzeri biçimde, Büyük Han'ın bütün av köpekleri içinde en değerlilerinin küçük terrierler olduğunu belirtmiştir.

  İlk gerçek terrier 1570 yılında ingiliz Hekim John Caius tarafından betimlendi. O zamandan beri köpek tarihi, terrier öyküleriyle doludur. Bu köpeklerin neler yaptıkları, olağanüstü iyi huyları, bütün dünyaya yayılan ve her biri çok güzel olan türleri hakkında çok şey anlatılmıştır.

  Günümüz terrierleri geiştirilirken köpek yetiştiricileri, çok eski zamanlardan beri varolan Dachschund, İngiliz Tazısı; daha sonra Tilki Tazısı ve Beagle'ı çiftleştirdiler.

  Smooth Fox Terrierlerin ilk standartları 1700'lü yıllarda gelişti, 1876'da resmileşti.
  Familya: Terrier
  Diğer Adları: Tilki Teriyeri (Düz tüylü)
  Rengi: Baskın beyaz, kızıl veya kırmızımsı kahverengi benekler
  Çıkış Yeri: İngiltere
  Çıkış Tarihi: 1700'ler
  Orjinal İşlevi: Küçük haşere ve fare avı, tilki avı
  Günümüzdeki İşlevi: Köpek yarışmaları
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 8-9/7-8 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 36-41/36-41 cm

 5. 113
  hasantek
  Üye
  Fox Terrier (Wire)

  Temel Özellikleri

  Wire Fox Terrier ve Smooth Fox Terrier arasındaki temel fark tüylerinin uzunluk ve renk olarak farklılığıdır. Bunlar dışında iki köpeğin de diğer özellikleri birbirine benzer.

  Wire Fox Terrier, tıpkı Smooth Fox Terrier gibi, doğa tarafından pek çok saldırı silahıyla donatılmıştır: Güçlü çeneler, çok iyi gelişmiş dişler, hiddet, fiziksel güç ve en önemlisi cesaret. Sağlam yapılı, zarif bir köpektir.

  Wire Fox Terrier, görünüşünden de beli olduğu gibi canlı, hareketli ve sevimli bir köpektir. Bazen öteki köpeklerle dövüşme eğilimi vardır. Bununla birlikte oyun konusunda özellikle çocuklarla olursa, isteklidir. Aile üyelerine son derece bağlıdır, ancak kıskançlık söz konusu olduğundan bu duygusunu gizlemek için çaba harcamaz.

  çok dinamik bir köpektir, fazla enerji harcar. Bu nedenle beslenme rejiminin özellikle besleyici olması gerekir.

  Neler Yapar?
  Bir zamanlar inlerindeki hayvanları yakalarken, günümüzde, özellikle güzel görünüşünden ötürü sadece insana eşlik eden köpek olarak ve bazı köpek yarışmalarında kullanılır. Dünyayı daha neşeli bir yer haline getiren köpek olarak betimlenmiştir. Apartmanlar ve arabalar için bekçi köpeği olarak da kullanılır.

  Kökeni
  Terrier türü köpeklerin tarihi çok eski zamanlara uzanır. Pliny'lerin yaşlısı Natural History (Doğal Tarih) adlı kitabında, İ.ö. 55 yılında Romalılar Britanya'yı işgal ettiğinde, avlarını inine kadar izleyen küçük köpekleri görüp şaşırdıklarını yazar. Marco Polo da benzeri biçimde, Büyük Han'ın bütün av köpekleri içinde en değerlilerinin küçük terrierler olduğunu belirtmiştir.

  İlk gerçek terrier 1570 yılında ingiliz Hekim John Caius tarafından betimlendi. O zamandan beri köpek tarihi, terrier öyküleriyle doludur. Bu köpeklerin neler yaptıkları, olağanüstü iyi huyları, bütün dünyaya yayılan ve her biri çok güzel olan türleri hakkında çok şey anlatılmıştır.

  Günümüz terrierleri geiştirilirken köpek yetiştiricileri, çok eski zamanlardan beri varolan Dachschund, İngiliz Tazısı; daha sonra Tilki Tazısı ve Beagle'i çiftleştirdiler.

  Wire Fox Terrierlerin ilk standartları 1800'lü yıllarda gelişti, 1876'da resmileşti.

  Familya: Terrier
  Diğer Adları: Tilki Teriyeri (Karışık tüylü)
  Rengi: Baskın beyaz, kızıl veya kırmızımsı kahverengi benekler
  Çıkış Yeri: İngiltere
  Çıkış Tarihi: 1800'ler
  Orjinal İşlevi: Küçük haşere ve fare avı, tilki avı
  Günümüzdeki İşlevi: Köpek yarışmaları
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 8-9/7-8 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 36-41/36-41 cm

 6. 114
  hasantek
  Üye
  French Bulldog

  İri, yuvarlak uçlu, dik ve yarasa benzeri kulakları ile güçlü, küçük bir Bulldog'dur. Kare düz kafası İngiliz Bulldog kadar iri ve gösterişli değildir. Alın yuvarlaktır. Omuz yüksekliği köpeğin genel yapısı dengeli olduğu sürece önemli değildir. Omuz yüksekliği genelde omuzdan kuyruğa kadar olan uzunlukla aynıdır. Omuz kısmı kuyruk kısmına göre daha geniştir. Yumuşak, kısa ve bakımı kolay kürkü kaplan desenli, sarı, beyaz ve bu renklerin kombinasyonunda olabilir. Derisi dokununca hoş bir his verecek şekilde yumuşak ve gevşektir. Çıkık iri gözleri koyu renklidir ve dişler alt çene üst çenenin üzerine gelecek şekilde kapanır. Kuyruk ya düz ya da tirbüşonvari kıvrıktır.

  Karakter
  Fransız Bulldog iyi huylu ve bakımı kolay bir arkadaştır. Oyuncu ve şirin olmasının yanı sıra apartman hayatı için iyi bir bekçidir. Farelerin de acımasız avcısıdır. Tek bir kişi ile bağ kurar. Tek başına bırakılmaması gereken duygusal bir ırktır. Rahatsız edildiklerinde savunmaya geçebilir. Genelde sahiplerini paylaşmak istemediklerinden diğer köpeklerden pek hoşlanmaz, ancak birlikte büyütülürlerse diğer ev hayvanları ile arası iyidir. Yabancılara karşı mesafelidir. Sadece yeterince olgun çocuklara tavsiye edilir. Özellikle yaşlılarla araları iyidir. Irk salyalı olabilir.

  Yaşam Ortamı
  Fransız Bulldog'lar iklim aşırılıklarına karşı duyarlıdır. Aşırı ısı bu köpekte kalp krizine neden olabilir. Bu nedenle serin iklimleri tercih ederler. Apartman hayatı için uygundur.

  Egzersiz İhtiyacı
  Bu basık burunlu köpekler sıcak havada fazla egzersiz yaptırılmamalıdır. Zaten fazla egzersize gereksinim duymaz.

  Bakımı
  Çok az tüy bakımı yeterlidir. Düzenli fırçalama tüylerin sağlıklı ve temiz görünmesine yardımcı olacaktır.

  Kökeni
  Fransız Bulldog, İngiliz Bulldog'un minyatür versiyonu olarak İngiltere'de üretildi. 1860'larda Fransız köpek yetiştiricileri bu küçük köpeklerin bazılarını Fransa'ya ithal edip onları Fransız Terrieri ile çaprazladı. Fransız yürüyüş severler arasında bu köpekler çok tutunca Fransız Bulldog ismi kabul edildi. Showlar için ırk İngiltere'ye geri getirildiğinde İngilizler bulldog'un kendi kültürlerine ait bir sembol olduğunu öne sürerek büyük tepki göstermişlerdi.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Küçük
  Yükseklik Erkekde 30 cm
  Yükseklik Dişide 30 cm
  Kilo Erkekde 9 - 13 Kg
  Kilo Dişide 9 - 13 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Tek tabakalı, Düz, Yumuşak.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Az tüy döker
  Taşıdığı Renkler Kaplan desenli, Sarı, Beyaz ve Bu renklerin kombinasyonu.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Aktif, Zeki, Atik, Dikkatli, Meraklı, İlgili, Uysal.
  Kötü Huyları Aşırı salya, Horlama.
  Yetenekli Olduğu Görevler Kucak köpeği
  Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
  En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Göz ve Solunum problemleri, Gaz problemleri, Doğum güçlüğü.
  Yaşam Süresi 10 - 12 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Sportif olmayan
  Diğer İsimleri Bouledogue Francais
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB), UKC
  Kökeni Fransa

 7. 115
  hasantek
  Üye
  Fransız Mastiff

  Temel Özellikleri

  çiftleşme yoluyla Fransız Mastiff'in saldırgan özellikleri başarıyla yumuşatılmış ve günümüzde ortaya nispeten hoşgörülü, duygulu ve sadık bir köpek ortaya çıkmıştır.

  Neler Yapar?
  Geçmişte vahşi domuz ve ayı avlarına katılmış, sirk gösterilerinde boğalarla savaştırılmıştır. Gücü ve cesareti nedeniyle polis tarafından suçluları izleyecek şekilde eğitilmiştir. Ancak bu rolde aşırı yırtıcı olduğu görülmüştür. Isırma eğilimi vardır.

  Kökeni
  Bu cinsin kökeni hakkında tam olarak doğrulanmamış pek çok görüş vardır. Grek ve Roma Molossusu'undan, Alanlar tarafından Avrupa'ya getirilen mastifflerden, Aquitaine köpeklerinden ya da İspanyol Burgos köpeklerinden türetilmiş olabilir.

  Familya: Mastiff
  Diğer Adları: Dogue de Bordeaux
  Rengi: Siyah gölgeli, açık kahverengimsi, sarı
  Çıkış Yeri: Fransa
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
  Orjinal İşlevi: Vahşi domuz, ayı avları; sirk dövüş gösterileri
  Günümüzdeki İşlevi: Savunma, polis köpeği
  Ortalama Ömür: 8-10 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 50-65/45-60 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 60-80/54-72 cm

 8. 116
  hasantek
  Üye
  German Shepherd Dog

  Alman Çoban Köpeği, Alsatian diye de tanınır. Gösterişli, dengeli ve çok güçlü bir köpektir. Pas rengi ve kahve rengi ile siyah ya da tamamen siyah olabilir. Burun her zaman siyahtır. Hafif fakat güçlü bir kemik yapısıyla sağlam, adeleli ve hafif dikdörtgen bir vücut yapısı vardır. Başı vücudu ile orantılı olmalıdır. Hafif konveks bir alnı vardır. Güçlü makas ısırışı ile kapanan dişleri, vücutla birleşen yeri geniş ve uca doğru sivrileşen dik ve öne bakan kulakları vardır (Altı aydan küçük yavrularda hafif öne kıvrık olabilir) Gözler badem şeklinde, koyu renkli ve zeki ifadelidir. Tüylü kuyruğu neredeyse yere kadar iner. Ön bacaklar ve omuzlar adeleli, baldırlar güçlü ve sağlamdır. Yuvarlak ayakları sert tabanlıdır. Uzun veya kısa tüylü olabilirler.

  Karakteri
  Çoğunlukla iş köpeği olarak kullanılan Alman çoban köpeği korkusuz, dikkatli ve zekidir. Cesur, neşeli, itaatkar ve öğrenmeye heveslidir. İnanılmaz sadakati ve cesareti ile tanınır. Kendinden emin bir sukünete sahiptir; ancak asla düşmanca değildir. Çok yüksek öğrenme kapasitesi vardır. Alman Çoban köpekleri aileleri ile birlikte olmaktan büyük keyif alırlar; ancak yabancılara karşı mesafelidirler. Bu ırk ailesiyle olmaya gereksinim duyar ve uzun süre yanlız bırakılmak istemez. Sadece gerektiğinde havlar. Alman çoban köpeklerinin oldukça gelişmiş koruma güdüleri vardır, bu nedenle aşırı korumacı olmaması için dikkatle ve özenle diğer insan ve hayvanlarla genç yaşta sosyalleştirilmelidir. İnsana karşı sergilenen saldırganlık dikkatsiz üretim ve eğitim nedeniyledir. Dikkatli üretilmiş ve eğitilmiş dengeli bir köpek diğer ev hayvanları, çocuklarla ve ailesiyle güvenilirdir. Erken yaşta itaat eğitimine başlanmalıdır. Alman çoban köpeğini doğru üreticiden almak çok önemlidir. Bazıları çekingen ve huysuzdur. Bu karakterdeki köpeklerin korku nedenli ısırmaya eğilimi vardır. Yavrunun ailesini iyi incelemek gerekir. Cezaya dayalı bir eğitim bu köpeklerde başarıya ulaşmaz. Irk o kadar zeki ve eğitilebilirliği öylesine yüksektir ki çoban köpekliği, koruma köpeği, polis ve asker köpeği, körler için rehber köpek, arama ve kurtarma köpekliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Alman çoban köpeği popüler bir aile ve show köpeğidir.

  Yaşam Ortamı
  Alman çoban köpeği yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartmanda da yaşayabilir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Alman çoban köpeği eğitim egzersizleri ile birleştirilmiş yoğun aktiviteden hoşlanır.

  Bakımı
  Bu ırk, az da olsa sürekli tüy döker ve mevsimsel tüy dökümü oldukça yoğun olabilir. Eve dökülen tüyler problemse günlük fırçalama tavsiye edilir. Deri yağ dengesini bozmamak için yılda en fazla bir iki kez yıkanmalıdır.

  Kökeni
  Wurtemberg, Thurginia ve Bavaria'dan uzun tüylü, kısa tüylü ve tel tüylü yöresel çoban köpeklerini toplayan Max von Stephanitz ve diğer üreticiler eğitilebilirliği yüksek, itaatkar ve güzel Alman çoban köpeğini yarattılar. Nisan 1899'da Max von Stephanitz, Horan adındaki bir köpeği ilk Alman çoban köpeği olarak kayıt etti. 1915'e kadar hem uzun tüylü hem de tel tüylü tipi yarışmalara sokuluyordu. Bu gün çoğu ülkede sadece kısa tüylü olanları yarışma amaçlı sergilenmektedir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Dev
  Yükseklik Erkekde 60 - 65 cm
  Yükseklik Dişide 55 - 60 cm
  Kilo Erkekde 35 - 40 Kg
  Kilo Dişide 35 - 40 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
  Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, Sert, Tel tel, Yünlü.
  Fırçalanma İhtiyacı Her gün fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Yılda 1 - 2 kere yıkanmalıdır.
  Tüy Dökümü Çok tüy döker
  Taşıdığı Renkler Pas rengi, Kahverengi, Siyah kombinasyonu, Siyah.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Dominant, Uysal, Cesur, Dikkatli, Zeki, İtaatkar, Yalnız kalmayı sevmez.
  Kötü Huyları Bazıları çekingen ve huysuzdur. Bu karakterde olanlar da korku nedenli ısırmaya eğilimi vardır.
  Yetenekli Olduğu Görevler Arama, Asker, Bekçi, Çoban, Kurtarma, Polis.
  Yaşadığı iklim Soğuk İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Kan rahatsızlıkları, Sindirim problemleri, Epilepsi, Kronik egzema, Keratitis, Cücelik, Pire allerjisi.
  Yaşam Süresi 13 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Çoban
  Diğer İsimleri Deutscher Shaferhund, Alsatian
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 1), KC (GB), UKC
  Kökeni Almanya

 9. 117
  hasantek
  Üye
  German Shorthaired Pointer


  Alman Kısa Tüylü Pointer, zarif başı ile dengeli, atletik ve ince yapılı bir av köpeğidir. Burun kısmı uzun; ancak sivri değildir. Burun kısmının uzunluğu kafa tasının uzunluğuna eşit olmalıdır. İngiliz Pointer'in tersine occipital kemik ya da alın çıkıntısı çok belirgin değildir. Badem şekli gözleri ve burnu kahverengidir. İri bir burun tercih edilir. Geniş kulaklar yukardan konumlu ve başa yapışık taşınır. Dişler makas ısırışı ile kapanır. Kısa, sık ve parlak tüyleri tek ciğer rengi ya da ciğer & beyaz, lekeli ya da benekli olabilir. Tek kabul edilen renk ciğer rengi ve beyazdır. Derisi sıkıdır. Ayaklar perdelidir. Alman Kısa Tüylü Pointer standart Pointer'dan biraz daha küçüktür.

  Karakteri
  Alman Kısa Tüylü Pointer, enerjik, zeki, itaat etmeye hevesli bir ırktır. Neşeli ve iyi huylu olduğundan çocuklarla da iyi anlaşır. Sadık ve koruyucu bu ırk tüm aile bireylerini sever ve bağlanır. İzole edilmekten hiç hoşlanmaz. Günde en az iki kez yeterince egzersiz imkanı sağlandığında Alman Kısa Tüylü Pointer iyi bir aile köpeği olabilir. Uzun süre yalnız bırakılırsa huzursuz ve eşyalara zarar verici olacaktır. Erkekler dişilere göre daha dışa dönük ve agresif avcılardır. Dişiler daha az dominanttır. Enerji düzeyleri değişkendir. Av için üretilenler show için üretilenlerden daha hareketlidir. Diğer köpek ve kedilerle birlikte büyütülürse Alman Kısa Tüylü Pointer onlarla iyi anlaşabilir. Yine de unutulmamalıdır ki o bir av köpeğidir. Havlamayı sever ve yabancılarla mesafelidir.

  Yaşam Ortamı
  Bu ırk apartman hayatına uygun değildir. Hareketi seven bir aile ile mutlu olur. Bahçe duvarları en az 2 m değilse kaçıp avare avare dolaşmayı tercih edecektir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Egzersiz bu yorulmaz enerji ırk için büyük önem taşır. Sıradan hareketli bir ailenin karşılayabileceğinden fazla bir egzersiz gereksinimi içinde olduğundan alınmadan önce çok iyi düşünülmelidir.

  Bakımı
  Kısa tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Ayaklar özellikle de avdan sonra kontrol edilmelidir. Yine ıslak köpekler av sonrası kurulanarak üşütmeleri engellenmelidir. Kulaklar düzenli temizlenmelidir.

  Kökeni
  19. yüzyıl Alman avcıları yaya avlananlar için uzak mesafelerden iyi koku alabilecek bir köpek yetiştirmek istediler. Irk vurulan ister kuş isterse de küçük memeliler olsun geri getirmeli, ister kara ister su isterse de sert arazi olsun hem iyi iz sürmeli hem de zorlanmadan çalışabilmeliydi. Alman üreticiler Eski İspanyol Pointer, St. Hubert Tazısı, Tilki Tazısı, diğer tazılar ve sonunda onu daha hızlı ve enerjik yapan İngiliz Pointer'ını üretimlerinde kullandılar. Günümüzün Alman Kısa Tüylü Pointer'ı Alman üreticilerin sabırlı çabalarının sonucudur. Alman Kısa Tüylüsü karada ve suda başarı ile avlanan çok yönlü bir köpektir. Doğal bir retriever ve yaya avcılar için mükemmel bir arkadaştır. Alman Kısa Tüylü Pointer'ı hafta sonu avcıları için itaatkar ve koruyucu bir arkadaştır. Irkın doğal yeteneği nedeniyle Alman Kısa Tüylüsü show ringlerinde, av sahasında, eğitim yarışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Büyük
  Yükseklik Erkekde 59 - 64 cm
  Yükseklik Dişide 53 - 58 cm
  Kilo Erkekde 25 - 32 Kg
  Kilo Dişide 20 - 27 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Tek tabakalı, Düz, Sert, Sık, Parlak.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Az tüy döker
  Taşıdığı Renkler Ciğer rengi, Ciğer - Beyaz, Lekeli ya da benekli.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Dominant, Zeki, İtaatkar, Neşeli, Sadık, Koruyucu.
  Kötü Huyları Havlamayı sever.
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, İz sürücü.
  Yaşadığı iklim Soğuk İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Epilepsi, Hermaphrodism, Lymphedema, Entropion, Mide dönmesi.
  Yaşam Süresi 12 - 15 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Sportif
  Diğer İsimleri German Pointer (Shorthaired), Deutscher, Kurzhaariger Vortsehund, Kurzhaar
  Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, UKC, ANKC, KC, NAVHDA, AFDSB, FCI (Group 7)
  Kökeni Almanya

 10. 118
  hasantek
  Üye
  German Wirehaired Pointer

  Alman Tel Tüylü Pointer (Drahthaar) sık telsi, su geçirmez bir kürke sahiptir. Tüyleri sık bir alt kürk ile yaklaşık 5 cm uzunluğundadır. Kürkün su geçirmez yapısı aynı zamanda köpeği sık çalı ve dikenlerden de korur. Sakal, sık kaşlar ve bıyıklar yüzün korunması için gereklidir. Boyun güçlü ve zarif; göğüs geniş ve derindir. Dudaklar sıkı, burun kısmı uzun, geniş ve güçlüdür. Gözler koyu renklidir. Çeneler güçlü makas ısırışına sahiptir. Renk kızıl & beyaz, benekli ya da kırçıllı olabilir. Bazıları sadece tek kızıl olabilir. Burun koyu kahverengidir. Baş ve kulaklar kahverengi, bazen de beyaz bir akıtma olur. Düşük kulaklar serbestçe kafanın iki yanında sallanır.

  Karakteri
  Alman Tel Tüylü Pointer oldukça sevgi dolu, aktif ve zeki bir köpektir. Kolay öğrenir ve ailesine çok sadıktır. Tutarlı bir eğitime gereksinimi vardır. Meşgul olmaktan ve sahibi için çalışmaktan hoşlanır. Tanıdıkları ile arası iyidir; ancak yabancılara karşı mesafelidir. Bu nedenle erken yaşta sosyalleştirilmelidir. İnatçı olabilir ve başı boş dolaşmaktan hoşlanır. Yeterli egzersiz imkanı sağlanmazsa sıkılır ve kontrolü güç bir köpeğe dönüşebilir. Alman Tel Tüylü Pointer iyi ve çok amaçlı bir av köpeğidir ve her türlü arazide avı başarıyla yürütebilir. İyi bir burnu vardır ve ister karada isterse de suda vurulan avı geri getirmede oldukça başarılıdır. Olgun ve köpeğe saygılı yaklaşacak çocuklarla arası daha iyidir. Sahibine çok düşkündür ve kıskanç olabilir. Bazıları diğer hayvanları domine etmeye çalışırken bazıları köpekler ve ev hayvanları ile iyi anlaşır. İyi bekçi köpekleridir.

  Yaşam Ortamı
  Alman Tel Tüylü Pointer apartman hayatı için uygun değildir. Ev içinde oldukça hareketli ve huzursuz olabilir. Bol egzersize ihtiyaç duyar. En iyisi çevresi çitlerle çevrili büyük bir bahçede yaşamasıdır.

  Egzersiz İhtiyacı
  Bu ırk oldukça enerjik ve yorulmaz bir av köpeğidir. Ev içi huzursuzluğu engellemek için açık hava egzersizlerine bol zaman ayrılmalıdır. Sıradan aileler için biraz fazla enerjik olabilir. Bu köpek mükemmel bir koşu arkadaşıdır ve yüzmeye bayılır.

  Bakımı
  Alman Tel Tüylü Pointer'ın kürkü sert bir fırça ile haftada iki kez taranmalıdır; ancak bu iş çok güç değildir. Sadece gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. Temizliklerinden emin olmak için kulaklar sık sık temizlenmeli ve köpek avdan döndüğünde pati araları kontrol edilmelidir.

  Kökeni
  Alman Tel Tüylü Pointer 20. yüzyılda Alman Pointer'ı ve diğer ırkların çaprazlamasından üretilmiştir. Farklı kaynaklar farklı ırklardan bahsetse de Tel Tüylü Griffon, Poodle-Pointer melezler, Tilki Tazısı, ve Bloodhound en sık adı geçen ırklardır. Alman Drahthaar Klübü ırkın yüksek kalitesini korumak için her bakımdan sadece altı en iyi yavruyu kayıt etmektedir. Tel Tüylü Alman Pointer atalarının mükemmel koku alma duygusu, av tespit etme, zeki doğası ve zarif hatlarına sahiptir. Bu köpek bir avcının tüm ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Büyük
  Yükseklik Erkekde 60 - 67 cm
  Yükseklik Dişide 56 - 62 cm
  Kilo Erkekde 27 - 32 Kg
  Kilo Dişide 27 - 32 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, Sık, Tel tel, Su geçirmez.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir. Kulaklar, Pati araları sık kontrol edilmeli, temizlenmelidir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Kızıl, Kızıl - Beyaz, Benekli ya da kırçıllı.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Dominant, Sevgi dolu, Aktif, Zeki, Kolay öğrenir, Sadık, Meşgul olmaktan ve sahibi için çalışmaktan hoşlanır.
  Kötü Huyları İnatçı olabilir ve başı boş dolaşmaktan hoşlanır.
  Yetenekli Olduğu Görevler Arama, Bekçi, İz sürücü.
  Yaşadığı iklim Soğuk İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Deri kanserleri, Kulak hastalıkları, Kalıtsal Göz hastalıkları.
  Yaşam Süresi 12 - 14 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Sportif
  Diğer İsimleri Deutscher Drahthaariger, Vorstehhund, German Pointer (Wirehaired), Drahthaar
  Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, UKC, ANKC, KC, NAVHDA, AFDSB, FCI (Group 7)
  Kökeni Almanya

 11. 119
  hasantek
  Üye
  Glen of Imaal Terrier

  Temel Özellikleri

  Glen of Imaal Terrieri, Gal Corgi'ye benzer, ancak tüyleri daha serttir. Güzel bir başı, neşeyle sallanan kuyruğuyla hoş bir köpektir.

  Bütün terrierler gibi kavgacı ve inatçıdır. Aile üyelerine karşı sevgi dolu, öteki hayvanlara karşı serttir. Ateşli bir İrlandalı mizacına sahip, zeki bir köpektir.

  Neler Yapar?
  İnsana eşlik eden bir köpektir. Fırsat verilirse fare avcısı olarak kullanılabilir. Kısa bir eğitimle tilki ve porsuk avında da başarıyla kullanılabilir.

  Kökeni
  İlk kez 1933'de yapılan bir İrlanda köpek gösterisinde tanıtılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'ne 1968'de gelmiştir.
  Familya: Terrier
  Diğer Adları: Irish Glen Of Imaal Terrier, İrlandalı Glen Of Imaal Terrier
  Rengi: Buğday rengi, giri-mavi
  Çıkış Yeri: İrlanda
  Çıkış Tarihi: 1933
  Orjinal İşlevi: Tilki, fare ve haşere avı
  Günümüzdeki İşlevi: İnsana eşlik eden arkadaş köpek
  Ortalama Ömür: 13-14 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 14-16/13-15 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 33-39/30-36 cm

 12. 120
  hasantek
  Üye

  --->: alfabetik sırada köpek ırkları burada...

  Reklam  Golden Retriever

  Golden Retriever, kremden altın rengine kadar değişebilen kürküyle güzel ve sağlam yapılı bir köpektir. Dış tüyler su geçirmez, iç tüyler ise sıktır. Kafa, uca doğru incelen, ama yine de geniş ve güçlü görünen ağız kısmı ile iridir. Dişleri makas ısırışı ile kapanır ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır. Burun siyahtır. Gözler koyu renk, göz kenarları ile kahverengidir. Kulaklar orta büyüklükte ve düşüktür. Boyun ve baldırlar adaleli, göğüs geniştir. Kuyruk uzun ve düzdür ve genellikle kıvrık tutulmaz.

  Karakteri
  Goldenlar sevgi dolu, uslu ve zeki köpeklerdir. Kolaylıkla eğitilirler ve çocuklarla iken güvenilir ve naziktirler. Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. Aktif, güvenilir ve mükemmel bir aile köpeğidir. Golden Retriever itaat etmeye hazır yapısı nedeniyle itaat eğitimi onlarla çok keyifli geçer. Diğer hayvanlar dahil herkesle dost canlısı olduğundan ondan koruma görevi beklenmemelidir. Saldırganlık göstermemelerine rağmen Golden'lar gelen yabancıya havlayarak haber vererek iyi bekçilik edebilirler. İtaat yarışmalarında büyük başarı kazanmıştır. İnsandan izole edildiğinde ya da uzun süre sevdiklerinden uzak tutulduğunda yaramazlık yapmaya başlar. Çok hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir. İz sürme, vurulan avı geri getirme, narkotik köpeği, itaat yarışmaları yeteneklerininden sadece bir kaçıdır. Bu köpekler yüzmeye bayılırlar.

  Yaşam Ortamı
  Bu ırk yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda yaşayabilir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Golden Retriever günlük egzersize ihtiyaç duyar. Çoğunlukla top ya da sopa getir oyunu oynayacağından egzersizi nispeten kolaydır. Kolay kilo aldığından diyetine dikkat edilmelidir.

  Bakımı
  Bu düz ve çifte tüylü ırkın tüy bakımı kolaydır. Alt tüylere de dikkat ederek günlük tarama genel bakımı sağlayacaktır. Mevsim değişimlerinde orta derecede tüy döker.

  Kökeni
  Golden Retriever ilk defa muhtemelen sarı düz tüylü Retriver, kısa tüylü Tweed Su Spanieli, diğer spanieller ve hatta Newfoundland çaprazlanarak İngiliz Adalarında üretilmiştir. Aslında ırk showlara başlarda "Altın Düz Tüylü" (Golden Flat-Coated) adıyla çıkarılıyordu. Golden dünyanın en popüler aile köpeklerinden biridir. Dünya üzerindeki en iyi itaat yarışmaları birincilerinin çoğu Golden Retrieverlardır. Golden, karada ve suda iyi bir kuş avcısıdır. Mükemmel burnu sadece avını değil narkotik departmanı için uyuşturucu bulunmasında da kullanılır. İnsanı memnun etmeye eğilimi ve öğrenmeye açıklığı, bu ırka hastalar için terapi ve körler için rehber köpeklikte de büyük başarı kazandırmaktadır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Büyük
  Yükseklik Erkekde 56 - 61 cm
  Yükseklik Dişide 51 - 56 cm
  Kilo Erkekde 27 - 36 Kg
  Kilo Dişide 25 - 32 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
  Tüy Yapısı Çift tabakalı, Sık, Hafif Dalgalı, Yumuşak, Su geçirmez.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Krem, Altın

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Sevgi dolu, Zeki, Güvenilir, Nazik, Sadık, Kendine güvenen, Sahibini memnun etmeye hevesli, Aktif, Yüzmeyi sever.
  Kötü Huyları -
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, İz sürücü, Polis.
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Orta Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Kongenital kalp hastalıkları, Kongenital göz hastalıkları, Deri alerjileri.
  Yaşam Süresi 10 - 12 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Sportif
  Diğer İsimleri Yellow Retriever, Russian Retriever
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 8), KC (GB), UKC
  Kökeni İngiltere

+ Yorum Gönder
10. Sayfa BirinciBirinci ... 79101113 ... Sonuncu8Sonuncu9
kavalye köpek,  golden retriever,  uzun kısa köpek,  doberman kulak kesilmeden ve kuyruk kesilmeden büyümüş hali,  iskoç kurt köpeği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi