Camiye giderken nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Camiye giderken nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Camiye giderken nelere dikkat etmeliyiz 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: camiye giderken nelere dikkat etmeliyiz
  Camiye giderken temiz giysiler giymek, sarımsak, ter, çorap, sigara ve benzeri kötü kokulardan temizlenmiş olmak cami adabının gereğidir. Sarımsak-soğan gibi kokulu bir şey yiyen kimsenin camiye gelmemesi ile ilgili hadisler bu adabın gereğini ifade eder. (Müslim, Mesâcid, 72)

  Yeryüzünün cennet bahçeleri olan camilerin içi, dışı ve çevresinin temizliği, bakımı, düzeni, bahçesinin çiçeklendirilip ağaçlandırılması, şadırvanı ve tuvaletlerinin bakım ve temizliği kadar camiye gelenlerin; giysilerinin ve çoraplarının temiz olması ve pis koku bulunmaması da önemlidir.

  Özellikle çorap temizliğine azamı dikkat edilmeli. Kirli çoraplar halıları kirlettiği ve kötü koku oluşmasına sebep olduğu gibi bu yüzden bir kısım cemaatin camiden uzaklaşmasına da sebep oluyor. Bu sebeple camiye mutlaka temiz çoraplarla gelinmeli. Abdest alındıktan ayaklar kurulanmalı ve ıslak ayakla halılara basılmamalı. Ter kokusu ve sigara kokusu ile camiye gelinmesi de doğru değildir. Çünkü ter ve sigara kokusu camide insanları rahatsız etmektedir.

  Son söz, bu ve buna benzer sebeplerden dolayı camiye gitmekten uzak bulunmamalı, problemlerin çözüm yolları araştırılmalı ve şeytanın en sevmediği şeylerden birisinin de insanların ibadet maksadıyla camiye gitmeleri olduğu da akıldan çıkarılmamalı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi