Web programlama dilleri hangileridir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Web programlama dilleri hangileridir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Web programlama dilleri hangileridir 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: web programlama dilleri hangileridir


  PROGRAMLAMA DİLLERİNE GİRİŞ
  Programlama dilleri web sayfalarında büyük bir pay sahibidir.Programlama dilleri bir birleri ile herzaman bağıntılıdır. Örneğin bir programlama dilini tam anlamıyla öğrendikten sonra diğer web programlama dillerini rahatlıkla zorluk çekmeden öğrenebilirsiniz. Çünkü programlamala Mantığa ve Algoritmalara yani nesnelere bağlı olduğu için bir programlama dili ile mantığını kavradığınız zaman diğerlerini de çok çabuk öğrenebilmektesiniz. Aşağıdaki Programlama dilleri ile kısa açıklamalarda bulunulmuş ve bu açılamalar video ders, e-kitap ve kitap’lar ile desteklenmiştir.


  XML Nedir?
  Bir meta dilidir. Web Programlama yaparken programlamalarında kolaylık ve esneklik katabilmek için programcılar xml’e ihtiyaç duymaktadır.Farklı tipteki verileri tek bir çatı altında toplayabilme özelliğiyle dosya kargaşasını ortadan kaldırmaktadır. Web’te bilgi alışverişini hızlı bir biçimde ortaya aktarım sağlar.Verileri tanımlamak için kullanılır.Makrup dillerinindeki etiketleri işaretlemeye yarayan bir teknolojidir.Örneğin HTML’de <h1> Başlık yazısını etiketlemeye yarar. Özellikle sitelerdeki konulara abone olmayı sağlayan RSS’lerde kullanılır. RSS’leri hızlı bir biçimde ekrana yazdırır ve kişilerin konuya abone olmasını sağlar.

  Kitap : XML ve İleri XML Teknolojileri Türkiye'nin En iyi XML ve XML Teknolojileri Kaynağı!
  Kitap : XML
  e-Kitap : XML Nedir? Uygulamalı Örneklerle XML
  Video Ders : XML Kullanımı

  HTML Nedir?

  İnternet'te dökümanlarınızı yayınlamak bunları browser'da göstermeye yaramaktadır. Html bir nevi programlarınızı görüntülemeye yarar. İnternetteki kodlarınızı da browser'unuzda "kaynağı görüntüle" olarak çıktısını verir. Html'in programlama mantığı gütmediği için öğrenilmeside bi okadar kolay olmaktadır. Programlama dillerini öğrenmeden önce mutlaka ve mutlaka html'i öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise tüm programlama dillerinde html'in yardımına ihtiyaç duyduğumuzdandır. Html bir programlama dili değildir. Sadece Programlama dillerine yardımcı olur ve onların daha düzenli bir şekilde ekrana çıktısını vermesini sağlar. HTML metinlerinde en önemlisi tag kullanımlarıdır.

  Kitap : Adım Adım HTML ve XHTML (Cd İlaveli)
  Kitap : Her Yönüyle Html 5
  kitap : HTML ve XHTML
  e-Kitap : HTML nedir/nasıl kullanılır?
  Video Ders : Html Başlangıç Dersi
  Video Ders : Html Başlık Etiketi
  Video Ders : Html Yazı Stilleri & Alt Satıra Geçmek
  Video Ders : http://www.webteders.com/index.php?sayfa=ders&id=69
  Video Ders : Html Maddeler Halinde Listeleme Yapmak
  Ücretli Video Ders : HTML Görsel Konu Anlatım

  Photoshop Nedir?

  Fotoğrafları düzenlemeye yarayan gelişmiş bir resim editörü programıdır. Özellikle profesyonel fotoğrafçılar ve bilgisayar kullanıcıları, Web tasarımcılar, web programcılar tarafından kullanılır. Photoshop'ta resimlere %100 etki hakimiyetine sahip olursunuz. Adobe'un en yaygın kullanılan ve en başarılı programlarından birisidir. Satışı hemen hemen tüm ülkelerde yapılmaktadır. Photoshop'ta gelişmiş özellikler sayesinde fotoğraflara istediğiniz gibi efekt, değiştirme gibi gelişmiş özellikler vermektedir.Normal Paint'le veya diğer editörlerle editlediğiniz resimler Photoshop'a göre daha basit yapıdadırlar.Bu gelişmiş özellikler sayesinde kendiniz isterseniz logo, gif resimleri ve daha benzeri bir çok resim oluşturabilirsiniz.

  Kitap : Adobe Photoshop CS3
  Kitap : adobe Photoshop CS4 & Dijital Fotoğrafçılar İçin
  Kitap : Adobe Photoshop CS5
  e-Kitap : A'dan Z'ye Photoshop
  Video Ders : Photoshop Ders Videoları Türkçe - 36 bölüm 210 ders
  Video Ders : 146 Adet PhotoShop Video Ders

  CSS Nedir?

  Türkçe Anlamı Stil şabloları olan CSS bu yönüyle bize site oluştururken kusursuz güzel görsellik katmaktadır.Site tasarlarken tablolardan kurtulmamızı sağlar ve her sayfaya, satıra, satır başları ,konu düzenleme gibi ayrı ayrı renklendirme , düzenleme yapmaktan kurtarmaktadır. Web sitelerimizde birbiriyle alakası olmayan renkler kullanmayız. En fazla 3-4 renk ve font kullanırız estetik açıdan güzel gözükmesi için. Bunlarıda ayrı ayrı her sayfada göstermek için tekrar tekrar yazmamız gerekmektedir. CSS bizi bu olaydan kurtarır.CSS kodları HTML kodlarının içine yazıları tür bakımından farklılık gösterdiği için HTML tag'ı olan body veya head arasına yazılır.Bu olay tek bir sayfa için geçerli olduğundan diğer sayfalara tekrar tekrar aynı işlemleri yapmak zorundadırlar. Bunun da kolay yolunu bulan CSS kendi .css uzatısıyla bir dosya oluşturulup her sayfada bu dosyayı çağırmak yeterlidir.

  Kitap : XHTML ve CSS
  Kitap : A'dan Z'ye CSS & HTML 5, XHTML, CSS2, CSS3
  e-Kitap : CSS'e Başlangıç
  Video Ders : Css Görsel Dersler 32 video

  Javascript Nedir?

  Herkezin karştırdığı bir nokta Javascript İle Java'nın birbirine karıştırılmasıdır. Şu bilinmesi gerekir ki java ile javascript aynı dil değil veya benzerlik göstermemektedir.Javascript Netscape C dilinden türetilmiş bir web programlama dilidir.Bu programlama dili HTML dilinin yetersizliğini önceden gören ve bunu çokça dile getiren Netscape firması javascripti geliştirdi. Özellikle html'in görsel yetersizliğini Javascript kendi kütüphanesini geliştirerek kapatmıştır. Javascript diline bağlı olan JQuery dili gerçekten görsel anlamda çok güzellikler ortaya çıkarmaktadır. Javascript server taraflı değil Browser taraflı çalışmaktadır. . Java script browser tarafından yorumlanabildiği için HTML tarzı çalışmaktadır. Bu yüzden Javascript kodlaması yaparken Tüm Browserlarda denemezi tavsiye ederim.

  Kitap :Javascript
  Kitap : JavaScript
  e-Kitap : Basit JavaScript
  e-Kitap : İleri Seviye JavaScript
  Video Ders : JavaScript Konu Anlatımı
  Video Ders : JavaScript Konu Anlatımı 2

  ASP.NET Nedir?

  ASP.NET Farklı bir ortamda yazılan kodların IIS ile entegre olan ve .nET framework ile bu çalışma ortamının faydası uyumluluk ve dayanıklılıktır.ASP.net'te yazılan kodlar IIS ile çalışmaktadır. IIS bir özelliği Sürüm farkı sorunu yoktur. .Net programlamasında 1 kereye mahsus olarak MSIL sayesinde dönüştürülüyor ve sunucu tarafından okunması sağlanıyor.Derlenerek çalışan kodların bir çok artısı var. Hatalarınızı anında görebiliyorsunuz. Derlenen kodlarda hata yoksa kodların zaman kaybı oluşturmadan hizmet ettiğini göreceksiniz.ASP.NET ile oluşturulan dinamik sayfalarsa, "aspx" uzantısını alıyor. Uzantıların farklı olması aynı sunucuda hem ASP'nin, hem de ASP.NET'in sorunsuzca çalışabilmesini sağlıyor.

  Kitap : Adım Adım Microsoft® ASP .NET
  Kitap : Adım Adım Microsoft ASP. NET 2.0
  Kitap : Asp. Net 2.0 Herkes İçin
  e-Kitap : Hakkı Öcal ASP.NET
  Video Ders : 15 ASP.NET Görüntülü Ders

  MSSQL Nedir?

  Bir Micrtosoft yapımı bir veritabınıdır. Genellikle ASP ve ASP.net tarafından kullanılır. Veritabanlarının oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlar . Windows Sunucularda bulunur. MSSQL Web programlama dilinin Sunucuya gönderdiği bilgileri kişi tarafından girilmesi halinde bunu MSSQL'e yedekler. Dünyada en çok kullanılan veri tabanlarından biridir. Nesne tabanlı programlama türünü düzenler ve kendine yedekler.

  Kitap : SQL (Cd ilaveli)
  Kitap : Adım Adım Microsoft SQL Veritabanı Temel Bilgileri
  e-Kitap : Ms SQL Komutları ve Açklamaları

  MYSQL Nedir?

  Mysql linux sunucularda çalışan ve gerçekten çok başarılı dünyanın en yaygın veritabınıdır. PHP Programlama dilleri kullanmaktadır. Mysql sistemli çalışan Linux ile uyumludur. Kullanımı oldukça basit ve hızlıdır. Tüm forum sistemleri ve tüm PHP tabanlı scriptler veritabanı olarak Mysql kullanır. Hiç bir şekilde doğru kullanıldığı taktirde sorun yaratmaz. Mysql'i daha kolaylaştırmak amacı İle PHPMyAdmin kurulan bir script ile mysql'i daha kolay kullanımını sağlamaktadır.

  Kitap : SQL (Cd ilaveli)
  Kitap : MySQL ve PostgreSQL ile Veritabanı Programlama
  Kitap : PHP ve MySQL
  e-Kitap : PHP ve mysql
  Video Ders : MySQL Kurulumu
  Video Ders : MySQL Anlatım

  ASP ve PHP Nedir?

  Asp microsoft tarafından geliştirilen bir web programlama dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilen MSSQL veritabanını kullanmaktadır. Windows sunucuların Fiyatlarının yüksek olmasından dolayı bireysel kullanıcılar pek tercih etmemektedir. PHP ise linux tabanlı bir web programlama dilidir. Veri tabanı olarak MYSQL veri tabanını kullanmaktadır. Linux sunucularda çalışmaktadır. PHP ASP'ye göre açık kaynak kodlar içerdiği için daha çok kitleye ulaşmıştır.Ve fiyatı sayesinde en çok tercih edilen programlama dilidir.

  Kitap : A'dan Z'ye PHP
  Kitap : Php ve My SQL (CD İlaveli)
  Kitap : Asp İle Web Programcılığına Giriş
  e-Kitap : PHP ve Mysql E-book 103 Mb'lık Büyük Arşiv(İlk Ve Orta Seviye İçin)
  e-Kitap : ASP ile Dinamik Web Sayfaları
  Video Ders : PHP Görsel Dersler
  Video Ders : süper ASP Video Dersleri

  Flash Nedir?

  Macromedia'nın çıkarmış olduğu hem internette gezinenler için hemde Webmaster ve grafikçilerin bir numaralı arayüz programıdır.Flash'la yapamıyacağınız şey yok gibidir. Flash'la çizgi filmler, animasyonlar ,görsellikler gibi aklınıza gelebilecek güzelliklerin hepsini yapabilirsiniz.Örneğin uçan bir kuşa ait her hareket bir sahne içerisinde yer almakta ve animasyon farz edelim toplam on adet sahneden oluşuyorsa bu sahnelerin arda arda getirilmesi ile kanat çırpan bir kuş animasyonu oluşturulur.İşte bu gibi herşeyi flash'la yapabilirsiniz.

  Kitap : AS3 İle Sunucu Programlama ve PHP-MySQl Entegrasyonu & Flash ActionScript 3.0 ile Sunucu Programlama ve Sınırsız Kullanıcı Etkileşimi!
  Kitap : Cd'li Flash 8 - Uygulamalarla / Herkes İçin!
  e-Kitap : Macromedia Flash 8 E-Book Türkçe (397 sayfa )
  Video Ders : Temel Flash Dersleri

  DOM ve ActiveX Nedir?

  HTML bir dil değildir bir arayüzdür. Ekrana çıktısını alır ve yorumlayıcıdan bize göstermesini sağlar. Peki programlamalar Nesnel programlama olduğununa göre HTML'inde buna ayak uydurması gerekir işte DHTMl Burada bize yardımcı oluyor.Dom nesneler ve özelliklerden oluşur.Activex ile çeşitli programlama ile oluşan Kullanıcı ile bağlantı sağlamasına yardımcı olan bu programlamalardaki ( radio buton vs ) etkinleştiren bir teknolojidir.Activex Windowsta kullanılan bir teknolojidir.İlk olarak Explorer 3.0'la bu teknolojiyi duyurmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi