Bilim insanlarının öyküleri

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Bilim insanlarının öyküleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilim insanlarının öyküleri 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: bilim insanlarının öyküleri
  bilim insanlarının öyküleri hakkında bilgi


  Albert Fert

  (d.7 Mart 1938), Fransız fizikçi. Harddisk teknolojisinde çığır açan dev manyetik direnci buldu. Aynı buluşu kendisinden bağımsız olarak yapan Peter Grünberg ile birlikte 2007 yılı Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

  Alexander Fridman


  1988-1925 yılları arasında yaşamış Rus fizikçi ve matematikçi. Evrenin genişlediğini teorik olarak ispatlamıştır. Ayrıca evrinin nasıl son bulacağıyla ilgili üç kuram ortaya atmıştır. Bunlardan biri olan Big Crunch, en olası sonuç olarak görülmektedir.

  Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta


  (d. 18 Şubat 1745 – ö. 5 Mart 1827). İtalyan fizikçi. Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti. Ama insanların bu gücü denetim altına alarak, düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeyi başarmaları için aradan çok uzun bir zaman geçmesi gerekliydi. 1800'de Alessandro Volta, yaptığı ilk pile ilişkin ayrıntıları yayınladı. Volta pili belirli çözeltiler ile metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu. John Frederick Daniell (1790-1845) gibi başka bilim adamları, elektrot yapımında farklı gereçler kullanarak Volta'nın tasarımını geliştirdiler. Günümüzün pilleri de aynı temel tasarıma dayanmakta, ama yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır.

  Alfred Kastler


  (3 Mayıs, 1902 – 7 Ocak, 1984), Almanya doğumlu Fransız fizikçi. 1966 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. 902 yılında Guebwiller, Haut-Rhin'de doğdu ve 1984'te öldü. Fransız asıllı fizkçi, 1921'de Ecole Normale Superieure'e girdi. Colmar Lisesi'nde, daha sonra Bordeaux Fen Fakültesi'nde (1931) öğretmenlik yaptı. 1941'de Ecole Normale'in fizik laboratuarına döndü. Orada genç araştırmacıları topladı ve yetiştirdi. Paris Fen Fakültesi'nde profesör, Optik Enstitüsü Konseyi Başkanı, Bilimsel Araştırmalar Milli Merkezi Yönetim Kurulu üyesi oldu. 1958'den sonra atom saati laboratuarını yönetti. Kastler, bilimsel çalışmalarını, ışık tayf çekimi usulleriyle Hertz dalgalarla tayf çekimi usullerini birleştirerek yeni gelişmeler getirdiği fiziksel optik olayların incelenmesine ayırdı. Kastler ayrıca kuvanta elektroniğinin ustalarındandır. Özellikle 1950'de yardımcısı Jean Brossel ile ortaya koyduğu bir atom içindeki elektron topluluğunun evirtimini gerçekleştiren bir usulle tanınır; "Optik Pompalama" adıyla bilinen bu usul, cisimlerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi için düşünülmüş, sonradan maser amplifikatörleri ve lazer ışını yayıcılarında çok önemli bir uygulama alanı bulmuştur. Ayrıca hassas magnetometrelerde ve atom saatlerinde de faydalanılır. Kastler ayrıca G. Bruhat ın "Fizik Üstüne İnceleme" adlı kitabındaki optiğe ayrılmış kısmı yeniden gözden geçirdi ve hataları düzeltti.

  Antony Hewish


  (d. 11 Mayıs 1924, Büyük Britanya) 1974 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne lâyık görülmüş İngiliz fizikçi. Radyoastrofizik alanındaki öncü araştırmaları, Ryle’ye özellikle apartür sentez tekniğini buluşu, Hewish’e, pulsarların keşfindeki nihai rolü için Nobel Fizik Ödülü verilmiştir. (Sir Martin Ryle ile beraber)

  John Bardeen


  (23 Mayıs 1908, 30 Ocak 1991), ABD'li fizikçi ve elektrik mühendisi. ABD'nin Wisconsin eyaletinin Madison şehrinde doğdu. Madison Central yüksek okulundan 1923 tarihinde mezun oldu. Wisconsin Üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu. Matematik ve fizikle ilgili konular üzerinde çok çalıştı. Elektrik mühendisliği bölümünü bitirince Chicago'daki Western Electric Company'de çalışmaya başladı. 1928'de bölümünden mezun oldu. 1938 yılında Minnesota Üniversitesinde ders vermeye başladı. 1943 yılında Manhattan Projesine katılması istendi, ancak kabul etmedi. 1991 yılında ABD'nin Boston şehrinde kalp krizinden öldü. Tarihte Nobel Fizik Ödülünü iki kez alan tek kişidir. 1956 yılında William Bradford Shockley ve Walter Brattain ile beraber, 1972 yılında ise Leon Neil Cooper ve John Robert Schrieffer ile beraber Nobel Ödülü'ne layık görülmüştür.

  Hans Albrecht Bethe


  2 Temmuz 1906'da Almanya'nın Alsuss bölgesinde doğdu. 1928'de Ph.d diplomasını Münih üniversitesinden aldı. 1930'larda Nazilerin güçlenmesiyle Avrupa kıtasını terk etti Amerika'ya yerleşti. 1935'de Cornell Üniversite'sinde fizik profesörü olarak görev yapmaya başladı. Bethe'nin burada Güneş enerjisi ve Füzyon enerjisi ile ilgi araştırmaları onu Los Alamos'daki atom bombası çalışmalarının başına getirdi. İkinci Dünya Savaşından sonra Bethe, Edward Teller ile birlikte hidrojen bombasının geliştirilmesi için çalıştı. Sonra 1956'dan 1964'e kadar başkanın danışma komitesinde görev aldı. 1958 yılında nükleer silahsızlanma çalışmalarına Başkanlık etti. 1963'deki Sovyetler Birliği ile yapılan antlaşlamada görev aldı. Başkan Eisenhower, Kennedy, ve Johnson'a danışmanlık yaptı. 1967'de Nobel Fizik ödülünü aldı. Bundan sonraki yaşamında Nükleer savunma sistemlerine karşı mücadele verdi. 1975 yılında Cornell üniversitesinden emekli oldu.

  Felix Bloch


  (d. 23 Ekim 1905 - ö. 10 Eylül 1983) İsviçreli fizikçi. Amerika Birleşik Devletlerinde çalışmıştır. Zürih, İsviçre'de doğmuştur. Burada ve Eidgenössische Technische Hochschule de eğitim görmüştür. 1927 de fizik mühendisliği eğitimini tamamlamasının ardından University of Leipzig e geçerek doktorasını vermiştir. Alman akademilerinde Werner Heisenberg, Wolfgang Pauli, Niels Bohr ve Enrico Fermi gibi bilim adamları ile çalışmıştır. 1933 yılında Almanyayı terk ederek Stanford Üniversitesine geçmiştir. 1939 yılında Amnerikan vatandaşlığına geçmiştir.2. Dünya Savaşı yıllarında Los Alamos National Laboratuarında atom enerjisi üzerinde çalışmıştır. Savaş sonrası dönemde nükleer indüksiyon ve manyetik nükleer rezonans konularına yoğunlaşmıştır. MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) olayının temellerini atmıştır. O ve Edward Mills Purcell 1952 Nobel Fizik Ödülü'nü nükleer manyetik alanındaki çalışmalarından dolayı almışlardır.

  Max Born


  Alman teorik fizikçi (11 Aralık 1882 - 5 Ocak 1970). Görelilik, atom ve katı-hal fiziği, matis mekaniği, kuantum mekaniği, optik ve akışkanların kinetik teorisi gibi fiziğin bir çok dalında önemli çalışmaları olmuştur. Doktora derecesini 1907 yılında Göttingen Üniversitesi'nden almıştır. Üstün matematik bilgi ve becerisini bu yıllarda asistanlığını yaptığı, büyük matematikçi David Hilbert'ten almıştır. Bu güçlü matematiksel temel, Heisenberg'in geliştirdiği quantum mekaniğini matrislerle daha kolay bir şekilde ifade etmesini sağlamıştır. 1926 yılında, Schrödinger'in dalga mekaniğini yayımlamasından hemen sonra Born, Schrödinger'in metotlarını atomik dağılmaya uyguladı ve Born yakınsama metotlarını geliştirdi. Bu çalışma | psi | 2 'nin olasılık yoğunluğu olarak yorumlamasını sağladı. Bu çalışmadan dolayı biraz geç de olsa, 1954 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. Naziler, kontrolü ele geçirince 1933 yılında Almanya'yı terk etti ve Edinburgh Üniversitesi'ne gitti. Burada yoğun madde istatistikleri ile ilgili çalışmalarda bulunan büyük bir ekibin başına getirildi. Daha sonraki senelerde, (çoğu fizikçinin yaptığı üzere) nükleer silahlara karşı kampanyalarda bulundu ve otobiyografisini yazdı.

  Sir William Lawrence Bragg CH


  FRS, (31 Mart 1890 – 1 Temmuz 1971) "kristal yapısının x-ışınları aracılığıyla çözümlenmesinde verdikleri hizmetler için" Sir William Henry Bragg ile birlikte 1915 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan Avustralyalı fizikçidir. Bugüne dek Nobel Ödülü almış olan en genç kişidir (25). Bragg, James Watson ve Francis Crick 1953 şubatında yeni bir çığır açacak şekilde DNA'nın yapısını keşfettiklerinde Cavendish Laboratuarı'nın müdürüydü.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi