Ders çalışırken nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Ders çalışırken nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ders çalışırken nelere dikkat etmeliyiz 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ders çalışırken dikkat etmemiz gerekenler

  1. Yazarak çalışın. Bir kere yazmak, 10 kere okumaya eş değer öğrenmeyi sağlar. Yazarken dikkatinizi konu üzerine yoğunlaştırırsınız, okurken dikkat kolay dağılır.
  2. Sınava bir gün kala sabaha kadar ders çalışmak zararlıdır. Bir derse 10 saat çalışılacaksa 10 günde birer saat çalışmak daha verimlidir. Aksi hâlde kafa ambalaj olur ve her şey birbirine karışır. Zamanı verimli kullanın.
  3. Çalışırken formülleri, tarih ve sayıları, yer isimlerini ve buna benzer önemli şeyleri not edin. Not tutmak, dikkatinizi konuya yoğunlaştırmanızı sağlar.
  4. Tekrar, öğrenmede verimliliği artırır. Konuların önemli yönlerini not edin, akşam yatarken veya sınavlardan önce bu notlan tekrarlayın; öğrenmenizi pekiştirir.
  5. Masa başında çalışın, kendinize bir çalışma odası veya çalışma köşesi ayarlayın.
  Uykunuzu getirecek kadar rahat bir ortam içinde olmayın. Yatarak ders çalışmayın. Elinizde mutlaka kalem ve kâğıt bulunsun. Önemli cümlelerin altını çizin, çok önemli formül ve cümleleri not edin.
  6. Mutlaka plânlı ve düzenli çalışın.
  7. Bekleme zamanlarını kullanın. Servisin gelmesini beklerken 5-15 dakika içinde tuttuğunuz notları tekrarlayabilirsiniz. Kısa kısa zamanları birleştirip uzun zamanlar elde edebilirsiniz. Otobüste, serviste, teneffüste önemli konuları tekrarlarsanız başarınız artar.
  8. Dikkatinizi dağıtacak konuları zihninizden uzaklaştırın. Beyninizi yönetin. İstediğiniz konulara odaklanın.
  9. Ailenizle ve kardeşlerinizle anlaşın. Ders çalışma plânınızı anne baba ve kardeşlerinize gösterin. O saatte sizi rahatsız etmemelerini söyleyin. Hatta anne ve babanıza, programa uyma konusunda tembellik ettiğiniz zamanlarda sizi uyarmalarını söyleyin.
  10. Ders çalışmanıza engel olan arkadaş ve kardeşleriniz varsa onlara "hayır" demesini bilin. Zamanınızı kimseye çaldırmayın.
  11. Ders çalışırken cep telefonunuzu kapalı tutun. Konsantrasyonunuzu kimseye bozdurmayın.
  12. Televizyonlu odada çalışmayın. Başka odanız yoksa televizyonu kapatın. Televizyon, başarıyı engeller. Çoğu TV programı, insanları eğlendirmek için hazırlanıyor. Ders çalışırken TV ve bilgisayardan uzak durun.+ Yorum Gönder
yhs-ddc_bd
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi