Rakun Köpeği (Nyctereutes procyonoides)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Rakun Köpeği (Nyctereutes procyonoides) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Rakun Köpeği (Nyctereutes procyonoides)

  Reklam  Rakun Köpeği (Nyctereutes procyonoides)

  Forum Alev
  Rakun köpeği (Nyctereutes procyonoides), Enok dış görünümü ile bir olarak da bilinir, köpekgiller (Canidae) familyasındanrakun ile köpeğin karışımından oluşmuş bir melezi andırır. Bu yüzden uzun süre köpekgiller familyasının en ilkel türü olduğu, ve köpekgiller ile rakungiller arasındaki bağlantıyı oluşturduğu kabul edilmiş olsa da günümüzde rakun köpeğinin resmen bir köpekgil olduğu ve bu rakunlara ya da sansarlara benzeyen görünümünü sonradan tesadüfen geliştirdiği bilinmektedir.

  Özellikleri
  Rakun köpeği dış görünümü ile bir rakun'a benzer. Uzunluğu 55 cm'ye (+15 cm kuyruk) varırken, boyu omuzuna kadar ancak 20 cm'ye ulaşır. Yumuşak tüyleri zemin olarak bej-gri renktedir, yanları, sırtı ve karın kısmı kahverengidir. Rakun köpeklerinin mevsimselliğe bağlı olarak postları tamamen yenilense de renklerinde herhangi bir değişiklik olmaz. Kış postu, yaz postundan sadece daha sık ve daha ağırdır.
  Çıkardığı sesler bir köpek havlamasından daha çok kedi miyavlamasına benzer. Anne olanları tehlike olunca hırlayabilirler, ve erkek hayvanlar çiftleşmek için bir dişi ararken uluyor gibi sesler çıkarırlar

  Yaşam alanı
  Rakun köpeğinin doğal yayılımı Sibirya'nın doğusu, kuzeydoğu Çin ve Japonya'da dır. Ancak, 19'ncu yüzyılda kürk üretimi için Rusya'nın Avrupa kısmına da getirilmiş ve yetiştirilmeye başlanmışdır ancak rakun köpeğinin kürk üretimi için değerli olan kış postunu yalnızca hür yaşarken geliştirdiğini tespit etmişlerdir. Bu yüzden Ukrayna'da 1928 ve 1950 yılları arasında toplam 10.000 civarında rakun köpeği doğaya salınmıştır. Böylece rakun köpeği kendiliğinden batıya doğru yayılmaya başlamıştır. 1931 yılında Finlandiya'ya, 1951 yılında Romanya'ya, 1955 yılında Polonya'ya ve 1960 yılında Almanya'ya ulaşmıştır. Son yıllarda Fransa ve İtalyada gözlendiği bildirilmişdir.
  Rakun köpeği oldukça ürkek, ve yalnızca gece aktif olan bir hayvandır. Çoğunlukla ormanlarda ve sık bitki örtüsüne sahip çalılık alanlarda saklı şekilde yaşar.


  Beslenme
  Rakun köpeği her şey yiyici hayvanlardır: fareler, kuşlar, balıklar, sülükler, böcekler, meşe meyveleri, fındıklar, böğürtlenler ve diğer meyveler yemek listesinde yer alır. Yuvalarını yerde kuran kuşların yumurtalarını yemeyi de sever. Leş ile de beslenebilir. Tırmanamadığı için, yemini yerde ve özellikle çalılıklarda ve su kıyılarında arar.

  Yaşam şekli
  Rakun köpeği tekeşli bir hayat sürer. Dünyaya getirdikleri 6-10 yavruyu birlikte besleyip büyütürler.
  Rakun köpegi köpekgiller familyasının tek kış uykusuna yatan üyesidir.
  Doğal düşmanları

  Rakun köpeğinin doğal düsmanları Avrasya vaşağı, kurt, boz ayı ve rakun köpeğinin yavrularını avlayan [[puhu]dur

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Rakun Köpeği (Nyctereutes procyonoides)

  Reklam  Dış görüntüsü rakuna benzediği için köpek türleri arasında olup olmayacağı tartışma konusu olmuş olsa da bir köpek cinsi olduğu kanıtlanmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi