Kedinizin Vücut Isısının Ölçülmesi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Kedinizin Vücut Isısının Ölçülmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Kedinizin Vücut Isısının Ölçülmesi

  Reklam  Kedinizin Vücut Isısının Ölçülmesi

  Forum Alev
  KEDİLERİN VÜCUT ISISI NASIL ÖÇÜLÜR?
  Kediler hastalandıklarında birçok insan kedinin ateşine bakmak ister. Ancak kulaklara, buruna veya kafaya dokunarak kedinin ateşi olup olmadığını anlamaya çalışmak iyi bir metot değildir. Kedinizin ateşini doğru bir şekilde ölçmeyi öğrenmek acil bir durum olup olmadığını anlamanız için gereklidir.

  Kedilerde vücut ısısı rektal olarak alınmalıdır. Bunun için oral veya rektal termometreler kullanılabilir. Ayrıca dijital veya cıvalı termometreler de mevcuttur. İnsanların ve kedilerin kulak kanalları farklı olduğundan, kulak termometreleri kedinizin ateşini ölçmek için çok uygun değildir.

  Cıvalı termometre kullanıyorsanız, kullanmadan önce termometreyi sallayıp dereceyi düşürmeyi unutmayınız.

  Kedinin ateşinin ölçülmesi

  Kedinin ateşinin ölçülmesi sırasında sakince durması çok önemlidir. En iyisi siz ateşini ölçerken bir yardımcının da kediyi tutmasıdır.
  Bir yardımcı kedinin kafasını ve vücudunun ön kısmını sıkıca tutmalı.
  Bu arada siz de kuyruğunu tutup hafifçe yukarı kaldırın ve termometreyi rectum'a yerleştirin. Rectum kuyruk dibinin hemen altında yer almaktadır. Ancak termometreyi yerleştirmeden önce bir pomat, vazelin vb. ile kayganlaştırmayı unutmayınız. Termometreyi yaklaşık 2,5cm ilerletin ve cıvalı termometreler için 2dk, dijital termometreler için sinyal verene kadar bekletin.
  Şimdi termometreyi çıkarıp okuyun.
  Kedilerde normal vücut ısısı 37,5-39º C tır. Eğer kedinizin vücut ısısı bu derecenin üzerindeyse acilen veteriner hekiminize başvurun.

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kedinizin Vücut Isısının Ölçülmesi

  Reklam  İnsanlar için kullanılan ateş ölçme cihazları kediler için doğru sonuçları vermek için yetersizdir. Kedilerin ateşini öğrenmek için Oral, rektal, dijital ya da cıvalı termometrelerin kullanılması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi