Cankurtaranın yapması gerekenler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Cankurtaranın yapması gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cankurtaranın yapması gerekenler 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: cankurtaranın yapması gerekenler

  cankurtaranın yapması gerekenler

  Cankurtarma ve İlkyardım Eğitimi

  Ülkemizde Cankurtaran eğitimlerini vermekle yetkili kuruluş TSSF – Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’dur. TSSF dünyada Cankurtarma ve İlkyardım eğitimlerini vermekle yetkili tek organizasyon olan “ILS – Uluslararası Cankurtarma Federasyonu”nun Avrupa kanadına
  (ILSE: Avrupa Uluslararası Cankurtarma Federasyonu) bağlı olarak ülkemizde hizmet vermektedir.
  Bizlerde TSSF’ye bağlı olarak çalışan resmi Cankurtarma ve İlkyardım eğitim merkeziyiz. Merkezimizde Cankurtaran eğitimleri ILS/TSSF eğitim standardına göre uzman cankurtaran eğitmenler tarafından verilmektedir.
  Turizm Bakanlığı Yönetmeliğine göre Mavi bayrak almış sahiller GSGM (Gençlik Spor Genel Müdürlüğü) yönetmeliğine göre belediyelerden ruhsat almış olan spor merkezlerinin havuzlarıgibi tüm su alanlarında yetkili cankurtaran bulundurulma zorunluluğu vardır.
  Cankurtaran eğitimleri yüzme ve cankurtarma teknikleriniz yanı sıra acil müdahale ve ilkyardım tekniklerini de içermektedir. Cankurtarma sistemi ve görevleri aşağıda verilmiştir ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen merkezimizle iletişime geçiniz.

  Cankurtaran Eğitim Sistemi ve Cankurtaranların Görev Sorumlulukları

  Sporcu cankurtaran:

  Cankurtarma spor karşılaşmalarına katılan lisanslı sporculardır. Sporcu cankurtaran olmak için Federasyonun lisanslı sporcusu olmak zorunluluğu vardır ve lisanslı sporcu cankurtaran oldukları sürelerde cankurtaran olarak herhangi bir yerde çalışmazlar.
  Bronz cankurtaran:

  Havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevlidir. Havuzda güvenliği sağlayarak kalp masajı ve yapay solunum uygulamaya su üstü arama kurtarma ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmaya yetkili ve sorumludurlar.

  Gümüş cankurtaran:

  Deniz göl doğal ve yapay iç suların kıyıları ile havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevlilerdir. Deniz göl doğal ve yapay iç suların kıyıları ile havuzda güvenliği sağlamaya kalp masajı ve yapay solunum uygulamaya su üstü arama kurtarma ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmaya yetkili ve sorumludurlar.
  Altın cankurtaran:

  Açık deniz göl ve kıyıları ile havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevlilerdir. Federasyonun CMAS üç yıldız dalıcı belgesine sahip kişilerdir. Açık deniz deniz kıyısı göl ve havuzda güvenliği sağlayan kalp masajı ve yapay solunum uygulamaya su üstü arama kurtarma ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.

  Bronz eğitmen:

  Bronz ve gümüş cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla ve başarılı olanlara bronz ve gümüş cankurtaran sertifikası vermeye yetkili eğitmenlerdir. Eğitimleri Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.
  ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.
  Gümüş eğitmen:

  Bronz gümüş ve altın cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla ve başarılı olanlara bronz gümüş ve altın cankurtaran sertifikası vermeye yetkili eğitmenlerdir. Eğitimleri Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.
  Altın eğitmen:

  Bronz Gümüş Altın cankurtaran ve cankurtaran eğitmeni eğitimi programlarını uygulayan eğitmenlerdir. Altın eğitmen eğitimi ve sınavı yalnızca TSSF tarafından yapılmaktadır.
  Katılım Koşulları

  Bronz cankurtaran

  Bronz cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar; 1. 18 yaşını doldurmuş olmak
  2. En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek
  3. Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek.
  Gümüş Cankurtaran

  Gümüş cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar; 1. 18 yaşını doldurmuş olmak
  2. En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek
  3. Bronz Cankurtaran belgesine sahip olmak
  4. Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek.
  Altın Cankurtaran

  Altın cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar: 1. 19 yaşını doldurmuş olmak
  2. En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek
  3. Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek
  4. Gümüş Cankurtaran belgesine sahip olmak
  5. Federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesine sahip olmak
  6. En az 6 ay gümüş cankurtaran olarak çalışmış olmak ve çalışmasını işyerinden onaylı işyerinde çalışma bildirim belgesini ibraz etmek.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi